Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 57
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Че, то това е голямо къпане. Дори и да успееш да изчистиш акара, пчелите ще влязат в зимата увредени и отслабнали от таз "баня". Относно паразитите, като цяло, сушата по-скоро, би трябвало да им забави развитието. Условно, най-добри условия за развитието на повечето паразити са топло време и висока влажност. Успех в борбата.
    От личен опит ли гивириш или предполагаш? Това не е кумафос, 100 третирания са по безвредни за пчелите от едни ленти супер стрип.

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    ...Според мен оси няма заради пръсканията за кърлежи и комари....
    А според мен и те си имат разни болести, които периодично влияят на популацията им...

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    От личен опит ли гивириш или предполагаш? Това не е кумафос, 100 третирания са по безвредни за пчелите от едни ленти супер стрип.
    За кумафоса, амитраза и т.н. спор няма. Личния ми опит с многократно третиране с О.К. се свежда до 1- вата ми пчеларска година. 3 пъти през 7 дни, Август, Септември и един път Ноември. По- слаби изпролетили семейства след това не съм имал. За О.К. има изписано много. Чел съм нещо за увреждане на хитина, а и не само. Ще цитирам зуница- " разликата между отровата и лекарството е в дозата", аз бих допълнил, - "няма лекарство, което да помага на едно, а да не вреди на друго". Ако някой мисли, че О.К. е безвредна за пчелите,..... не бих се съгласил. Ще цитирам и Георги 1974- " крайностите са вредни".

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    За кумафоса, амитраза и т.н. спор няма. Личния ми опит с многократно третиране с О.К. се свежда до 1- вата ми пчеларска година. 3 пъти през 7 дни, Август, Септември и един път Ноември. По- слаби изпролетили семейства след това не съм имал. За О.К. има изписано много. Чел съм нещо за увреждане на хитина, а и не само. Ще цитирам зуница- " разликата между отровата и лекарството е в дозата", аз бих допълнил, - "няма лекарство, което да помага на едно, а да не вреди на друго". Ако някой мисли, че О.К. е безвредна за пчелите,..... не бих се съгласил. Ще цитирам и Георги 1974- " крайностите са вредни".
    Няма спор за това. По добро от това да не третираш с нищо няма. Но след като виждам, че има хиляди акари в кошера няма как да ги оставя така, това е сигурна смърт.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Оси на места има повече от пчелите.Я задай тоя въпрос на някой от Добружа.Според мен оси няма заради пръсканията за кърлежи и комари....
    Няма оси ли??? Тая година при мен, е година на осите. Вдигам капак - оси, вдигам друг капак, пак оси. До преди месец мислех, че е година на стършелите, но явно със стършелите по-лесно се справят пчелите. Свиват ги на кълбо и по 5-6 бяха умрели пред сандъка под прелката.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Няма оси ли??? Тая година при мен, е година на осите. Вдигам капак - оси, вдигам друг капак, пак оси. До преди месец мислех, че е година на стършелите, но явно със стършелите по-лесно се справят пчелите. Свиват ги на кълбо и по 5-6 бяха умрели пред сандъка под прелката.

    При нас няма и да има са единици.Под капаците верно имаше тук таме сбор на майки,но не бяха като друга година.За мен на 10.05 ги излекуваха и неможаха да направят популация.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Няма спор за това. По добро от това да не третираш с нищо няма. Но след като виждам, че има хиляди акари в кошера няма как да ги оставя така, това е сигурна смърт.
    Абе,.... гадна работа. Но нещо трябва да се промени. Аз съм противник на използването на синтетика в кошерите, но в твоя случай бих заложил на флуметрин.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    СР не е решение
    Дака,8 или 9 година третирам само със С.Р. и според теб досега да съм занулил пчелина няколко пъти.
    Но,изобщо не ми пречи вие да си третирате на воля

  9. #29
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    Дака,8 или 9 година третирам само със С.Р. и според теб досега да съм занулил пчелина няколко пъти.
    Но,изобщо не ми пречи вие да си третирате на воля

    Това си е начин за противодействие на акара, но... Но ако пък се случи и смяна на майката през акациево време, или през юни, тогава точно тези кошери, сменили майките си, ще имат минимално количество акар през септември. Заключението ми е от наблюдения от няколко години. Ако пък през лятото остане старата майка, да им е яка душата на тези семейства, сега ще гъмжат от акари. Тъкмо затова третирам всичко наред с МК, сега, и ОК в края на октомври.

    Оси и при мен нямаше до преди две седмици. Но отскоро, мамицата им, ако успеят да се наврат в някоя хранилка със сироп, то става чудо, пълна е с мъртви оси. Вече даже и наливането на сироп в това топло време си е проблем, нападението, даже и от пчели, си върви нон стоп.

  10. #30
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    За кумафоса, амитраза и т.н. спор няма. Личния ми опит с многократно третиране с О.К. се свежда до 1- вата ми пчеларска година. 3 пъти през 7 дни, Август, Септември и един път Ноември. По- слаби изпролетили семейства след това не съм имал. За О.К. има изписано много. Чел съм нещо за увреждане на хитина, а и не само. Ще цитирам зуница- " разликата между отровата и лекарството е в дозата", аз бих допълнил, - "няма лекарство, което да помага на едно, а да не вреди на друго". Ако някой мисли, че О.К. е безвредна за пчелите,..... не бих се съгласил. Ще цитирам и Георги 1974- " крайностите са вредни".
    То ако беше така аз въобще пчели нямаше да имам. Ама как така при две третирания с МК през септември и още две с ОК през октомври най-силните ми кошери в края на януари имат по десет междурамия пчели, а? Номерът обаче е в това, тъкмо през септември да се подхранва със захарен сироп, не с инвертаза, почти всеки ден, за да имаме пило до началото и средата на октомври. Важното е хранилките рядко да бъдат сухи. Точно малките хранилки, до литър и половина, са най-подходящи за целта. И точно тези пчели, които се люпят сред средата на септември изкарват нормално до края на март.

 

 
Страница 3 от 6 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •