Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 174
  1. #21
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Аз имах 3 кошера пролета. 2та се нагласиха да рояк края на Април. Единия успях да отделя старата майка на 5 пити и той се разви до 10 сега и съм му сложил магазин, като майката си снася много, има към 5 пити запечатано пило и още 3 незапечатано. Този с маточниците, който остана на старото място изрои (явно съм оставил повече маточници), хванах роя от дървото и го настаних в отделен кошер. После този на старото място, се самоунищожи, като излетя още един рой директно в небето и отпраши с мръсна газ на друго място, и този на всичкото отгоре остана без майка и успешно го обидиних в "семейството на хванатия рой" , което в момента е на 8 пити и гледа добро пило.
    Другия, който се беше нагласил, му търсих неуспешно майката, явно е излетяла била вече и го разделих насляпо на по 5 пити с по няколко маточника. "Отводката", остана без майка. обаче този другия пък си отгледа 2 майки, които пееха, хванах едната и я придадох с восъчна клетка с малко мед, да видя какво ще стане. Сега не знам дали е тази майка, обаче и тя се оплоди и кошера разви досега на 9 пити, беше и на 10 ама му взех една за този рой за който ви писах отначало. Оригиналния също се разви на 10 пити в момента, той е и с магазин.
    Третия кошер ми даде 2 пъти по малко мед и изрои както ви показах, въпреки това семейството има достатъчно пчели в момента и за плодника и за магазина.

    Дефакто ми остава в момента само това рояче, което да се развива и се чудя какво да го правя че е само на 2 пити дали има 2 и половина. Миналата година липата цъфна на 12ти юни, а пък сега като я гледам има поне седмица та ако не и повече докато цъфне.
    Освен това не зная по каква причина, тук тази година са сеяли масово слънчоглед, което не се е случвало от доста време. Та този рояк, дали ще има време да се развие, или да го обединявам преди слънчогледа. То не знам и как, понеже на другите места няма да остане свободно място в плодниците им.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Аз имах 3 кошера пролета. 2та се нагласиха да рояк края на Април. Единия успях да отделя старата майка на 5 пити и той се разви до 10 сега и съм му сложил магазин, като майката си снася много, има към 5 пити запечатано пило и още 3 незапечатано. Този с маточниците, който остана на старото място изрои (явно съм оставил повече маточници), хванах роя от дървото и го настаних в отделен кошер. После този на старото място, се самоунищожи, като излетя още един рой директно в небето и отпраши с мръсна газ на друго място, и този на всичкото отгоре остана без майка и успешно го обидиних в "семейството на хванатия рой" , което в момента е на 8 пити и гледа добро пило.
    Другия, който се беше нагласил, му търсих неуспешно майката, явно е излетяла била вече и го разделих насляпо на по 5 пити с по няколко маточника. "Отводката", остана без майка. обаче този другия пък си отгледа 2 майки, които пееха, хванах едната и я придадох с восъчна клетка с малко мед, да видя какво ще стане. Сега не знам дали е тази майка, обаче и тя се оплоди и кошера разви досега на 9 пити, беше и на 10 ама му взех една за този рой за който ви писах отначало. Оригиналния също се разви на 10 пити в момента, той е и с магазин.
    Третия кошер ми даде 2 пъти по малко мед и изрои както ви показах, въпреки това семейството има достатъчно пчели в момента и за плодника и за магазина.

    Дефакто ми остава в момента само това рояче, което да се развива и се чудя какво да го правя че е само на 2 пити дали има 2 и половина. Миналата година липата цъфна на 12ти юни, а пък сега като я гледам има поне седмица та ако не и повече докато цъфне.
    Освен това не зная по каква причина, тук тази година са сеяли масово слънчоглед, което не се е случвало от доста време. Та този рояк, дали ще има време да се развие, или да го обединявам преди слънчогледа. То не знам и как, понеже на другите места няма да остане свободно място в плодниците им.
    Ако рояка си има майка /забравих вече / го зарежи и не го мисли за обединяване.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
    Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?

  4. #24
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
    Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?
    С тазгодишни не.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Благодаря за отговора. Последен въпрос, възможно ли е този кошер (който тръгна да рои и отделих старата майка), за който казвам че сега се разви е на 10 пити и има доста запечатано пило и по-малко около 3 незапечатано (със старата майка) и който има магазин на него, да ми изрои, трябва ли да го наблюдавам внимателно ?
    Другите, които се развиха на по 8-9 пити с младите майки, също гледат пило, обаче те имат много малко мед, да не кажа почти никакъв, аз им давам по малко захарен сироп, понеже аз нямам никакви запасни пити, нито с мед, даже и изградени нямам, там им давам основи за разширяване. Те възможно ли е да изроят в даден момент, трябва ли разширяването да става точно навреме. Понеже аз не съм в това населено място и винаги трябва да пътувам. Тази година като ги изтървах ми излезе малко през носа да ходя напред назад или като са с тазгодишни майки, вече няма да роят толкова лесно ?
    По правило майките не се роят в годината когато са родени. В различни райони роенето е по различно време но обикновенно е около месец -месец и половина . При теб не знам кога е почнал роевия период ама трябва да свръшва вече.
    Това са правила не важат за изключенията и грубите грешки.
    Шом имаш 3 пити незапечатано пило 10ина дни е споко после хвърлящ едно око.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Пчелите ги преброяват и тестват за качество. Естествен отбор, ненужните се унищожават.
    И аз мн пъти съм се надявал на това,въпреки рамката с открито пило.Едната или повече майки отлитат със 100 с нейния си рояк.Дори и от един и същ кошер да са..

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Angel Yosifov Виж публикацията
    И аз мн пъти съм се надявал на това,въпреки рамката с открито пило.Едната или повече майки отлитат със 100 с нейния си рояк.Дори и от един и същ кошер да са..

    Остави ами тая година има случай на колега и оплодената тазгодишна и не оплодената излитат в роя...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Остави ами тая година има случай на колега и оплодената тазгодишна и не оплодената излитат в роя...

    Друмев,

    Ти и твоят колега да духате супата!

    При мен се случи нещо уникално.

    По време на рапицата махнах стара майка и направих с нея отводка. По него време,преди месец и нещо си, семейството беше на два магазина и вадих рапица от два магазина, въпреки, че бях махнал старата майка. Преди две седмици видях, че е се е роило и свалих единия магазин, тъй като нямаше пчели за втори и слагаха акация само в първия. Още преди да извадя акацията проверих плодника и... И двете рамки с ВО, които бях сложил преди месец не бяха изградени повече от 30 %, но поне не бяха свлечени и унищожени. Пчелите бяха като количество на 30-40 % от предишните, но пък вече имаше нова майка, която снасяше върху две рамки. Е, ще трябва до липата да го зареждам с поне 7 рамки със затворено пило, но факта си е факт, семейството се е роило без наличието на стара майка.

    От акацията извадих все пак от това семейство някакъв си половин магазин.

  9. #29
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG-86cae6b0be4d42df69fd7b514c963036-V.jpg
Прегледи:      73
Размер:	181.3 KB
ID:	10748

    Друмев, този ще ми го запишеш ли?

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Благодаря за отговора.
    Далеко, далеко, далеко, где бушуют метели. Журавли.

    https://www.youtube.com/watch?v=HMLRza1CEPk

    Журавли развернулись, присели на выручку братцу
    Хоть и знали о том, что им трудно до цели добраться
    Снова ввысь поднялась журавлей белокрылая стая
    Они брата того прихватили с собой, улетая
    Вот опять поднялась журавлиная стая
    Они брата того прихватили, на юг улетая

 

 
Страница 3 от 18 ПърваПърва 1234513 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •