Аз имах 3 кошера пролета. 2та се нагласиха да рояк края на Април. Единия успях да отделя старата майка на 5 пити и той се разви до 10 сега и съм му сложил магазин, като майката си снася много, има към 5 пити запечатано пило и още 3 незапечатано. Този с маточниците, който остана на старото място изрои (явно съм оставил повече маточници), хванах роя от дървото и го настаних в отделен кошер. После този на старото място, се самоунищожи, като излетя още един рой директно в небето и отпраши с мръсна газ на друго място, и този на всичкото отгоре остана без майка и успешно го обидиних в "семейството на хванатия рой" , което в момента е на 8 пити и гледа добро пило.
Другия, който се беше нагласил, му търсих неуспешно майката, явно е излетяла била вече и го разделих насляпо на по 5 пити с по няколко маточника. "Отводката", остана без майка. обаче този другия пък си отгледа 2 майки, които пееха, хванах едната и я придадох с восъчна клетка с малко мед, да видя какво ще стане. Сега не знам дали е тази майка, обаче и тя се оплоди и кошера разви досега на 9 пити, беше и на 10 ама му взех една за този рой за който ви писах отначало. Оригиналния също се разви на 10 пити в момента, той е и с магазин.
Третия кошер ми даде 2 пъти по малко мед и изрои както ви показах, въпреки това семейството има достатъчно пчели в момента и за плодника и за магазина.

Дефакто ми остава в момента само това рояче, което да се развива и се чудя какво да го правя че е само на 2 пити дали има 2 и половина. Миналата година липата цъфна на 12ти юни, а пък сега като я гледам има поне седмица та ако не и повече докато цъфне.
Освен това не зная по каква причина, тук тази година са сеяли масово слънчоглед, което не се е случвало от доста време. Та този рояк, дали ще има време да се развие, или да го обединявам преди слънчогледа. То не знам и как, понеже на другите места няма да остане свободно място в плодниците им.