Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 30 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 295

Тема: Отводка

  1. #101
    Автор
    Регистриран
    18.03.2012
    Мнения
    122
    Цитат Първоначално публикувано от ingivo
    Ще пиша тук ,дано автора не се сърди. Закупих отвотки на по 5 пити ЛР на 19.06 на другия ден им сложих по една основа за градеж. След една седмица по още две основи и така станаха по 8 пити в 10-аци.Следващите 5 дни подхранвах със захарен сироп 1:1 и витамини . При нас сега е главната паша ,така казват стари пчелари . Вчера ги прегледах ,има пило в различни възрасти в новите пити въпреки че не са изградени на 100% има складиран нектар . Майката не е снасяла в тях??? Тъй като заминавам на море за 15 дни им сложих още по 2 основи (с което много се съмнявам че сгреших предвид че още не са изградили предишните) и в хранилките им сложих по един пакет от сръбската храна.Моля дайте мнение дали не съм избързал с разширяването въпреки че вече е свирено амааааа ???
    Сега в жегите няма проблеми и да си ги разширил повече.. По- добре така, отколкото да им стане тясно и да не използваш капацитета им за градеж.

    Аз тази година започнах с 5 отводки- 3 ДБ 10 рамки и 2 ЛР 8 рамки. В момента имам един пълен ДБ , а другите 2 са на по 9 рамки. ЛР са на по 6 рамки и в двата корпуса. До 2 седмици мисля, че ще напълня всички кошери. А започнах само с ВО без готови рамки. Просто идва един момент, в който експлоадира развитието на пчелите От две седмици спрях да ги подхранвам и въпреки това градят яко. За експеримент сложих храна в единия кощше- не я пипат, което значи че пашата е добра.
    "Въображението е по- важно от знанието"- Алберт Айнщайн.

  2. #102
    Наблюдател
    Регистриран
    19.06.2012
    Мнения
    34

    Как се прави отводка

    Здравейте колеги. Аз сам начинаещ пчелар и точно сега прохождам в този занаят.Днес надвечер се опитах да си направя сборна отводка. Взех по две пити от два кошера и ги сложих в преносимо сандъче като ги напръсках с захарен сироп за уеднаквяване на миризмата. При прегледите обаче на основните семейства установих че във едното има две майки не знам защо ми как се е получило тъка но имаше две майки. Реших да сложа едната в сандъчето. По едно време обаче пчелите станаха много раздразнителни и взеха да излизат от няколко малки отвори които не бях забелязал. Завих сандъчето с един чаршаф изчаках малко да се успокоят и ги сложи в колата. Транспортирах ги на 30 км. свалих сандъчето от колата и отвих чаршафа. По него имаше много пчели някои успях да ги стръскам в постоянния сандък а други останаха по чаршафа. После прехвърлих и питите но доста пчели останаха в сандъчето , други излязоха на във, бая убих докато ме хапеха и т.н. След това затворих капака на постоянния кошер. Това беше моя жалък опит да си направя отводка ама май нищо няма да се получи. Колеги моля ако някой има опит в такива ситуации нека да сподели и да ми даде съвет какво да правя, че аз съвсем се омотах. А забравих да ви кажа, че днес си купих и една майка която мислех да слагам на отводката но сега не знам дали е нужно. Моля дай те ми съвет по бързо че на време да взема мерки.

  3. #103
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2012
    Мнения
    80
    тва се прави вечерта или рано сутринта докат не са излезли най добре е вечер и ако поставиш едан пита с прясно пило щяха да се задържат повече а и трябваше да стръскаш сандъчето в кошера и да затвориш входа да не излизат

  4. #104
    бая убих докато ме хапеха
    Е това не го разбрах.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    А аз не разбрах как е станало така, че в един от кошерите от които се взимат пити се е оказал с две майки. Ако се бяха оказали две майки в преносимото съндъче - ОК, не е добре, но при недоглеждане е възможно да се прехвърлят от основните.

    Аз бих си прегледал първо основните семейства пак и да съм сигурен, че те са си с майки и при тях всичко е ОК, защото си мисля, че си видял майката на една пита, оставил си я и докато вземеш друга, майката се е прехвърлила на нея и си я видял за втори път. Лошо е, че си я прехвърлил в отводката и то без да е в клетка и вероятността да я убият е голяма. Напръскването само със захарен сироп, според мен, се е оказало недостатъчно и са станали раздразнителни, защото са се подушили, че са от две семейства и е станало меле. Погледни дали има измрели пчели около отводката.
    Та така... погледни си основните семейства, после погледни отводката дали майката която си пуснал е жива и ако не е, трябва да им придадеш оплодена (както трябва), защото няма време да си произведат сами.

    Това са само догадки за ситуацията, защото е описано малко странно. Успех!

  6. #106
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Трябваше първо да попиташ, после да експериментираш. Сега вече е късно.
    Провери къде няма майка и там сложи тази която си купил.
    А и във форума има толкова много писано по въпроса.
    Дали не си видял два търтея и да си мислиш, че това са майки ???
    Не знам защо се занимавате с пчеларство, без да сте подготвени поне теоретически.
    Горките пчелички.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #107
    Наблюдател
    Регистриран
    19.06.2012
    Мнения
    34
    Абсолютно съм сигурен че във едното семейство имаше 2 майки защото бяха на една и съща пита и от един и същи край. И аз много се изненадах като ги видях и съм абсолютно сигурен че и двете са майки. Даже първо хванах едната и после я сложих в отводката като сега си мисля че това беше грешка.
    Инъче преди да отида на работа отидох да ги видя към 8,30. отворих капака на кошера в който преместих пчелите и рамките имаше доста пчели. Също така доста имаше и в преносното съндъче което бях оставил на близо. Нямах време да проверявам за майката само сложих две рамки на преносното съндъче да се качат на тях пчелите и го затворих. Като се прибера довечера ще проверя за майката и да прехвърля пчелите от преносното съндъче. Ако я няма майката имам една майка в клетка ще пробвам да им предам нея.


    Поста е редактиран от модератор

  8. #108
    Малиииии , и аз съм новобранец ма ти кво правиш бре човек. А и тия работи не се правят на бегом както се разбира от разказа ти То чакай да не ръсим много мозък че не се знае догодина и аз как ще справя wink;

  9. #109
    Наблюдател
    Регистриран
    04.03.2013
    Мнения
    45
    Пчеларски район
    Драгалевци

    НАЧИНАЕЩ-СТАРТИРАНЕ С ОТВОДКИ

    Здравейте,казвам се Васил начинаещ съм ,както във форума така и в пчеларството.Закупих си 2 бр.10ДБ в края на май чакам и отводките.Живея в Драгалевци,под нас са ливадите над нас е гората,други пчелини в района няма.Четох литература и продължавам да чета,знам ,че трябва да ги подхранвам от самото начало но с какво количество и каква концентрация?Освен питите ,които ще дойдат с отводките нямам други изградени,как да постъпя,че да успеят да се развият правилно до есента?И на какви интервали ще е нужно да отварям кошерите за да не закъснея за някоя промяна?
    Предварително благодаря,ще очаквам всякакви важни съвети за начинаещ.

  10. #110
    Автор
    Регистриран
    10.10.2010
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Велики Преслав
    Когато вземаш отводките си купи от пчеларя и поне 2 изградени пити. Подхранвай със захарен сироп 2/1, и по малко /100- 200 мл./, като го вземат пак.

 

 
Страница 11 от 30 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •