Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 18
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    19.02.2020
    Мнения
    7

    Изпарител за оксалова киселина

    Здравейте,
    Тази година съм решил да си взема изпарител за оксалова киселина. Тъй като досега не съм използвал такъв уред, се зачетох внимателно в инструкциите за употреба и там има едно изречение, което ми прави впечатление. Казва се: "Третирането се извършва при температура 2 – 10 градуса". А в същото време попаднах на информация в интернет, че третирането с оксалова киселина чрез изпаряване може да се извършва и през активния сезон, т.е. - тогава, когато температурата е по-висока от 2-10 градуса.
    Така че се появява въпросителната - защо е налице това изискване за температурен режим при ползването на този изпарител? И има ли рискове, ако го използвам и при по-висока температура?
    Благодаря предварително!

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.07.2013
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Странджа
    Поинтересувай се първо за евентуалните здравословни проблеми които би могъл да си докараш с такова третиране.
    Който управлява знанието,управлява всичко!
    "С пари можеш да си купиш къща,но не можеш да създадеш дом,с пари можеш да имаш компания,но не и приятели,с пари можеш да си купиш лекарства,но не и здраве!" - китайска поговорка...
    "Повечето хора не искат свобода, защото е отговорност, а те се страхуват от нея" Зигмунд Фройд

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Няма проблем с изпаренията на киселината, просто трябва да си вземеш и една маска. Виж клипа на Стоян, обяснява много добре. Показва и работата с уреда: https://www.youtube.com/watch?v=wfmbXbkQJew

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Здравей, попадал съм на клипове на въпросния човек в който коментарите са забранени. Там той изложи една постановка за "бързо пролетно развитие" но интересното ми е на мен къде потъна и защо няма повече клипове. Там му бяха тръгнали на роене едни кошери и той им сложи втори корпус, обаче нито снима какво стана, нито развитие, нито нищо ..

    П.С в едно от последните видеа започна да казва следното "Не работете по този начин кошерите, ако не знаете после какво ще ги правите" и нищо повече по въпроса . Защо се показва нещо, на което дори не може да задедеш един въпрос ?

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    И аз бих искал да видя как продължи със семействата на които сложи втори корпус, но да, от тогава спря да публикува... Всичко се случва - повече работа, някакви проблеми..
    Не вярвам да ги е изтърал, мисля че определено знеше какво прави човека , а и примера му малко ми заприлича на "метод на Лонин"
    За сублиматора - хареса ми идеята за такова третиране, защото може да се направи няколко пъти през определено време, докато с накапването (както правя аз) гледам да имам само едно третиране на сезон.
    Миналата година след зимата едно от семействата ми излезе без майка и си въобразих, че може ОК да е причината.
    Минуса на сублиматора ми се струва само цената му - мисля че към 400лв е в момента, а аз имам 10 кошера само. Ще му дойде времето и на него след като си подновя част от останалия инвентар

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Добре, а имаш ли документирани данни с измервания това до каква степен помага ? Защото на много места има различна информация, но няма замервания с годините какво е развитието след даден тип третиране ?

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от dilian Виж публикацията
    ... Минуса на сублиматора ми се струва само цената му - мисля че към 400лв е в момента, а аз имам 10 кошера само. Ще му дойде времето и на него след като си подновя част от останалия инвентар
    Сублимацията е процес протичащ при определена температура.Как тоя тип устройства подържат тая температура без да предизвикват изгаряне и отделяне на вредни газове? По натам с въпросите и отговорите при желание за замисляне човек се справя.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Сублимацията е процес протичащ при определена температура.Как тоя тип устройства подържат тая температура без да предизвикват изгаряне и отделяне на вредни газове? По натам с въпросите и отговорите при желание за замисляне човек се справя.
    Ако нафталина сублимира при 20*С и решиш да го загрееш до 200*С, последния ще чака да го загрееш за да изгори или ще сублимира преди това?

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Сублимацията е процес протичащ при определена температура.Как тоя тип устройства подържат тая температура без да предизвикват изгаряне и отделяне на вредни газове? По натам с въпросите и отговорите при желание за замисляне човек се справя.
    То нали целта е да се предизвика отделянето на вредни газове за да изпопада акара, с безвредни сигурно няма да се получи

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    09.09.2019
    Мнения
    16
    Зуница, абсолютно си прав, че се отделят вредни газове, които са и доста опасни за здравето на човек, затова задължително маска и то професионална.
    До колкото си спомням, при изпаренето на ОК ако се вдиша, може да се получи кристализация в белия дроб, което води до здравословни проблеми...
    Така че маската е задължителна
    Самият сублиматор поддържа температурата с регулатор. След като я достигне не нагрява повече. Не мисля че е сложно за изработка и мисля, че са се справили с това.
    Ако няма регулатор не е ок, защото се увеличава температурата на изпарение и там вече киселината се разпадаше на други елементи (по спомен, не си спомням какво точно беше, но се изкривавя процеса)

    На мен просто ми се струва добра идеята за сублимирането, защото там самите пчели не поглъщат киселината, докато при накапването, те се почистват и така част от нея попада в тях.
    Нямам някакво наблюдение - ефикасно ли е, колко акар пада и тн. Просто идеята ми хареса и някой ден ще я пробвам За момента си продължавам с третиране с ОК с накапване. Правя го последните 2 години и за момента съм доволен (изключвам една загинала майка миналата зима, за която мисля че причината може да е ОК, но не съм сигурен естествено)

    Всички мнения са добре дошли аз като начинаещ (за такъв се смятам), чета с интерес всяка гледна точка

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •