Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 57
  1. #31
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    То ако беше така аз въобще пчели нямаше да имам. Ама как така при две третирания с МК през септември и още две с ОК през октомври най-силните ми кошери в края на януари имат по десет междурамия пчели, а? Номерът обаче е в това, тъкмо през септември да се подхранва със захарен сироп, не с инвертаза, почти всеки ден, за да имаме пило до началото и средата на октомври. Важното е хранилките рядко да бъдат сухи. Точно малките хранилки, до литър и половина, са най-подходящи за целта. И точно тези пчели, които се люпят сред средата на септември изкарват нормално до края на март.
    Щом третираш с МК, кажи каво мислиш по въпроса за мрежестите дъна? На всякъде чета че е по добре да ги затварям, но аз третирам на отворени и пада добре акар, като нямам нито една пчела подмор на дъната а пробвах на отводките (само те са на плътни) и там има подмор. Просто МК минава през семейството и излиза през дъното и няма поражения върху майки и млади пчели.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Дака,8 или 9 година третирам само със С.Р. и според теб досега да съм занулил пчелина няколко пъти.
    Но,изобщо не ми пречи вие да си третирате на воля
    Въпроса е в брйката кошери. Ако гледаш 500-1000 кошера трудно ще си позвлош този риск. Тази година след 4-5 изрязани С.Р имам хиляди акара, ако не бях третирал до сега да нямам пчелин. На комшията от 10 кошера, сега има 5 и е третирал с турски ленти.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    То ако беше така аз въобще пчели нямаше да имам. Ама как така при две третирания с МК през септември и още две с ОК през октомври най-силните ми кошери в края на януари имат по десет междурамия пчели, а? Номерът обаче е в това, тъкмо през септември да се подхранва със захарен сироп, не с инвертаза, почти всеки ден, за да имаме пило до началото и средата на октомври. Важното е хранилките рядко да бъдат сухи. Точно малките хранилки, до литър и половина, са най-подходящи за целта. И точно тези пчели, които се люпят сред средата на септември изкарват нормално до края на март.
    " Крайностите са вредни". Къде съм написал, че който третира многократно с О.К. и М.К., през пролетта " въобще няма да има пчели" ? В края на краищата, всеки прави това, което смята за най-добре и щом е доволен от резултата, всичко е О'кей.

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Това си е начин за противодействие на акара, но... Но ако пък се случи и смяна на майката през акациево време, или през юни, тогава точно тези кошери, сменили майките си, ще имат минимално количество акар през септември. Заключението ми е от наблюдения от няколко години. Ако пък през лятото остане старата майка, да им е яка душата на тези семейства, сега ще гъмжат от акари. Тъкмо затова третирам всичко наред с МК, сега, и ОК в края на октомври.

    Оси и при мен нямаше до преди две седмици. Но отскоро, мамицата им, ако успеят да се наврат в някоя хранилка със сироп, то става чудо, пълна е с мъртви оси. Вече даже и наливането на сироп в това топло време си е проблем, нападението, даже и от пчели, си върви нон стоп.
    Това с пилото е така, но само на книга. 10 кошера изпаднаха в роево, изпуснах ги и стояха без пило 1 месец. Придаох и майки че тяхните не се оплодиха и по принцип трябваш да има малко акара, да но само трябваше, и от тях паднаха хиляди.

  5. #35
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Въпроса е в брйката кошери. Ако гледаш 500-1000 кошера трудно ще си позвлош този риск. Тази година след 4-5 изрязани С.Р имам хиляди акара, ако не бях третирал до сега да нямам пчелин. На комшията от 10 кошера, сега има 5 и е третирал с турски ленти.
    Ми,гледай и 10 000 кошера,нооооо разумно.Защо трябва да ги гледаме на куп.Най-важното за здрави пчели е разнообразието и достатъчността на прашеца.Защо трябва да отглеждаме лабилни колонии....

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    " Крайностите са вредни". Къде съм написал, че който третира многократно с О.К. и М.К., през пролетта " въобще няма да има пчели" ? В края на краищата, всеки прави това, което смята за най-добре и щом е доволен от резултата, всичко е О'кей.
    3 третирания с ОК и 3 с МК дали е крайност? Една лента облъчва кошера всеки ден, това е третиране всеки ден, нон стоп 20-30 дена. Кое е по вредно? Кошер се третира докато намалиш акара в нормални граници, това е най важното.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Ми,гледай и 10 000 кошера,нооооо разумно.Защо трябва да ги гледаме на куп.Най-важното за здрави пчели е разнообразието и достатъчността на прашеца.Защо трябва да отглеждаме лабилни колонии....
    При мен няма много кошери, защото няма паша и нямам мнение по въпорса.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    И при мен пашата не е гарантирана.Също няма мн кошери,всъщност в радиус от 3км незнам да има др кошери.И с 50 и с 30 кошера,изкарвам еднакво количество мед.Сигурен съм,че и с 20 ще изкарам съшото количество...ще пробвам следващия сезон....Осигури разбообразна паша на пчелите и забрави за лекарствата....

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    3 третирания с ОК и 3 с МК дали е крайност? Една лента облъчва кошера всеки ден, това е третиране всеки ден, нон стоп 20-30 дена. Кое е по вредно? Кошер се третира докато намалиш акара в нормални граници, това е най важното.
    " То ако беше така аз въобще пчели нямаше да имам"- това имах в предвид, а не третирането.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Щом третираш с МК, кажи каво мислиш по въпроса за мрежестите дъна? На всякъде чета че е по добре да ги затварям, но аз третирам на отворени и пада добре акар, като нямам нито една пчела подмор на дъната а пробвах на отводките (само те са на плътни) и там има подмор. Просто МК минава през семейството и излиза през дъното и няма поражения върху майки и млади пчели.

    За сега нямам наблюдения върху мрежестите дъна, защото тази година ми е първа с такива дъна. До момента бях с плътни дъна, но нямах поражения от МК, защото държах прелките отворени максимално до последното третиране с МК, въпреки риска от нападения от пчели и оси. Сега миостанаха осемнайсет кошера на плътни дъна, но не съм правил чак толкова обстойни прегледи. Виж, ако имаше подмор на дъната, щях да видя, тъй като имам навик погледът ми първо да се привлича от нередностите в семейството, но засега няма даже и новоизхвърлени пчели пред кошерите, т.е. всичко за сега е наред.

    Едно време като опушвах с фосфорни ленти, напоени с амитраз в топло време, цели семейства са излизали на прелките и тогава имах загубени майки.

 

 
Страница 4 от 6 ПърваПърва ... 23456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •