Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 30
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Защо не казвате, че има законоустановени отстояния от кошерите до съседния имот?
    https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444
    " Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
    2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;"

    Този пост е редактиран от зуница; 28.12.2021 в 21:10.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Защо не казвате, че има законоустановени отстояния от кошерите до съседния имот?
    https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444
    " Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
    2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;"

    Това не я топли госпожата.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Това не я топли госпожата.
    Моите съседи ги топли. Пчелите ми са далече от съседите. При излитане и кацане в кошера са на такава височина , че не се срещат с хората. Преди няколко години една съседка я нажилиха няколко. И какво се оказа? От моя двор в нейния се прехвърлила маточина. Бабата харесала миризмата и се натрила навсякъде където се сети. Пчелите пък харесали главата и се напъхали в косата. И това е единствен случай за над 30 години. Поне за него са ми казали. Та мястото на кошерите си е от значение. Е и поведението на хората, де.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Здравейте, миналата година за първи път се срещнахме с пчелите на съседа ... Не беше приятно. На пролет можем само в пчеласки костюм да излизаме на двора... Но го приех някакси ...Днес посред зима пчелите му пак са из двора и са агресивни. Даже и захар в капачка им сложих, но по-щастливи не станаха. Въпросът ми е как да си спася двора от пчелната инвазия?
    Кажи му да дигне 3 метра ограда /може от тия зелените за град/и да ги разкара в другия край на парцела обратно на теб, и го заплаши, че ще сложиш примамки.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Хм ... Пари за нова къща нямаме. Т.е. ще се борим със ситуацията. Супер странно сега като захлафня пчелите спят по мазилката на къщата, а други я подяждат в което няма никаква логика ... Някой има ли идея защо го правят?
    Това не са медоносни пчели и комшията ви няма нишо общо с това. Много хора ги бъркат защото си приличат. Ако имате дупки или постройката е правена от сурови тухли, тези диви пчели гнездят там. Медоносните пчели правят голями колонии и са много полезни за вас, просто трябва да не се страхувте и ако може намерете общ език с комшията, винаги може се направи нещо, ако пчелите са агресивни.

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    След отваряне на кошери при работа по пчелните семейства, единични пчели ме нападат на разстояние над 20 метра встрани от кошерите. Моите пчели са най-агресивни след цъфтежа на ябълката и преди цъфтежа на акацията.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    След отваряне на кошери при работа по пчелните семейства, единични пчели ме нападат на разстояние над 20 метра встрани от кошерите. Моите пчели са най-агресивни след цъфтежа на ябълката и преди цъфтежа на акацията.
    Баш в гладното време.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    За много години и мед на всички! Съседа има отстояние поне 5 м. От оградата ни, която е 2м плътен зид. Като се прибрахме от нова година на следващата сутрин видяхме супер странната гледка. Пчелите му на верандата наказали по постелката на котката, която е изтривалка за врата. Но не една или 2 . Все едно е отворен кошер и са на питите с мед. Шума е като че ли си в кошер с пчели.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Добрата новина е, че не жилят. Но пак си е доста стресиращо да имаш кошер отворен на верандата. Аз довечера ще махна тази постелка. Стискайте палци да не си харесат диването ми, че тогава няма да се разберем.

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    За много години и мед на всички! Съседа има отстояние поне 5 м. От оградата ни, която е 2м плътен зид. Като се прибрахме от нова година на следващата сутрин видяхме супер странната гледка. Пчелите му на верандата наказали по постелката на котката, която е изтривалка за врата. Но не една или 2 . Все едно е отворен кошер и са на питите с мед. Шума е като че ли си в кошер с пчели.
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Добрата новина е, че не жилят. Но пак си е доста стресиращо да имаш кошер отворен на верандата. Аз довечера ще махна тази постелка. Стискайте палци да не си харесат диването ми, че тогава няма да се разберем.
    Аз казвам, че има нещо гнило в тази работа, но май ще изпищи пчеларя в случая.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •