Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 5 от общо 5
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2020
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ.Луковит

    Пролетно стесняване

    Здравейте,
    Кога (февруари/март) е добре да се направи пролетното стесняване на пчелните семейства (дб 10р)? При какви температури е допустимо да се прави това? При положение, че продължително време до 05.03. по прогноза дневните температури няма да превишават 6-7 градуса, кое е по-добре да се изчака по-високи температури или е по-важно да не се забавя стесняването въпреки, че е студено?
    Този пост е редактиран от MartinC; 24.02.2022 в 15:44.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз нито стеснявам, нито разширявам. Пчелите знаят много по добре от нас кога и как се прави това!

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Сега погледнах прогнозата за март месец, очаква се температурите да бъдат малко под нормата за месеца, предвид, че февруари беше по-топъл от нормалното.

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от MartinC Виж публикацията
    Здравейте,
    Кога (февруари/март) е добре да се направи пролетното стесняване на пчелните семейства (дб 10р)? При какви температури е допустимо да се прави това? При положение, че продължително време до 05.03. по прогноза дневните температури няма да превишават 6-7 градуса, кое е по-добре да се изчака по-високи температури или е по-важно да не се забавя стесняването въпреки, че е студено?
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Аз съм със същите кошери. Ще ти кажа аз какво правя, за да се каже дали е правилно, понеже аз не съм много пчелар. Гледам времето да е слънчево и тихо. Почти никога не правя нещо, защото трябва едва ли не да е точно. Миналата година съм ги стеснил на 14-ти март и май за моя район, това е малко късно. Тази година съм си отбелязал 10 ти Февруари, съм ги намалил с по една пита (което всъщност е малко), а някои с 2 пити. Тогава е било 13-13,5 градуса по обяд. Само съм направил стеснението за много бързо и съм погледнал дали не са гладни. Освен това съм си приготвил дъна, и съм сменил и почистил дъната на всички. Аз направо вадя едното и слагам почистено на негово място.
    След това обаче на 17ти Февруари е било 17 градуса и съм си отбелязал, че след това по прогноза до средата на март поне, времето ще е кофти. Поради тази причина съм направил и пролетния преглед. Достеснил съм семействата, тези които преди това само с една пита, поради лоша преценка. Прегледал съм за пило и майка. Забравих да кажа, че преди това им бях дал мед малко, но то е преди да направя прегледите.
    После чак на 15ти март заради лошото време съм им дал още малко храна, тогава деня беше хубав.

    Та общо взето това е със стесняването. Гледам да отварям кошера, ако температурата е над 12 градуса и не духа. И колкото по-рано има такива условия, толкова по добре. Но гледам да е най-рано средата на февруари.

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •