Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 30
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    9

    ПОМОЩ! Маточник в новопоставена в кошер отводка

    Здравейте, нов съм в пчеларството и във форума също. Поради липсата на опитен приятел/познат към когото да се обърна, се обръщам към вас с молба за помощ. Ще започна от начало. На дата 06.06.2021г. закупих и успешно поставих две отводки в два отделни кошера. Отводките бяха на 5 рамки с две запечатани пилота и едно отворено, една с мед и една с прашец, поставих също и една нова рамка с восъчна основа. На 12.06.2021г. новата рамка вече беше изградена, съответно поставих още една нова рамка с восъчна основа, напръскана с вода (като всяка нова рамка поставям в противоположният край на вече новоизградената, като предпоследна) Днес на 14.06.2021г. отваряйки кошера, установих наличието на маточник, който вече беше излюпен на една от питите с които дойде отводката. Захранвам ги със захарен сироп през 2-3 дни. Пчелина ми е разположен в с.Хрищени, област Стара Загора. С прелките гледащи на ЮГ, на слънце до обяд, след обяд на шарена сянка с наличие на чиста вода. Бих искал да разбера каква би била причината да има маточник в тази отводка? Вече два пъти имах облитане на младите пчели на същият кошер. Благодаря Ви!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от nesoRBG Виж публикацията
    Здравейте, нов съм в пчеларството и във форума също. Поради липсата на опитен приятел/познат към когото да се обърна, се обръщам към вас с молба за помощ. Ще започна от начало. На дата 06.06.2021г. закупих и успешно поставих две отводки в два отделни кошера. Отводките бяха на 5 рамки с две запечатани пилота и едно отворено, една с мед и една с прашец, поставих също и една нова рамка с восъчна основа. На 12.06.2021г. новата рамка вече беше изградена, съответно поставих още една нова рамка с восъчна основа, напръскана с вода (като всяка нова рамка поставям в противоположният край на вече новоизградената, като предпоследна) Днес на 14.06.2021г. отваряйки кошера, установих наличието на маточник, който вече беше излюпен на една от питите с които дойде отводката. Захранвам ги със захарен сироп през 2-3 дни. Пчелина ми е разположен в с.Хрищени, област Стара Загора. С прелките гледащи на ЮГ, на слънце до обяд, след обяд на шарена сянка с наличие на чиста вода. Бих искал да разбера каква би била причината да има маточник в тази отводка? Вече два пъти имах облитане на младите пчели на същият кошер. Благодаря Ви!

    Аз не съм многовещ в пчеларството,но да те попитам.Майките белязани ли бяха и имаш ли доверие на човека от който ги купи?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    9
    Може да се каже, че имам доверие на човека. Отностно майката, Не не беше белязана, но със сигурност имаше майка когато поставихме отводката в кошера. Това е пропуск от моя страна, че не я белязах.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nesoRBG Виж публикацията
    Здравейте, нов съм в пчеларството и във форума също. Поради липсата на опитен приятел/познат към когото да се обърна, се обръщам към вас с молба за помощ. Ще започна от начало. На дата 06.06.2021г. закупих и успешно поставих две отводки в два отделни кошера. Отводките бяха на 5 рамки с две запечатани пилота и едно отворено, една с мед и една с прашец, поставих също и една нова рамка с восъчна основа. На 12.06.2021г. новата рамка вече беше изградена, съответно поставих още една нова рамка с восъчна основа, напръскана с вода (като всяка нова рамка поставям в противоположният край на вече новоизградената, като предпоследна) Днес на 14.06.2021г. отваряйки кошера, установих наличието на маточник, който вече беше излюпен на една от питите с които дойде отводката. Захранвам ги със захарен сироп през 2-3 дни. Пчелина ми е разположен в с.Хрищени, област Стара Загора. С прелките гледащи на ЮГ, на слънце до обяд, след обяд на шарена сянка с наличие на чиста вода. Бих искал да разбера каква би била причината да има маточник в тази отводка? Вече два пъти имах облитане на младите пчели на същият кошер. Благодаря Ви!
    От 06 до 14 няма как да се захрани и излюпи маточник.
    Интересното е че е само един да не би да е само заготовка тоест нещо като чашка.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от nesoRBG Виж публикацията
    Може да се каже, че имам доверие на човека. Отностно майката, Не не беше белязана, но със сигурност имаше майка когато поставихме отводката в кошера. Това е пропуск от моя страна, че не я белязах.

    Можеш ли да познаеш тазигодишна майка от минало годишна или по стара?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Можеш ли да познаеш тазигодишна майка от минало годишна или по стара?
    Не, не съм толкова опитен.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    От 06 до 14 няма как да се захрани и излюпи маточник.
    Интересното е че е само един да не би да е само заготовка тоест нещо като чашка.
    Мисля, че не е заготовка, защото вече беше изгризано капачето и отворено, има и стари маточници с които сравних така да се каже. Този беше различен, всякаш беше скорошен и заради капачето също.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от nesoRBG Виж публикацията
    Не, не съм толкова опитен.

    Пчеларят от който ги купи опитен ли е?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от nesoRBG Виж публикацията
    Мисля, че не е заготовка, защото вече беше изгризано капачето и отворено, има и стари маточници с които сравних така да се каже. Този беше различен, всякаш беше скорошен и заради капачето също.
    Къде са тия стари маточници.
    Яйца имаш ли в кошера.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    9
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Пчеларят от който ги купи опитен ли е?
    Да с доста опит, продаваше отводки в официален магазин

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •