Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 30 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #131
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Според книжките едно семейство в рамките на един сезон може да произведе максимум 1 килограм восък. Ако го храните интензивно между пашите и ако има прашец, този килограм може да стане максимум 1.5 килограма. На повече не се надявайте. Остава въпроса как ще го разпределите по пити този килограм или килограм и половина. Ако слагате пити с нови восъчни основи, в рамките на годината ще получите 10-12 изградени пити. Максимума, цитиран в литературата, е 18 изградени пити. Ако използвате строителни рамки против акара, посочените от мене количества за нови изградени пити ги разделете на две, защото една строителна рамка консумира двойно количество восък. Ако използвате пластмасови полуизградени основи от Бургас, количеството на рамките го умножете по две. Полуизградените Бургаски основи се нуждаят от много малко допълнителен восък, за да станат пълноценни пити. Това е, което го знам със сигурност.

    Има и още нещо, което не го знам и не съм го пробвал, но тази година ще си направя експеримент. Както предполагам всички знаят, восъка на пчелите се произвежда от техни жлези, разположени по коремчетата им. Пчелата после го измъква от там под формата на микроскопични люспи, формира го и го лепи където трябва и колкото трябва. Този процес обаче предполага, че пчелата може да направи същото и с чужд восък, който не е произлязъл от нейното коремче. Факт е, че дори понякога го прави - например изграждане и разрушаване на маточници. Идеята е ако ние под някаква форма придадем восък директно вътре в кошера, дали има шанс пчелите да го вземат и да го използват по предназначение. Може би трябва да е много финно настърган на ренде и оставен в хранилката. Ще се радвам, ако някой колега сподели опит в това направление. Въобще можем ли на пчелите да им дадем под някаква форма външен восък, и така да ги накараме да изградят двойно повече пити? Този въпрос живо ме интересува и мене. Аз обичам да правя експерименти, но е глупаво всеки път да тръгвам от абсолютната нула.

  2. #132
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    ок мерси за отговорите

  3. #133
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    със каква система кошери работиш ако не е таина

  4. #134
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Стиропорени ЛР и ДБ, финландско и полско производство. Предпочитания отдавам към ЛР, но имам и пчелини, бедни от към паша, и при тях ДБ е с предпочитание. Опитвам се да направя някаква унификация, поне на ниво 1 пчелин, но това ще отнеме време. Бих се отказал от ДБ, ако се намери някой да купи от мене всички ДБ семейства и кошери на подобаваща цена. Имам няколкостотин ДБ семейства в кошери на по 1 година, но съм ги купувал по 180 лева бройката (кошера). Ако сега мога да ги продам на 150 лева + още 180 за семейството - бих се навил. През юни бих се навил и на 150+150 лева, но дотогава вече ще съм направил поне по 1 или 2 отводки от семейство.

  5. #135
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    на каква цена продаваш един кошер

  6. #136
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако говорим за сега веднага, нов стиропорен ДБ с един магазин и с голяма хранилка бих го продал за 200 лева. Ако е стар едногодишен стиропорен кошер със семейство пчели на 4-5 рамки - 330 лева. Ако семейството е на 6-7 рамки - 350 лева. Ако се купят от 50 кошера нагоре - бих смъкнал с 10 лева, а над 100 нагоре - с 15 лева.

  7. #137
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    добре ще си помисля

  8. #138
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    сял ли си фацелия

  9. #139
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.05.2013
    Мнения
    784
    Пчеларски район
    Карлово,Своге,Храбърско
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Според книжките едно семейство в рамките на един сезон може да произведе максимум 1 килограм восък. Ако го храните интензивно между пашите и ако има прашец, този килограм може да стане максимум 1.5 килограма. На повече не се надявайте. Остава въпроса как ще го разпределите по пити този килограм или килограм и половина. Ако слагате пити с нови восъчни основи, в рамките на годината ще получите 10-12 изградени пити. Максимума, цитиран в литературата, е 18 изградени пити. Ако използвате строителни рамки против акара, посочените от мене количества за нови изградени пити ги разделете на две, защото една строителна рамка консумира двойно количество восък. Ако използвате пластмасови полуизградени основи от Бургас, количеството на рамките го умножете по две. Полуизградените Бургаски основи се нуждаят от много малко допълнителен восък, за да станат пълноценни пити. Това е, което го знам със сигурност.

    Има и още нещо, което не го знам и не съм го пробвал, но тази година ще си направя експеримент. Както предполагам всички знаят, восъка на пчелите се произвежда от техни жлези, разположени по коремчетата им. Пчелата после го измъква от там под формата на микроскопични люспи, формира го и го лепи където трябва и колкото трябва. Този процес обаче предполага, че пчелата може да направи същото и с чужд восък, който не е произлязъл от нейното коремче. Факт е, че дори понякога го прави - например изграждане и разрушаване на маточници. Идеята е ако ние под някаква форма придадем восък директно вътре в кошера, дали има шанс пчелите да го вземат и да го използват по предназначение. Може би трябва да е много финно настърган на ренде и оставен в хранилката. Ще се радвам, ако някой колега сподели опит в това направление. Въобще можем ли на пчелите да им дадем под някаква форма външен восък, и така да ги накараме да изградят двойно повече пити? Този въпрос живо ме интересува и мене. Аз обичам да правя експерименти, но е глупаво всеки път да тръгвам от абсолютната нула.
    Това с восък с хранилката, не става! Пробвал съм, може да е бил едър, люспи от разпечатки! Правят ги на мостове и са го изхвърляли.

  10. #140
    Наблюдател
    Регистриран
    01.02.2012
    Мнения
    40
    Според Лонин ситно настърган восък се приема от семействата и се използва за изграждане на нови рамки. Аз също мисля да пробвам тази година. Може да се направи каша от мед и восък, и така да се даде.

 

 
Страница 14 от 30 ПърваПърва ... 4121314151624 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •