Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 81 до 90 от общо 116
  1. #81
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    С кое не сте съгласени - с цифрите ли? Уверявам ви, че са точни. Можете сами да си направите един експеримент, който аз също съм го правил едно време. Вземате едно домакинско електронно кантарче. Става всякакъв модел, стига плочата му да е плоска. След това се качвате в колата с някой колега, който да я кара, а вие стоите до него с протегната ръка през прозореца, в която държите кантарчето. Запишете показанията на кантарчето при различни скорости, и после си нарисувайте графиката, за да се убедите, че е експоненциална.

    След това премерете каква е площта на плочата на кантарчето и пропорционално на нея си изчислете какви биха били силите, ако се увеличи тази площ до 1 квадратен метър. Ами това е. Много е важно какво ще отчете кантарчето ти при скорост 120-130 km/h. Това беше скоростта на вятъра миналата година, когато нанесе огромни щети в Габрово, събаряйки хиляди дървета и откъртвайки една камара покриви и облицовки на сгради.

    Ясно ви разбирам че не ви харесва това, което го написах, но това си е чиста проба математика и физика, и с нея НЕ МОЖЕ ДА СЕ СПОРИ. Цитираните от мене сили са верни, а миналата пролет имаме доказателство, че такава силна буря НАИСТИНА МОЖЕ ДА СЕ СЛУЧИ. Ако искате да нямате проблеми КОГАТО ТОВА ПАК СЕ СЛУЧИ (а то ще се случи), единственият начин е да имате здраво закрепени за земята стойки, и здраво стегнати корпуси един към друг (с колани или със скоби). Пчеларите, които това не го правят, всъщност ПОЕМАТ ОГРОМЕН РИСК. И когато поредната буря им разпилее кошерите по земята, пак ли ще обвиним държавата, че не се грижи за сектора?

    По време на голямата буря аз имах време да реагирам и случайно под ръка имах голямо количество бетонни колове за ограда. И както кошерите бяха във редици, така слагах по два кола върху тях (редицата). Ами повечето оцеляха, но все пак вятъра ми събори няколко кошера. Мисля че някъде из форума съм публикувал снимки.

  2. #82
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето мои лични снимки, илюстриращи колко голяма може да бъде силата на вятъра. Снимките са правени по пътя към Бургас някъде в Сливенския регион. Забележете какви дебели железа са скъсани, изкривени и смачкани. Така се получава, когато човек сам си конструира стойките, без да се допита до професионален проектант-конструктор, който да му направи верните изчисления на дебелини и сечения на желязото в конструкцията и бетона в основата.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC00299.JPG
Прегледи:      523
Размер:	261.5 KB
ID:	2488

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC00306.JPG
Прегледи:      523
Размер:	237.8 KB
ID:	2489

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	DSC00309.JPG
Прегледи:      521
Размер:	339.4 KB
ID:	2490

  3. #83
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Всички кошери ще бъдат с колани, но все още търся евтини. Купих към 10 за проба, но не ми хареса, че много време отнема стягането и свалянето. На снимката може да се види колена, но е жълт и се слива с кошера. Идеята беше да ги стягам към страничните дъски на стойката, но не искаш сега да ги разбутвам.
    Дали стойка с голяма площ няма да издържи мечка, ако тя е стъпила върху краката на стойката?
    Разпределението на тежестта също не е в наша полза. Колкото по-високо е центъра на тежестта, толкова по-лесно би трябвало се обръща.
    във Варна имаше билборд усукан на 180 градуса.

    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #84
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    А ето една снимка на покривна електроцентрала, при която модулите не са били здраво свързани към покривната плоча. Забележете какви дебели и тежки железа е имало като противотежест, и въпреки това вятъра ги е повдигнал и разпилял.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	Wind01.JPG
Прегледи:      532
Размер:	89.6 KB
ID:	2491

  5. #85
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето още една снимка като демонстрация на правилно изчислени централи, които ИЗДЪРЖАХА на урагана в Габрово от миналата година. В централната част на снимката се виждат конструкциите на модулите, които са хванати с анкерни болтове към плоча, тежаща 50 тона. В дясната част се вижда тракер, в основата на който има 15 тона бетонен фундамент. Тези тонове не съм си ги измислил аз - просто изчисленията ги направиха такива, и голямата буря доказа, че тези изчисления са верни.

    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	P1020900.JPG
Прегледи:      535
Размер:	451.5 KB
ID:	2492

  6. #86
    Матеев в 4 поста обясняваш нещо, което никой не ти оспорва. Просто казах, че вятър, който може да усуче билборд или да обърне слънчева електроцентрала, без никакъв проблем ще ти издуха кошерите от стойките, освен ако не са вързани за тях. Но тогава работата с тях е много тегава и отнема повече време да завържеш и отвържеш кошера, отколкото самата интервенция към пчелите в него. Не знам как по-ясно да се изразя.

    А що се отнася до личните ми предпочитания към ИНДИВИДУАЛНИТЕ за всеки кошер стойки, причините са съвсем други.

  7. #87
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.02.2012
    Мнения
    393
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Всички кошери ще бъдат с колани, но все още търся евтини...
    във Варна имаше билборд усукан на 180 градуса.
    Твоите Дадани не знам какъв вятър трябва да вее, че да ги издуха. Виж, Неговите ЛР стиропорки са по-уязвими, ако ги натрупа на 4-5 корпуса. А стойките, ако не са захванати здраво за земята, мисля че ще паднат заедно с кошерите именно ако са хванати с колани за тях.
    Що се отнася до билборда, ако той е без платно, опасността от поражения е много по-малка. В Средните векове като ни застигнеше буря в морето, какво правехме - събирахме платната. Не знам точните цифри, но с подходящ парашут можем да приземим дори танк... меко.
    Идея как да помогнем на по-слаб вятър лесно да събори кошерите - поставяме им мачти с опънати платна.
    "It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it."
    Sam Levenson

  8. #88
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    ........ Просто казах, че вятър, който може да усуче билборд или да обърне слънчева електроцентрала, без никакъв проблем ще ти издуха кошерите от стойките, освен ако не са вързани за тях........
    Тука си напълно прав. Проблема би могъл обаче да се разреши, ако дъното на кошерите се завие с 4 дебели видии към дървените греди отдолу. Така освен на вятъра, ще създадем проблеми и на евентуалните крадци на кошери. Иначе най-добрия начин да накараме кошера да си стои цял е стягането на всички корпуси с колан. Вярно е, че всеки път при работа с него ще се губят по 10-15 секунди за разкопчаване и закопчаване на колана, но друго по-добро и по-евтино решение не мога да измисля. В момента съм с едни бетонни плочки, но те са леки и при силен вятър наистина ще имам проблем. От гледна точка на парите обаче купуването на колан е по-евтино от купуването на две тротоарни плочки.

  9. #89
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Не става. Колана гори на слънцето. Влагата и тя го амортизира. За три години си е загубил якостните качества. Само синджир с обтяжки ни й спасението.Или навсякъде ключалки от милитъри сандъци. Те са правени да се хвърлят от хвърчикоптер.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #90
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако един колан струва 3 лева и издържи 3 години, то това ще е чудо. Данък от лев на година на кошер бих плащал с удоволствие, стига това да ме спаси от по-големи проблеми. Все пак инвестицията ми в този кошер, заедно със семейството, стойката и пчелина ми струва цели 300 лева. На този фон мога да дам левче или дори 10 лева - просто това ще го приема като едно необходимо зло, което е неразделна част от бизнеса. Нали с акара е същото - искаме или не, даваме пари за борбата с него. Просто част от бизнеса........

 

 
Страница 9 от 12 ПърваПърва ... 7891011 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •