Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 116
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    По-добре върху палета или на крачка, а този материал да се използва за направата на инвентар.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #32
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Само като препоръка за стойката - тези двете странични ограничаващи летвички на кошера според мене не трябва да ги има. В процепа между тях и кошера ще започнат да се натрупват мокри буклуци (кал, листа и т.н.) и тези боклуци ще започнат да гният.

    По-добре е тези напречни летвички да са ОТДОЛУ НА КОШЕРА в неговата периферия. Ако ги направиш с размер 40х40 или 50х50, под кошера ще се образува пространство с идеални размери за подпъхване на плосък кантар. Аз самият напролет се каня модифицирам хиляди стойки, слагайки такива напречни летвички. Това е единственият начин, при който времето за претегляне на даден кошер може да се сведе до 1-2 секунди.
    Това са само опити и нищо повече. 100 варианта мислех и все намирам минуси.
    ЦЕЛ:
    - Евтино
    - Добро съотношение живот/цена
    - Трябва лесно и бързо да се сменя(като всеки един елемент на кошера ми)
    - Да не потъва дори в много мека почва и да не се налага вечно да се нивелира
    - Да не провежда топлина
    - Тежест
    - Стабилност
    - Влага
    - Снегозадържане
    - Проста изработка
    - Да може да се променя посоката или разположението (зиг-заг, окръжност, полуокръжност, редица)
    - Да може да се променя, ако има нужда.Тоест да не става неизползваема при промяна на кошера

    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    По-добре върху палета или на крачка, а този материал да се използва за направата на инвентар.
    Няма значение материала, а това са само опити.
    Този пост е редактиран от Дамян Дамянов; 26.11.2014 в 01:44.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Относно гумите... и аз съм малко против защото е грозно. Нооо е много функционално при равен терен и на 1 гума да са ти помощните семейства. С една кука влачиш кошера по целия пчелин и му пръскаш летящата пчела..... без да се отваря, без да вдигаш, закачаш куката и газ. Нещо което чух на скоро, но не съм го виждал е дъно палет. Представлява дъно за 2 кошера един до друг с трупчета от акация намазани с изгоряло масло. Трудно ще се краде кошер, лесно е за подвижно пчеларство и ти е едновременно дъно и стойка!

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Циментовите колове вместват ли се в темата,2лв. бройката,2х2лв=4лв.за 4бр. кошери по 1 лев на кошер.
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Лалов Виж публикацията
    Циментовите колове вместват ли се в темата,2лв. бройката,2х2лв=4лв.за 4бр. кошери по 1 лев на кошер.
    3 броя на циментови колове - това лято стъпих на единия кол за да вляза между двата кошера за да вадя по удобно (кошерите бяха на по 4 корпуса) резултата строшен кол и 3 кошера на обърнати на земята - беше весело ....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  6. #36
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от borislav aleksandrov Виж публикацията
    3 броя на циментови колове - това лято стъпих на единия кол за да вляза между двата кошера за да вадя по удобно (кошерите бяха на по 4 корпуса) резултата строшен кол и 3 кошера на обърнати на земята - беше весело ....
    Имам плочки и колове за два площада в малки градове и ги отписах като вариант.
    Коловете потънаха и станаха РАВНИ със земята. Плочките избирателно потънаха. Тухлите 4-ки се държат, но се пукат от студ и влага.
    Гуми мога да взема безплатно, но се накланят от тежестта и кошера става кулата в Пиза. Не се пипат като ги нагрее слънцето, пчелина прилича на сметище, местенето е трудно и кошерите не са достатъчно стабилни.
    Иначе гуми се пълнят като под тях се сложи хартия или картон, вътре се пъхат няколко пластмасови бутилки, а може и по-лесен начин да има

    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Относно гумите... и аз съм малко против защото е грозно. Нооо е много функционално при равен терен и на 1 гума да са ти помощните семейства. С една кука влачиш кошера по целия пчелин и му пръскаш летящата пчела..... без да се отваря, без да вдигаш, закачаш куката и газ. Нещо което чух на скоро, но не съм го виждал е дъно палет. Представлява дъно за 2 кошера един до друг с трупчета от акация намазани с изгоряло масло. Трудно ще се краде кошер, лесно е за подвижно пчеларство и ти е едновременно дъно и стойка!
    Аз съм стегнал(вързал) кошерите с колани, но не съм толкова смел

    Други идеи? Аз се спрях на дърво и вече е въпрос на промени в дизайна, но ако имате други идеи ще ги пробвам.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    Това са само опити и нищо повече. 100 варианта мислех и все намирам минуси.
    ЦЕЛ:
    - Евтино
    - Добро съотношение живот/цена
    - Трябва лесно и бързо да се сменя(като всеки един елемент на кошера ми)
    - Да не потъва дори в много мека почва и да не се налага вечно да се нивелира
    - Да не провежда топлина
    - Тежест
    - Стабилност
    - Влага
    - Снегозадържане
    - Проста изработка
    - Да може да се променя посоката или разположението (зиг-заг, окръжност, полуокръжност, редица)
    - Да може да се променя, ако има нужда.Тоест да не става неизползваема при промяна на кошера



    Няма значение материала, а това са само опити.
    4бр. 25 см. винкела и 6 бр. пръчки арматурно желязо решават проблема. А да не потъват в земята - плочки(бракувани). И всички горе изброени изисквания са на лице.

  8. #38
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60
    4бр. 25 см. винкела и 6 бр. пръчки арматурно желязо решават проблема. А да не потъват в земята - плочки(бракувани). И всички горе изброени изисквания са на лице.
    Благодаря за предложението!
    Винкел и желязо изобщо на цена 0,80лв/кг може да се намери във вторични суровини и поне в големите градове има голям избор.
    Винкела задържа вода на контактните точки и краката на дъното(или самото дъно) започват да гният. Нямам идея точно какво се случва, но имам гъби и лишей на един кошер. Боята се напука и падна точно там. Това се случи само за една година.
    Конденза по винкела не е добра идея. Образува се лед и все едно имаш хладилник под кошера.
    Плочките се пукат поради 4-те малки контактни точки, могат да се заварят шини с размер примерно 40х40мм или се прави куб с винкел или шина, но всичко това е работа, пари и време. Следващият момент е че започват да потъват самите плочки 4бр/кошер.
    Цялата конструкция се клати, защото няма как да си точен до милиметъра, но има вариант да завариш болт с гайка и да ги ползваш за нивелиране. Отново това е работа, пари и време. Ако краката не са в центъра на плочката, то започват да потъват от една или друга страна.
    Според мен винкела се дъни на почти всяка една точка.
    Отново благодаря, но не е добър вариант и колкото и да се опитвам не мога да достигна желаната цена и параметри.
    Ето какво значи влага, студ и топъл със студен вятър да се редуват. Снимките са правени на 26.01.2014, а не голямата зима 1929г.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Хаха, Бориславе, виж тука какви мозъци съм ръсил преди 3 години, мнение 38:

    http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=42&page=4

    Подкрепям Соларис, с две забележки. Желязо само ако няма металотърсачи наоколо. Краката да са с пети.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    На един пчелин в Сърбия видях доста опростен вариант на стойки - 4 кола от акация забити в земята и две напречни дъски отгоре и върху тях стъпва кошера.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

 

 
Страница 4 от 12 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •