Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 30 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #21
    Автор
    Регистриран
    22.05.2011
    Мнения
    139
    Майката наистина изглежда,че е италианка.Обаче ако се вгледаме в пчелите то те са и тъмни и светли като нея.Извода е,че тя е оплодена с различни от породата и търтеи.За това много пъти се е разисквало във форума,че наследствените белези не са само от М.За това аз винаги оставям от елитните семейства повечко търтеево пило,макар че няма гаранция М да се оплоди с търтеи точно от тези семейства.Всичко е много относително,защото до моя пчелин има още 3,а там работят възрастни пчелари които хич не им е в ухото що е селекция.По тази причина моите М са всякакви,пък за пчелите да не говорим.Единственото нещо което гледам е по малко да жилят.Но и това е много относително.По тази причина у нас е невъзможно да притежаваш чистопородни пчели.Единствен начин е да се купуват М от вън и да се сменят периодично.Но и това не е гаранция,защото М след време се метизират.При тези които произвеждат М също има и такива с различни от породата белези но те не идват при потребителя.Всичко остава тайна за тях.Защото и там има бащини семейства но няма гаранция,че те ще се оплодят с търтеи от тях.Там използват изкуствено оплождане,но въпреки това все има М които излизат незабелязано от човека и извършват второ оплождане в природата. Това никой не го казва.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Евала HINAP,най-после практически отговор ,потдаржам го 100%
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  3. #23
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Това с повторното излизане на майката за оплождане някой доказал ли го е, видял ли го е? Само си предполагаме. И като си го предположим 5-6 пъти и току виж станало истина. Защо тогава сменяте майките? Оставете ги. Една майка живее около 7 години. Значи ще излиза ще си се опложда когато и скимне и всичко ще е ОК. Пчелина ще ви е на макс. Да ама не. Хайде когато говорим да съпоставяме това с онова, а не само ей така да си говорим и да имитираме, че сме големи майстори.

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2011
    Мнения
    201
    Станко незнам колко чистопородни са тези майки ама аз имам със същите украски и от двата вида ,дори имам още по-ярко дори лимонено жълто майки,а знаеш ,че моите маики съм си ги произвеждам .Мисля ,че гена на италианката и карпатката се е запазил от преди 30 -40години когато са ги внасяли за подобрител на нашите пчели.Имам желание лично да идем с теб на колегата ти на пчелина да ги видим тези майки.

  5. #25
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    а е нашите пчели са метизирани яко - ама па са взели най-доброто от всяка порода :D
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    607
    Цитат Първоначално публикувано от Lazrov
    Станко незнам колко чистопородни са тези майки ама аз имам със същите украски и от двата вида ,дори имам още по-ярко дори лимонено жълто майки,а знаеш ,че моите маики съм си ги произвеждам .Мисля ,че гена на италианката и карпатката се е запазил от преди 30 -40години когато са ги внасяли за подобрител на нашите пчели.Имам желание лично да идем с теб на колегата ти на пчелина да ги видим тези майки.
    Като се върне от морето ще идем.
    Силата присъства там, където работи мисълта.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    07.10.2010
    Мнения
    61
    Вчера си дойдох от морето - 10 дни ме нямаше и днес направих основен преглед на отводките да се види какво е положението. На единия кошер сложихме втори корпус с основи за градене - той е добре изъплнен с пчели, но има и много запечатано и люпещо се пило добре е работила майката. На другия му сложихме още една основа за градене в първия корпус за да станат до 10 рамки, тази отводка е малко по слабичка. Но очаквам до 10 юли да почне липата при мен която е основната паша по това време. Сега продължавам да подхранвам със захарен сироп през ден. Малко снимки то днес:


    изпъ.нени ,амки с пи.о Доб,е ,аботи майката

    Живей както можеш, ако не можеш както искаш.

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Джони, тая стойка хем е висока хем и подложките й кекави , според мен излишно и опасно. Не е лошо и да я опаянтиш много по- сериозно , че като гледам винкелите как сте ги надили челно и ме хваща шубе , пък ти сигурно мислиш по средата още един да качиш. За догодина при прилични семейства и добра паша конфигурацията ти трябва да е 2 ЛР+ 3 ДБ или 3 ЛР + 2 ДБ, тъй че отсега си прави сметка. От животни със сигурност разбираш повече от мен , не виждам дали си си подсигурил кошерите срещу четирикраки , срещу двукраките ти си знаеш най- добре

  9. #29
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    А е тя стойката ми изглежда стабилна - ма на този баир,да не я повлече някой по проливен дъжд,баят стръмно ми се види.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    А , то и туй е ставало, за това и даваме акъл сега на колегата , щото като се обърне колата - пътища много. И краката задължително трябва да са с пети.

 

 
Страница 3 от 30 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •