Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 57
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Това с пилото е така, но само на книга. 10 кошера изпаднаха в роево, изпуснах ги и стояха без пило 1 месец. Придаох и майки че тяхните не се оплодиха и по принцип трябваш да има малко акара, да но само трябваше, и от тях паднаха хиляди.

    Туй ще рече, че около тебе яко бъка от недобре третирани пчелини.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И при мен пашата не е гарантирана.Също няма мн кошери,всъщност в радиус от 3км незнам да има др кошери.И с 50 и с 30 кошера,изкарвам еднакво количество мед.Сигурен съм,че и с 20 ще изкарам съшото количество...ще пробвам следващия сезон....Осигури разбообразна паша на пчелите и забрави за лекарствата....
    Всъщност, НЕналичието на други кошери в района спомага много за успешното третиране.

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Туй ще рече, че около тебе яко бъка от недобре третирани пчелини.
    И аз така си мсиля, а и забелязах че вечер еденични кошери се завъщят на рояци, тежки, тежки. Ясно какво правят за съжаление. При мен много пчелари се отказах и продадоха, но може да има и такива за които не знам.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Всъщност, НЕналичието на други кошери в района спомага много за успешното третиране.
    Стига да имаш един немърлив съсед и честито. Ако ти кажа, че хоех да третирам кошери из селото само и само да си помогна, но добре че се отказаха.

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И при мен пашата не е гарантирана.Също няма мн кошери,всъщност в радиус от 3км незнам да има др кошери.И с 50 и с 30 кошера,изкарвам еднакво количество мед.Сигурен съм,че и с 20 ще изкарам съшото количество...ще пробвам следващия сезон....Осигури разбообразна паша на пчелите и забрави за лекарствата....
    Няма как да забраниш на съседите да гледат кошери. Разнообразна паша нямам, това е положението. Не винаги става това което искаме, но трябва да се оправяме с това което ни предложи живота. Само да сме живи и здрави, всичко друго ще се оправи.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    То ако беше така аз въобще пчели нямаше да имам. Ама как така при две третирания с МК през септември и още две с ОК през октомври най-силните ми кошери в края на януари имат по десет междурамия пчели, а? Номерът обаче е в това, тъкмо през септември да се подхранва със захарен сироп, не с инвертаза, почти всеки ден, за да имаме пило до началото и средата на октомври. Важното е хранилките рядко да бъдат сухи. Точно малките хранилки, до литър и половина, са най-подходящи за целта. И точно тези пчели, които се люпят сред средата на септември изкарват нормално до края на март.
    Определено тия след средата на септември не са най дългоживите а и това късно подхранване за късно пило не се връзва много много с теорията.Точно миналата година и в двата форума се кефеха на късно пило колко много било колко хубаво било ама после бая ама бая пчелни семейства не изпролетеха.Това къссно пило освен, че е развъдник за кърлежи мори и пчелите отдавна е доказано че колко повече пило има едно семейство толкова е по-кратък живота на пчелите.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,232
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Определено тия след средата на септември не са най дългоживите а и това късно подхранване за късно пило не се връзва много много с теорията.Точно миналата година и в двата форума се кефеха на късно пило колко много било колко хубаво било ама после бая ама бая пчелни семейства не изпролетеха.Това къссно пило освен, че е развъдник за кърлежи мори и пчелите отдавна е доказано че колко повече пило има едно семейство толкова е по-кратък живота на пчелите.
    Понякога пчелите успяват да се преборят, с това, което правим с тях, а понякога не.....

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Пръстите ме заболяха да пиша, че всички светила казват, че ОК при наличие на пило не действа.
    Пръстите ме заболяха да пиша, че тия третирания през 7 дни къде уж ловяли някви цикли може да по-някое време на годината да действат ама не и на дългоживите акари.Както има зимни дългоживи пчели така има и дългоживи акари и те се раждат като настъпи есента. А тия акари не се нуждаят от храна те ни смучат лимфа ни мастно тяло или там каквото а само се плодат и плодат до безкрай по-точно докато има пило излиза с люпещото се пило и веднага се наърдват в откритото пило.
    Та тия дългоживи акари са 99,99% от времето са в затвореното пило са практически неуязвими за ОК /то па за кое ли лекарство са уязвими/.
    Затова се третира най късно началото на август.
    През август и септемви има натрупване на акар поради много причини намаляват загубите от летящите пчели а и самите те намаляват което дига % на опаразитяване няма търтиево пило и акарите навлизат в работническото а то се храни добре и това е добре и за акара но уврежда това пило.
    От литературата знаем, че се третира след главната паша а тя е края на юли та август трябва да се третира защото след два месеца опаразитяването скача 15-20пъти.

    Ма това си е мое мнение от моите си бръмбазлъци а иначе кой как иска да си третира и кой иска да си обвинява.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Пръстите ме заболяха да пиша, че всички светила казват, че ОК при наличие на пило не действа.
    Пръстите ме заболяха да пиша, че тия третирания през 7 дни къде уж ловяли някви цикли може да по-някое време на годината да действат ама не и на дългоживите акари.Както има зимни дългоживи пчели така има и дългоживи акари и те се раждат като настъпи есента. А тия акари не се нуждаят от храна те ни смучат лимфа ни мастно тяло или там каквото а само се плодат и плодат до безкрай по-точно докато има пило излиза с люпещото се пило и веднага се наърдват в откритото пило.
    Та тия дългоживи акари са 99,99% от времето са в затвореното пило са практически неуязвими за ОК /то па за кое ли лекарство са уязвими/.
    Затова се третира най късно началото на август.
    През август и септемви има натрупване на акар поради много причини намаляват загубите от летящите пчели а и самите те намаляват което дига % на опаразитяване няма търтиево пило и акарите навлизат в работническото а то се храни добре и това е добре и за акара но уврежда това пило.
    От литературата знаем, че се третира след главната паша а тя е края на юли та август трябва да се третира защото след два месеца опаразитяването скача 15-20пъти.

    Ма това си е мое мнение от моите си бръмбазлъци а иначе кой как иска да си третира и кой иска да си обвинява.
    OK дайства при наличие на пило, както всички останли препарати (Какво значение има пилото за ОК). Дори и най силната отрова не поразаява акара в пилото. За третирането през 7 дена вече си доказах на себе си, че не работи. При положение, че акара снася на 5тия дена след излизането от пилото, на 7мия ден е след дъжд качулка. 4 през 4 е оптимално според мен. Да това е така, в началото на Август акара се развива много бързо и ако е имало 500 акара стават 5000 та и повече.

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    След 3 третирания през 7 дена, нямаше ниакъв ефект, въпреки че падаха по 500 акара от третиране. Сега ще видя резултата след 4 през 4 дена и ще пиша.

 

 
Страница 5 от 6 ПърваПърва ... 3456 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •