Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 30 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #1

    Отводка

    Здр. колеги.

    Начинаещ пчелар съм. Скоро ще се сдобия с 2 отводки направени от един мой приятел пчелар.
    Искам да занам на колко рамки се правят отводките, и каква ще е моята грижа за тях от сега нататък.?

    Благодаря Ви предварително

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ако до сега не си прочел какво трябва да се прави.... Тук не сме училище.
    Питай първо приятеля ти и после задай по конкретен въпрос, такива общи въпроси, има да си пишеме цял ден.
    Вземи книгата на Любен Радоев, КАЛЕНДАРЕН СПРАВОЧНИК НА ПЧЕЛАРЯ.
    Всичко е написано конкретно и по месеци.
    Иначе не си начинаещ пчелар, а си кандидат пчелар и все още не сме колеги. Дано да станем.
    Успех.

  3. #3
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Здравейте. За да не създавам друга тема, сметнах че тук е подходящо да пиша и покажа за моите 2 кошера с новосъздадени отводки, които закупих на 15.06. Кошерите са ЛР10, оборудвани с 2 плодникови корпуса и с по 2 магазина ДБ, като всички корпуси са окомплектовани с рамки обтелени и поставени основи. Отводките ми бяха на 4 пити - 1 с мед и прашец и 3 с разновъзрастово пило. Бяха поставени и по две основи за изграждане. Вече 8 дни се грижа за тях.
    Казаха ми да ги подхранвам през ден с захарен сироп 1:1 през ден. И да поставям основи. Така и правех. Подхранвах през ден /най-вече вечер към 19.30ч./
    Тъйкато ми се налага тази нощ да пътувам за морето с моето семейство за 10 дни, се наложи да помоля колегата ми Станко да дойде и погледне какво съм свършил до момента и ако има нередности да ги отстраним. До днес 23.06. положението което установихме в кошерите е следното:
    В единия кошер - около 7 междурамия с пчели, 2 пити с мед и прашец, 2 пити със запечатано и люпещо се пило и 3 пълно изградени основи и осеменени от майката.
    На него направихме леко разместване на новоизградените и осеменени пити и поставихме още 3 основи за допълване до 10.
    На другия кошер - около 6 междурамия пчели, 2 пити с мед и прашец, 2 пити с запечатано и люпещо се пило и 2 напълно изградени основи и осеменени и 1 основа изградена напълно от едната страна. Тук също поразместихме пити, но поставихме само 2 основи за градеж.
    Докато ме няма подхранването ще го прави баща ми. Като се върна ще направим отново преглед и ще се реши понататъшните дейности. Сигурно ще се постави втори корпус с основи за изграждане.
    Ето и няколко снимки от днешния преглед:

    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  4. #4
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Колега,
    Защо пишеш, че ЛР корпусите ти са оборудвани с ДБ магазини (каква ти е идеята за подобна конфигурация) ? Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Продалжавай в сащия ред,но ако нектара в килийките започне да потамнява намали сиропа.А, и пчелите не обичат много да си показваме мусколите пред тях.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  6. #6
    стесни входовете на толкова см. колкото рамки са покрили пчелите

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Цитат Първоначално публикувано от gillan
    стесни входовете на толкова см. колкото рамки са покрили пчелите
    Интересно,какво имаш предвид
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  8. #8
    имам предвид, че като са стеснени входовете...
    1. предпазване от кражба.отводките са слабички и са податливи на кражба от други семейства.
    2. при стеснени входове отводката се развива по бързо. поне при мен досега дава ефект.
    3. а и така съм че по книжките

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    1.човека има всичко на всичко 2 кошера. 2.по твойте сметки трябва да ги разшери на 20см. 3.някогя практиката е по..........,нищо лино.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  10. #10
    и кво като има 2???/ нима по силната отводка не може да влезе при другата ли????? и кви 20. щом са на половина в кошера и входа да е наполовина.за практиката си прав, ама аз нямам голяма практика и правя всичко по книги и за сега съм доволен. отводките ми се развиват добре, дори за да ги олесня не им слагам и основи а направо изградени пити от рояка.та майката да снася за световно без да се бави докато градят пита пчелите. а и са млади майки трябва поне лично аз да се възползвам от тях колкото се може. поставил съм за цел до есента тези отводки да са развити в силни семейства. колко ще успея времето ще покаже

 

 
Страница 1 от 30 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •