Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 27 от 30 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 261 до 270 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #261
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Да ви споделя, какво направих тази година до момента с моите отводки.

    Тъй като работя и нямам време за ходене всеки уикенд при пчелите мислих как да направя така, че да не ги допускам да се изроят (често ми се случваше предишните години).
    Съответно:
    - от силно развити семейства към средата на май (вилата ми е на 1100 м- н.в. и затова чак тогава се развиват семействата) вадя майката и 3 пити пчели
    - това нещо го слага като отводка до кошера от който съм я взел
    - основното семейство като остане сирак си залага маточници
    - майката в отводката продължава да работи
    От тук нататък вариантите са два:
    1. Вариант:
    - Маката продължава да си работи и развивам от отводката ново семейство със стара майка
    - Старото семейство си отглежда собствена майка и в случай, че нещо стане и не може да отгледа (поради всякакви причини) връщам старата майка в семейството, заедно с пчелите. Така нямам ново семейство, но не губя и старото.
    - В случай, че всичко е ОК имам две семейства като от старото имам нова майка точно преди липата (юли месец почва да цъфти при мен). Новото семейство пък си събира храна за зимата и от следващата година имам пълноценно семейство.

    2 Вариант (това е основната идея, защото искам да имам нови майки всяка година и да не ми се роят кошерите):
    - отводката с майката развивам до момента в който не се оплоди и почне да снася редовно новата майка от основното семейство
    - тогава убивам майката от отводката и пчелите присъединявам към основното семейство с новата майка
    - така - имам майка, която е нова и не се рои в тази година и много пчели, които почват да събират за липата и ливадите

    До момента съм на етап в който съм направил отводките и те се развиват супер и имам излюпили се майки (нови). Тази седмица трябва да се оплодят.
    Ще пиша за резултата като имам такъв.
    -

  2. #262
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Не убивай майката.Развивай отводката със старата майка до началото на главната ти паша.В началото на главната паша вземи половината пило и летящите и подсили основното семейство.Остави старата да работи до есента докато спре да снася.Тогава вземи всичките и пчели и ги обедини с основното.

  3. #263
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Благодаря ти.
    Да идеята е много добра, така ще имам 2 майки, които да работят за 1 семейство.

  4. #264
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    По мои наблюдения средата на Май е късно, отводките трябва да се направят колкото се може по-рано, а новите майки ще се взимат от друго, по-топло място, където вече има търтеи... Така недостатъкът на региона може да се превърне в предимство, защото ще има достатъчно време за развитие до главните паши.
    Христо Йорданов

  5. #265
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Rostis, да, прав си, но аз нямам време, това е основата на този метод , че нямам време и трябва аз да ги роя, тогава, когато имам. Не мога да се занимавам да нося от другаде търтеи или поддържам пчелин другаде.
    За мен е ОК. Аз нямам горе акация, за да търся мед от там. Чакам липа и билки.

  6. #266
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Nolkov,защо не оставиш старата майка в стария кошер с основи/гол рой/.

  7. #267
    Автор
    Регистриран
    08.07.2014
    Мнения
    102
    Пчеларски район
    Трънско
    Цитат Първоначално публикувано от nolkov Виж публикацията
    Rostis, да, прав си, но аз нямам време, това е основата на този метод , че нямам време и трябва аз да ги роя, тогава, когато имам. Не мога да се занимавам да нося от другаде търтеи или поддържам пчелин другаде.
    За мен е ОК. Аз нямам горе акация, за да търся мед от там. Чакам липа и билки.
    Разделяш ги, когато имаш време и когато си уговорил купуване на майки, но! възможно най-рано. Не се занимаваш ти да си произвеждаш майки. Проблемът ти/ни е, че не може да се направят ранни отводки в студените региони, защото няма търтеи, които да оплодят майките. Е да, ама на други места из България и извън нея..., вече има търтеи и пчеларите произвеждат майки. Могат да се спечелят 2-3 седмици и така ще имаш сравнително развити семейства за липата и билките и избягваш роенето...това имах предвид...
    Христо Йорданов

  8. #268
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    Не те разбирам, какво да цела с това в старият кошер да връщам майката на основи? Нали старата майка съм я взел от кошера и направил отводка с нея на 3 рамки. В старият кошер осиротялото семейство си е отгледало майка. Старата или унищожавам както предложи Йосифов в края на сезона или я оставям, защото тя си е на една година за следващата година като ново семейство.
    Поясни моля те каква е целта на това, което казваш.

  9. #269
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216
    А не, аз не купувам майки. Прав си за тези седмици, че се печелят, но аз наистина нямам време за пчеличките. Трябва ми нещо бързо и във време с природата горе.
    Имай предвид, че трябва да са развити семействата, за да мога да им взема 3 рамки с пило и те да имат достатъчно пчели, които да го топлят. Горе температурите през май често падат и под нулата. Това означава кълбо и ако няма достатъчно пчели пилото мръзне.

  10. #270
    Наблюдател
    Регистриран
    13.06.2013
    Мнения
    7
    колеги, пробвал ли е някой да прави отводки края на юни. примерно вземаш майката с още една или две пити, а в основното семейство слагаш нова майка.
    ако някой има опит да сподели.

 

 
Страница 27 от 30 ПърваПърва ... 172526272829 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •