Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 18 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 61 до 70 от общо 174
  1. #61
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Да ти имам стила!!! Добре де мисля на глас: Друмев ми каза че му е малка прелката и е абсолютно прав, магазинът е усвоен, но празен, има подържща паша, контролния кошер ми носи по около 200-250 грама дневно, ако ми носеше кило вероятно магазинът щеше да е пълен. Има огромно количество пчела и шест пити запечатано пило, при всички положения трябва да го разшира, ти ми казваш че цял магазин с основи му е много, ама каква ми е алтернативата? Да го напълня с 6 основи и преградна дъска, под празното парцал? Или пък да разбъркам двата магазина пита/основа/пита/основа и т.н. Щом съм му сложил втория магазин обемът си е там, независимо дали е пълен с пити, основи или въздух. Какво правя от тук насетне???
    Отговарям ти на последния въпрос. Оттук насетне започни да следиш какво става в кошера и самите пчели ще ти казват какво трябва да направиш - да му сложиш ли магазин, да не им слагаш, сироп ли да му дадеш или нещо друго. Още като погледнеш питата и трябва да разбереш за какво иде реч. Друмев бил казал така и хоп готово. Друмев по такава пързалка може да те хлъзне, че и той няма да знае как го е направил. Чети повече и не чакай някой да ти казва какво да правиш, защото това което е при теб не е при колегата който ще ти дава акъл и резултата може да не е добър. И затова няма да е виновен колегата, защото той съди по неговите фактори, а не по твоите. При мен разликите в температурата в долната част на населеното място и горната е няколко градуса, а е само 2 километра разстояние. Пашата е огромен фактор и в даден момент влияе на дадено семейство да ти напълни магазина до откат или да се рои. Температурата също. Не го разширяваш и се рои или го разширяваш и именно с това го провокираш да го направи. И обратно. Защо? Защото трябва да се чете и то много. Да ми имал стила?! Какво ти пречи да го имаш, но иска много работа, знания, умения...натрупани усилено с течение на време. Не е важно да копираш моя стил, а да изработиш СВОЙ.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Както е казал Доктора от Павликени: "Всеки трябва да извърви своя пчеларски път!"

  3. #63
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Както е казал Доктора от Павликени: "Всеки трябва да извърви своя пчеларски път!"
    Така де.

  4. #64
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Относно “привоя” описан е и в календарния справочник на Любен Радоев , страница 200 . Главата е “хващане и използване на роеве”. Там е споменат със същото име

  5. #65
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Иначе при мен днес в 17.20 и при температура 21 градуса и дъжд в тихо време, ето това е положението..

    https://drive.google.com/file/d/1gTw...w?usp=drivesdk

  6. #66
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Отговарям ти на последния въпрос. Оттук насетне започни да следиш какво става в кошера и самите пчели ще ти казват какво трябва да направиш - да му сложиш ли магазин, да не им слагаш, сироп ли да му дадеш или нещо друго. Още като погледнеш питата и трябва да разбереш за какво иде реч. Друмев бил казал така и хоп готово. Друмев по такава пързалка може да те хлъзне, че и той няма да знае как го е направил. Чети повече и не чакай някой да ти казва какво да правиш, защото това което е при теб не е при колегата който ще ти дава акъл и резултата може да не е добър. И затова няма да е виновен колегата, защото той съди по неговите фактори, а не по твоите. При мен разликите в температурата в долната част на населеното място и горната е няколко градуса, а е само 2 километра разстояние. Пашата е огромен фактор и в даден момент влияе на дадено семейство да ти напълни магазина до откат или да се рои. Температурата също. Не го разширяваш и се рои или го разширяваш и именно с това го провокираш да го направи. И обратно. Защо? Защото трябва да се чете и то много. Да ми имал стила?! Какво ти пречи да го имаш, но иска много работа, знания, умения...натрупани усилено с течение на време. Не е важно да копираш моя стил, а да изработиш СВОЙ.

    И как да ми имат хората вяра като ти твърдиш,че имам сестраИначе поста ми хареша.Един малкото ти смислени на последък без грешки.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #67
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Относно “привоя” описан е и в календарния справочник на Любен Радоев , страница 200 . Главата е “хващане и използване на роеве”. Там е споменат със същото име
    Мерси - намерих го:
    "Освен по този начин, за да се облекчи работата по хващането на роевете, из пчелина и околонего могат да се настанят нарочно устроени „привои". Привоят представлява забит в земята кол (p.311 издание 1973г.) на височина, колкото човешки ръст, отгоре на който хоризонтално е закована дъска (30 X 50 см),обгорена и надялана грубо отдолу, която се натърква с маточина или на нея се залепва парчестара восъчна пита. Роят се залавя на привоя,след което лесно се прибира и заселва в кошера."
    Оказва се, Радоев използва руската заемка и си нямаме българска дума...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  8. #68
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    Мерси - намерих го:
    нарочно устроени „привои". Привоят п
    Оказва се, Радоев използва руската заемка и си нямаме българска дума...
    Имаме си,как да нямаме.И е със същото словосъчетание като руското,поне тук при нас ,по Странджата. Означава средство за привързване да стои на място,застопоряване.

  9. #69
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Имаме си,как да нямаме.И е със същото словосъчетание като руското,поне тук при нас ,по Странджата. Означава средство за привързване да стои на място,застопоряване.
    ОК - с тебе не мога да споря. Гложди ме понеже на една бабка, като й обяснявах как лесно да си хване роя с привой, ми изръси някаква дума, с която го нарече, само дето не я запомних, но не беше привой. Както и да е, по различните етнообласти на България може да му викат по различен начин...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  10. #70
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Сега ги питах нашите, те не знаят точно думата какво значи, но се сетиха че едно време на един човек му казвали “бай Илия привоя”

 

 
Страница 7 от 18 ПърваПърва ... 5678917 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •