Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 174
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650

    Рояк се събира нa грозд при настаняване в кошер

    Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
    Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

    Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.

  2. #2
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
    Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

    Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.
    Когато има празно пространство в кошера се получава това което описваш. Поставя се плътна преградна стена или пити. Пилото също оправя проблема.
    За майките няма да коментирам, че по обяснението ми се получава нещо на принципа - тука има, тука нема.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Когато има празно пространство в кошера се получава това което описваш. Поставя се плътна преградна стена или пити. Пилото също оправя проблема.
    За майките няма да коментирам, че по обяснението ми се получава нещо на принципа - тука има, тука нема.

    Може ли още малко обяснение,че малко не мие ясен поста...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може ли още малко обяснение,че малко не мие ясен поста...
    Кой разбрал, разбрал...

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Кой разбрал, разбрал...

    Поне за вторака да беше писъл колко ще е голям...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Нищо че това ми е първи пост, ви разбирам много добре. Като цяло след като свалих рояка, му бях сложил 3 основи, по които слезе. Но този не съм го тръскал от дървото, а понеже беше ниско, сложих една масичка, на него кошера и от кошера до дървото една основа и той слезе по нея. Обаче като мина известно време, докато чаках всичките пчели да се придвижат, той се беше обособил на стената на кошера, но не и на питите и така го затворих. И след 2 дни като го проверих видях това, което описах, обаче не съм му слагал преграда в началото. Посъветва ме един пчелар (аз не съм такъв) да му сложа стара рамка, но понеже нямам такава, взех от друг кошер с малко пило и като леко надигнах по едно време видях че е слязъл по питата и по основа една, обаче рояка е на 2 пити и половина.

    Разбирам ви и хумора относно майките, но това е което мога да кажа. Явно кошера ми е бил с много пчели, след като не мога да забележа липсата на един вече излязъл рояк. Това би следвало да е втори ...

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен.

    И аз търся някой да ме светне как да стане,но тя болеста е не лекуема освен ако не се появи алергия....За какво ги умножаваш?Вдигай нагоре към небето...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.07.2011
    Мнения
    675
    Трябвало е само да му сложиш една пита с незапечатано пило и щеше да се настани сам, слагаш и по една основа от двете страни и един пакет апифонда отгоре и си гледаш кефа.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Здравейте, не съм сигурен дали това е правилното място за питането ми, но го пускам тук. Преди седмица най-силният ми кошер (дадан-блат 10 рамки с магазин) след като ми беше дал малко акациев мед, около 6 пити, го разгледах бегло и видях че ми е заложил мачала, но ги видях като 1-2. Помислих че е самосмяна, и тази седмица не бях на място. Видях го дистанциооно че започва да се трупа на дъската и после прави леки бради. Като се прибрах след 5 дни в събота, директно изрои около 11 часа с много малък рой и се хвана точно на 1 метър за дърво, до кошера. Наръсих един кошер с апирой и няколко восъчни основи и го хванах и настаних в кошер. (друг път го натърквам с маточина). Днес го отворих просто за да му сложа една преградна дъска и се оказа, че роя не е на питите, а се е оформил като грозд на таблата до 3-те рамки на които го бях настанил. Съответно се зачудих, наръсих пак с апирой и извадих една стара пита от друг кошер, с малко незапечатано и запечатално пило и празни килийки и я сложих там, като наръсих и още малко с захарен сироп основите и питите и малко апирой и го тръснах леко. След няколко часа погледнах и като чели взе да се разпределя по питите.
    Знам че като се настани не трябва да се закача, обаче понеже ще пътувам, реших да погледна. Според вас това на какво се дължи ? Да си направи грозд пак в кошера, вместо да иде на рамките. То и времето тези дни е много шантаво.

    Другото което по теория съм чел е че след като излезе първи рояк, трябва да е голям и да се хване близо, както в моя случай, обаче при мен излезе малък рояк. И това след запечатан маточник. Въпроса е че след като рои, прегледах основния кошераи вече имаше млада майка, съответно унищожих всички други запечатани маточници. Така по теория, би следвало един рояк със старата майка вече да е излетял, но как е възможно да е станало това, след като плодника и магазина, беше пълен с пчели ?? Даже реших да му сложа втори магазин.
    Рояка е кекав затова седи на рой най вероятно е втори рой с млада майка не му се коси ще се очовечи дори да го стесниш ще се фане на таванката.Ще си изгради далаче и после леко полека ще се разщъка и по питите като мине в по горен стадии на развитие сега си е чисто и просто бебе.Трябва да има определена маса или брой пчели за дадена функция.

 

 
Страница 1 от 18 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •