Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 18 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 174
  1. #91
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    При мен се случват големи изненади, тук е бъкано със слънчоглед, но горе долу да обобщя. На 5ти Юли на този последния рояк по-големия му сложих една основа и стана на 7 пити. Днес го отворих и щях да падна. Почти се е задръстил с мед и с пчели, не знам как стана този номер и нараво го разширих с две основи. По интересното обаче е друго. На 7ми юли на другите ми кошери с магазини , реших да проверя какво е положението и като отворих ми падна настроението, почти нямаше пчели в магазина и реших че нямам достатъчно пчели. Заради този рояк днес, си казах ''Айде да ида да погледна все пак" понеже заминавам утре за София и после за чужбина и няма да ме има и като отворих, пак щях да падна, напълнили са ми магазините и пчелите са се качили, даже в момента не знам какво да правя, тъй като ми свърши и инвентара. Имам само един магазин, който утре ще сложа, но нямам почти пити. И явно преди да ида в чубина ще трябва да мина през седмицата за още инвентар и да слагам, не мога да повярвам. Може би не е имало пчели в магазина, защото първите дни явно са слагали долу в плодника по малко за запас ? Гадая, но така ми идва просто.

  2. #92
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Днес проверих, големия рояк се е разположил и на 9те пити и му сложих магазин, да не се претопли, а пък и има дейност. Другия малкия рояк, който започна на 3 рамки, е изградил добре и се запасява, няма толкова много пчели но му сложих още една основа и сега е на 8. Поразширих ги още малко като цяло, понеже няма да ме има една седмица ... Това което забелязвам след последното отваряне на 10-ти е че малко нещата се забавят. Много топло време настава и като че ли се позасушава повечко. Не знам какво ще стане със слънчогледа. Тази седмица ще е много топло до неделя.

  3. #93
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Ами общо взето това е положението с рояците. Този който се разви на 9 пити и му сложих магазин, нищо не е правил там. Другия рояк малкия съм го поразширил на 8 пити, но няма толкова пчели, по-скоро е за 7. А пък този кошер от който излязоха, също не ми даде мед. Като цяло и 3те са добре запасени в плодника, аз от там мед не пипам, взимам мед, само от магазина. Предполагам всички са така. А другите кошери които бяха роили по-рано се развиха и ми дадоха по около 7-8 добре запълнени пити. Другия кошер, който го разделих май месец със стара майка. Се разви и ми даде един пълен магазин + ми изгради още 10 рамки във втория магазин и около 4-5 напълно запълнени пити.

  4. #94
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ами общо взето това е положението с рояците. Този който се разви на 9 пити и му сложих магазин, нищо не е правил там. Другия рояк малкия съм го поразширил на 8 пити, но няма толкова пчели, по-скоро е за 7. А пък този кошер от който излязоха, също не ми даде мед. Като цяло и 3те са добре запасени в плодника, аз от там мед не пипам, взимам мед, само от магазина. Предполагам всички са така. А другите кошери които бяха роили по-рано се развиха и ми дадоха по около 7-8 добре запълнени пити. Другия кошер, който го разделих май месец със стара майка. Се разви и ми даде един пълен магазин + ми изгради още 10 рамки във втория магазин и около 4-5 напълно запълнени пити.
    То, че има мед в плодника е добре, но има ли достатъчно място за майката да снася?

  5. #95
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Специално за тези рояци без магазина съм гледал и има място .. Другите кошери не съм ги преглеждал. Днес тук е точно 41 градуса на сянка и засега ми се ще да забавя основния преглед, вие какво ще кажете ? Дават го петък-събота да е около 30 градуса най-много и тогава да взема да ги поогледам. Иначе мислех да е чак след 14ти август, когато трайно температурите ще паднат под 30 градуса. Още се колебая, но със сигурност мисля магазините да ги махна чак след 14-ти август. Въпроса е дали прегледа да го направя по-рано, като махам магазините и ги връщам.

    Иначе да ви кажа какво ми се случи миналата година, ама не знаех. Най-силния ми кошер като го преглеждах пак по това време, се беше задръстил в плодника с мед, което ме учуди. Както пише по книгите, взех 3 пити отдолу и ги изцентрофугирах частично и ги върнах. Обаче после като ги върнах, след известно време ги бяха пак напълнили, явно майката е била зле.

  6. #96
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Специално за тези рояци без магазина съм гледал и има място .. Другите кошери не съм ги преглеждал. Днес тук е точно 41 градуса на сянка и засега ми се ще да забавя основния преглед, вие какво ще кажете ? Дават го петък-събота да е около 30 градуса най-много и тогава да взема да ги поогледам. Иначе мислех да е чак след 14ти август, когато трайно температурите ще паднат под 30 градуса. Още се колебая, но със сигурност мисля магазините да ги махна чак след 14-ти август. Въпроса е дали прегледа да го направя по-рано, като махам магазините и ги връщам.

    Иначе да ви кажа какво ми се случи миналата година, ама не знаех. Най-силния ми кошер като го преглеждах пак по това време, се беше задръстил в плодника с мед, което ме учуди. Както пише по книгите, взех 3 пити отдолу и ги изцентрофугирах частично и ги върнах. Обаче после като ги върнах, след известно време ги бяха пак напълнили, явно майката е била зле.
    Не знам, какво имаш предвид под основен преглед, но аз по това време преглеждам как е пилото и за място за яйцеснасяне. Възможно е при неблагоприятни условия,(суша, липса на приток) просто да са имали нужда от подбуждане, а не майката да е била зле.

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Не знам, какво имаш предвид под основен преглед, но аз по това време преглеждам как е пилото и за място за яйцеснасяне. Възможно е при неблагоприятни условия,(суша, липса на приток) просто да са имали нужда от подбуждане, а не майката да е била зле.
    Ами така го водя основен, понеже се рови повече. Това включва нещата които си написал + сваляне на магазините , взимане на проба и тест за вароатоза + последващо третиране ако е необходимо. Това имам предвид.

    Ама заради топлото време се колебая дали да ги правя тези неща .. или да отложа както писах, когато температурите се понижат .

  8. #98
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Реших тази година да изследвам слънчогледовия мед за пестициди, анализа е подробен, газова и течна фроматография с широк спектър, това си е за мой интерес. Не знам като дойдат резултатите къде да ги публикувам, в коя тема. Въпроса ми е дали и други от вас правят такива анализи и къде се публикуват. Глифозат се прави отделно и него не съм пускал, може би трябваше. Обаче не ми се дават толкова пари и за тази работа. Просто ми се ще да имам информация за моя си мед, като го ям, какво има. А пък и тази година е най-много слънчоглед от много време. Може би трябваше първо да питам тук, дали има смисъл да го правя. Ама ми се ще да имам някаква информация по въпроса.

  9. #99
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    От доста време чета форума, препрочел съм го 3-4 пъти, аз лично не съм срещал някой да казва, че изследва личния си мед, когато е предназначен само за собствена консумация, още по- малко пък да обяви резултатите публично.

  10. #100
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Ами хубаво, значи ще съм първия. Както писах глифозат се прави отделно и него нямам намерние да го тествам. Просто се събират повече пари на един път, а не ми се дават в момента

 

 
Страница 10 от 18 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •