Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 116
  1. #41
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Други идеи? Аз се спрях на дърво и вече е въпрос на промени в дизайна, но ако имате други идеи ще ги пробвам.

    Аз ползвам най-дебелите листове от фибран, които могат да бъдат намерени, нарязани на ивици. Стойката (две ивици) излиза по 70ст на кошер. Ивиците ги правя на 5х6 см, по този начин площта не е достатъчна за някоя мишка да си направи гнезденце или пък мравките къщичка. Най-голямото предимство е че мога да нося 8 стойки на веднъж под едната мишница и да не ми тежи.
    Недостатъкът е че бих желал да имаше фибран дебел 10 см. По принцип фибрана прегаря от слънцето, но всичко що е под кошера и по-важното за нас - областта върху която стъпва кошера, си остава незасегната.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #42
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    На един пчелин в Сърбия видях доста опростен вариант на стойки - 4 кола от акация забити в земята и две напречни дъски отгоре и върху тях стъпва кошера.
    Такива са и моите стойки - колове от акация (няма да изгният 100 години), забити в земята, и върху тях напречни греди. Понеже използвам греди от по 3 или 4 метра, налага се краката да са 6 броя - в средата и в краищата. Хубавото на идеята е, че при неравни терени посредством коловете нивелирам стойката да е хоризонтална. Това е изключително важно за хранилките. Кошерите трябва да са нивелирани хоризонтално, за да може наклона на дъното на хранилката да си свърши работата, за която е проектиран - стичане на сиропа в правилната посока.

    http://www.mateev.com/bul/apiaries

    Имам и известно количество подвижни стойки, но бързо-бързо стигнах до извода, че те са непригодни за сериозно ползване. Клатят се, трудно се нивелират, след време се накланят, вятъра ги събаря и т.н и т.н. Да сложиш нещо на тях за ден-два става, но за постоянно стойката трябва да си е здраво хваната в земята и да е перфектно нивелирана. За временни стойки могат да се използват палети, но при тях също има големи недостатъци - много са ниско и тревата расте през дупките, като не може да бъде окосена, защото кордата поврежда кошера.

  3. #43
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Видях този вариант от един възрастен пчелар и го приложих при мен.
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри CIMG1099.JPG‎   CIMG1100.JPG‎   CIMG1101.JPG‎   CIMG1102.JPG‎  

  4. #44
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз ползвам най-дебелите листове от фибран, които могат да бъдат намерени, нарязани на ивици. Стойката (две ивици) излиза по 70ст на кошер. Ивиците ги правя на 5х6 см, по този начин площта не е достатъчна за някоя мишка да си направи гнезденце или пък мравките къщичка. Най-голямото предимство е че мога да нося 8 стойки на веднъж под едната мишница и да не ми тежи.
    Недостатъкът е че бих желал да имаше фибран дебел 10 см. По принцип фибрана прегаря от слънцето, но всичко що е под кошера и по-важното за нас - областта върху която стъпва кошера, си остава незасегната.
    Една снимка казва повече
    Мога да видя дали няма вариант за по-дебел XPS, ако искаш.
    Не попива ли много вода?
    Колко високо става?
    Най-добре пусни една снимка, ако можеш
    Благодаря!

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Такива са и моите стойки - колове от акация (няма да изгният 100 години), забити в земята, и върху тях напречни греди. Понеже използвам греди от по 3 или 4 метра, налага се краката да са 6 броя - в средата и в краищата. Хубавото на идеята е, че при неравни терени посредством коловете нивелирам стойката да е хоризонтална. Това е изключително важно за хранилките. Кошерите трябва да са нивелирани хоризонтално, за да може наклона на дъното на хранилката да си свърши работата, за която е проектиран - стичане на сиропа в правилната посока.

    http://www.mateev.com/bul/apiaries

    Имам и известно количество подвижни стойки, но бързо-бързо стигнах до извода, че те са непригодни за сериозно ползване. Клатят се, трудно се нивелират, след време се накланят, вятъра ги събаря и т.н и т.н. Да сложиш нещо на тях за ден-два става, но за постоянно стойката трябва да си е здраво хваната в земята и да е перфектно нивелирана. За временни стойки могат да се използват палети, но при тях също има големи недостатъци - много са ниско и тревата расте през дупките, като не може да бъде окосена, защото кордата поврежда кошера.
    Имам акациеви колове за лозе по 2-3м и за над 100 години са изгнили с по-малко от 1см, но са обгаряни. Иначе бяха се наклонили и се наложи да се набиват отново.
    Как се прави толкова добра нивелация? Не потъва ли?
    Изобщо има ли проблеми и какви са?
    Могат ли да се поставят 3-4 ДБ корпуса височина?
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хм, преди си замълчах нарочно, да видя кой пръв ще повдигне въпроса за тревата и то пак г-н Матеев ще излезе най-големия практик. Според мен стойките трябва да са съобразени и със поддържането на растителността в пчелина. Разбира се, всичко е строго индивидуално и сме го говорили на много места.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Хаха, Бориславе, виж тука какви мозъци съм ръсил преди 3 години, мнение 38:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42&page=4

    Подкрепям Соларис, с две забележки. Желязо само ако няма металотърсачи наоколо. Краката да са с пети.
    Ха-ха. С металотърсачите се справя кучето, а плочите играят ролята на пети. Ако се заварят метални такива, трябва да са големи, а това пречи при сортиране на рамките, ако не са необходими.

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Една снимка казва повече
    Мога да видя дали няма вариант за по-дебел XPS, ако искаш.
    Не попива ли много вода?
    Колко високо става?
    Най-добре пусни една снимка, ако можеш
    Благодаря!


    http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post35199

    Фибрана не попива вода, за XPS не знам.


    Аз не обръщам внимание на тревата - там където я има, расте за един месец и след това спира, повяхва и изсъхва (само трябва да се внимава за пепелянки). Ако тревата са чеклъси (така им викаме на тази правеща осили, забиващи се навсякъде по дрехите) или от онази лепкавата трева, по-добре да се утъпче или окоси преди да е повяхнала, че иначе човек трябва да си бръсне краката за да не му се лепи всичко по космите.
    Предпочитам да поставям кошерите си върху чакълеста почва, не само заради тревата.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #48
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    http://pchelari.com/forum/showthread...ll=1#post35199

    Фибрана не попива вода, за XPS не знам.


    Аз не обръщам внимание на тревата - там където я има, расте за един месец и след това спира, повяхва и изсъхва (само трябва да се внимава за пепелянки). Ако тревата са чеклъси (така им викаме на тази правеща осили, забиващи се навсякъде по дрехите) или от онази лепкавата трева, по-добре да се утъпче или окоси преди да е повяхнала, че иначе човек трябва да си бръсне краката за да не му се лепи всичко по космите.
    Предпочитам да поставям кошерите си върху чакълеста почва, не само заради тревата.
    Не е ли много ниско? Проблеми имал ли си?
    Имам идея да засадя детелина около кошерите. Има ефект
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    11.05.2014
    Мнения
    175
    Моите стойки са такива, преди да ги сложа ги минавам със яхтен лак, малко скъпи ми излиза затова мисля друг вариант за импрегниране. Колчетата който ползвам за крачета са 5см. на 5см. забити са в земята 30см. външната височина ми е от 20см - 25см. според наклона на местото, също така съм ги намазал със грес за да не се качват мравки. Гредите на който са кошерите са 5см на 10 см. Отдолу имам мрежа против плевели така не поддържам мястото под кошера.
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-09-02 18.34.58.jpg
Прегледи:      529
Размер:	142.7 KB
ID:	2450Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	2014-09-02 18.34.45.jpg
Прегледи:      516
Размер:	128.9 KB
ID:	2451

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    А, дървени стойки, добре гресирани. Фибран и суха тревица. Значи да обърна внимание, има една тема, от "важните", за противопожарните мерки на пчелина. Там някои хора пак сме ръсили мозъци, но има и ценни неща. Разбира се, изконно право на всеки Homo Ludens е да се учи от грешките си.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •