Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 116
  1. #21
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от Румен Димитров
    Гумите са много добри "стойки".
    Ползвам такива по следния начин: 2 броя (щото съм висок) слагам на земята, пълня с пръст до горе на втората гума, трамбовам хубаво и поставям кошера. Става стабилно и няма мърдане.
    Удобството при тях е, че ни ги подкопава къртицата, а и трева не избуява...освен тва стари гуми бол...
    Много добър вариант. Блатодаря за съвета.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    01.01.2011
    Мнения
    167
    Пчеларски район
    с.Средец и гр.Стара Загора
    И аз ползвам от най-грозните, нестабилни и т.н. стойки. И ще ги сменя с други единствено ако ми трябва да са на пале по няколко и да се местят заедно.

    Единствения недостатък на гумите за мен е, че при пожар могат да навредят много, но ако се ползват на място с почти никаква вероятност от пожар този недостатък не е никакъв проблем.

    За стабилност както споменаха запълнени или се подбират нископрфилни от 50 надолу и над 15 цола.

    Който плюе гумите за стабилност лятото да заповяда, ще предоставя конфигурация, автомобилна гума 275/35/R18 с кошер от 4 ЛР корпуса като горните два ще са запълнени медови, да го клати колкото иска да видим колко се деформира гумата. От гума до гума има огромна разлика...

    Никога не бъдете крайни в изказванията си, винаги ще се намери нещо да ви изненада приятно.
    Галин Койчев www.dogo-hunting.alle.bg

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Върху 14-ка съм редил 6 корпуса без да е запълнена с каквото и да било.

  4. #24
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Румен Димитров
    Гумите са много добри "стойки".
    Ползвам такива по следния начин: 2 броя (щото съм висок) слагам на земята, пълня с пръст до горе на втората гума, трамбовам хубаво и поставям кошера. Става стабилно и няма мърдане.
    Удобството при тях е, че ни ги подкопава къртицата, а и трева не избуява...освен тва стари гуми бол...
    Предполагам, че нямаш вентилационни отвори на дъната на кошерите. При такова поставяне, вентилация от долу няма да има.

  5. #25
    Цитат Първоначално публикувано от valaz
    Предполагам, че нямаш вентилационни отвори на дъната на кошерите. При такова поставяне, вентилация от долу няма да има.
    Много правилно,без вентилация отдолу накъде?Как бъркате да разширите или стесните вентилационния отвор на дълбокото дъно?Всеки път трябва да се вади цялата табла и да се притесняват пчелите.При продуктивно пчеларстване мисля,че не е маловажно.Освен това лятото като напече и без друго се загряват кошерите,а тези черни гуми...може би не им е комфортно на пчелите.
    От естетическа гледна точка,един пчелин със сто кошера ще прилича повече на картинг писта.
    Не влизам в спорове,може за някои от вас,гумите да са най-функционалния вариант,но призовавам за употреба на естествени материали.Кошерът е от дърво,би било хубаво и стойките да са дървени.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.03.2011
    Мнения
    505
    Дъната са ми с крака, та се вентилира лесно wink;
    ...иначе за 5 -10 кошера си заслужава да се правят стойки....а за 500 ?!?!? wink;

  7. #27
    Цитат Първоначално публикувано от Румен Димитров
    Дъната са ми с крака, та се вентилира лесно wink;
    ...иначе за 5 -10 кошера си заслужава да се правят стойки....а за 500 ?!?!? wink;
    За 500 200-300 стойки
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  8. #28
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    3бр 5см х 10см х 100см (50х100х1000мм)
    2бр 5см х 10см х 150см (50х100х1500мм)
    4бр 2,5см х 5см х 55см (25х50х550мм)
    Винтове 3х50 и 5х100-120
    Всичко под 8 лева за два кошера. Височина 15см, а до прелката 22см с краката на дъното. Да се затвори входа са нужни 25,5см сняг.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  9. #29
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Само като препоръка за стойката - тези двете странични ограничаващи летвички на кошера според мене не трябва да ги има. В процепа между тях и кошера ще започнат да се натрупват мокри буклуци (кал, листа и т.н.) и тези боклуци ще започнат да гният.

    По-добре е тези напречни летвички да са ОТДОЛУ НА КОШЕРА в неговата периферия. Ако ги направиш с размер 40х40 или 50х50, под кошера ще се образува пространство с идеални размери за подпъхване на плосък кантар. Аз самият напролет се каня модифицирам хиляди стойки, слагайки такива напречни летвички. Това е единственият начин, при който времето за претегляне на даден кошер може да се сведе до 1-2 секунди.

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,884
    Цитат Първоначално публикувано от Дамян Дамянов Виж публикацията
    3бр 5см х 10см х 100см (50х100х1000мм)
    2бр 5см х 10см х 150см (50х100х1500мм)
    4бр 2,5см х 5см х 55см (25х50х550мм)
    Винтове 3х50 и 5х100-120
    Всичко под 8 лева за два кошера. Височина 15см, а до прелката 22см с краката на дъното. Да се затвори входа са нужни 25,5см сняг.
    Аз препоръки въобще няма да давам, защото това въобще не е окончателен вариант. Даже съм сигурен че само след един сезон на терена новите стойки няма да имат нищо общо с това на снимката.
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

 

 
Страница 3 от 12 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •