Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.