Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 30 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #121
    Наблюдател
    Регистриран
    03.10.2012
    Мнения
    5
    Здравейте колеги.Имам въпрос отводки или рояци е по добре да си купя при положение че нямам много изградени пити.

  2. #122
    Наблюдател
    Регистриран
    13.04.2013
    Мнения
    1

    Пчелни отводки

    Здравейте
    Аз тепърва започвам да се занимавам с пчели и наскоро закупих 8 живи кошера и доскоро ги подхранвах с захарен сироп но вече мисля да спирам.
    Дори направих и две отводки (с помощта на мои приятели)
    както и да е засега отводките се развиват добре та мисълта ми е може ли да направя още няколко отводки сега пролетта ? И ако да колко и през колко време ?
    Също искам да попитам какви операции се извършват в тези месеци за какво трябва да внимавам Благодаря предварително ))

  3. #123
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    iskam da vi popitam kogato se napravi otvotkata sled kolko vreme se slagat vosa4nite osnovi i ednovremeno li se slagat

  4. #124
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ivan14 Виж публикацията
    iskam da vi popitam kogato se napravi otvotkata sled kolko vreme se slagat vosa4nite osnovi i ednovremeno li se slagat
    Отговор: Зависи.
    Ако изкаш да разбереш от какво, попитай на кирилица
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #125
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от ivan14 Виж публикацията
    iskam da vi popitam kogato se napravi otvotkata sled kolko vreme se slagat vosa4nite osnovi i ednovremeno li se slagat
    ПРАВИЛА НА ФОРУМА И ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
    ОСНОВНИ ПРАВИЛА ВЪВ ФОРУМА

    1. Писането на кирилица е задължително! Латиницата се трие без предупреждение!Същото се отнася и за думи съдържащи буквите ч-4 или ш-6. Изключение правят наименования на лекарства, фирми и т.н.,които нямат точен превод на български.Потребители,коит о не са от български произход,пишат и общуват на родния си език.

  6. #126
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Абе уж правим компромиси, за да не влизаме в конфликт с хората. Надяваме се да се поправят, след като някой им направи забележка.

  7. #127
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    след колко време се слагат восъчни основи като се направи отвотката

  8. #128
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако има паша, може и веднага. Аз така го правя, защото съм в голям дефицит на изградени рамки. Една отводка по принцип представлява новообразувано семейство, намиращо се в кризисна ситуация. Такива семейства в кризисна ситуация правят чудеса, като всички пчели в тях започват да работят с удвоени и утроени сили. Именно разрастващите се отводки градят бързо и лесно новите восъчни основи. В този процес се включват дори и старите пчели. Стига разбира се да има достатъчно ресурси - прашец и нектар.

    Миналата есен дори и направих експеримент, в който изсипах пчели в нов кошер, в който има само восъчни основи и нито една изградена рамка. Просто пчели, при това само стари, и една нова майка. Направих 5 такива кошера и към днешна дата са живи и 5-те семейства. Мисля че за това помогна именно фактора КРИЗИСНА СИТУАЦИЯ, който наистина кара пчелите да правят много повече от това, което биха го правили в нормална ситуация. Тази година след всяка една паша вече масово съм го решил да го правя този смел експеримент. Така или иначе старите пчели от текущата паша няма да доживеят до следващата. И вместо да ги оставя да се пенсионират и да измират безразботно, аз мисля да им предоставям нови девствени кошери с девствени рамки, и да се потрудят още малко преди да умрат. Ако от тази история се получат семейства, супер. Ако не - здраве да е. Но така като гледам, май получаването на нови жизнени семейства е много по-вероятно от това да умрат.

  9. #129
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Става. Ама пенсионерките миришат неприятно. И восъка от тях ми смърди на смядовски суджук. По-добри резултати ще получите ако отнемате от кошера тинейджърките. Никва файда няма от тях, само се щипат с търтеите и майката се спъва из калабълъка.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #130
    Наблюдател
    Регистриран
    02.01.2014
    Мнения
    47
    на една одвотка от 5 рамки на многокорпусен кошер възможно ли е да изградят до края на сезона и другите 15 восъчни основи

 

 
Страница 13 от 30 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •