Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 174
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от ivootur Виж публикацията
    Трябвало е само да му сложиш една пита с незапечатано пило и щеше да се настани сам, слагаш и по една основа от двете страни и един пакет апифонда отгоре и си гледаш кефа.

    Ей,как се научихте всите.Рояка има сила небесна,а ти с тоя пакет Хапни фонда му ева мамата...
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Ясно, благодаря ви за отговорите. Ще си взема бележка за следващата година. Но тази година март месец ми бяха слаби уж, до началото на април. Леко ги подхранвах и имаше поне 3 седмици лошо време, с по един-два дни, горе долу хубаво време, в които дни не можех да бъда на място . И от там тръгнаха да ми роят, без да мога да ги спра, делих ги, правих това онова, и затова са повече. Даже роевете се засилиха и вече са силни семейства. Първия ми рой излезе на 30ти април, да не кажа и 1-2 дни по-рано. Аз не съм очаквал че може по това време. Даже за този кошер за който ви пиша, не съм и разбрал кога е излязъл основния.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Забравих да спомена, че имам видео за рояка, мога и да го споделя, ама се съмнявам че може да видите нещо, което не сте виждали вече.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Ясно, благодаря ви за отговорите. Ще си взема бележка за следващата година. Но тази година март месец ми бяха слаби уж, до началото на април. Леко ги подхранвах и имаше поне 3 седмици лошо време, с по един-два дни, горе долу хубаво време, в които дни не можех да бъда на място . И от там тръгнаха да ми роят, без да мога да ги спра, делих ги, правих това онова, и затова са повече. Даже роевете се засилиха и вече са силни семейства. Първия ми рой излезе на 30ти април, да не кажа и 1-2 дни по-рано. Аз не съм очаквал че може по това време. Даже за този кошер за който ви пиша, не съм и разбрал кога е излязъл основния.
    Рой докато не е запечатал маточниците може да го овладееш само с отстраняване на летящата пчела, като е захранил маточниците ако оставиш само един няма да се рой стига да не се излюпи и да са заложили свищеви разбира се майка я няма.
    Разделяш семейството на две кога е тръгнало да залага маточници с разделяне на летящата при запазена работоспособност.Рано напролет кога имаш 5-6-7 и нагоре пити с запечатано пило а имаш под две пити отворено пило започваш с сборни отводки взимаш старата майка с питата, една пита меднопергова, 2-3 изградени и допълваш с пити със запечатно пило от основните по 1 а на тяхно място слагаш В.О..

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    И само да спомена че от 3 години гледам пчели и то по неволя. Завеща ми се 1 кошер и от няма накъде да не го изоставя, че ми беше съвестно започнах да се занимвам . И те все се размножават и вече имам 6. Цялата ми работа да тичам напред назад ми коства доста време и средства, понеже трябва да пътувам. Обаче ми е такова удоволствие, че даже не си представям вече момент в който да не ги гледам. Мислех си че мога да ги държа няколко кошера, обаче те лека полека сами се увеличават. Даже имам и мед, който се чудя какво да го правя, раздавам където мога и пак ми остава. Та ако може да ми кажете, как да се откажа от тая работа, ще съм ви благодарен.
    Ха честито! Добре дошъл в отбора.Тия дето знаят как да се откажеш не са сред нас.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Забравих да спомена, че имам видео за рояка, мога и да го споделя, ама се съмнявам че може да видите нещо, което не сте виждали вече.

    Давай го бре човек.Тука сме зажаднели като дърти пияници за такива видеа.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ако не искаш увеличение на семействата, връщай роя в кошера от които е излязал. Преди това се свалят всички маточници в кошера, преглед след 10-12 дни,по рано няма смисъл да се отваря. Пчелите решават дали да оставят майка или да заложат отново маточници ако имат личинки. Ако има майка с много яки феромони роевото приключва.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

  9. #19
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.04.2021
    Мнения
    842
    Пчеларски район
    Брезово
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Ако не искаш увеличение на семействата, връщай роя в кошера от които е излязал. Преди това се свалят всички маточници в кошера, преглед след 10-12 дни,по рано няма смисъл да се отваря. Пчелите решават дали да оставят майка или да заложат отново маточници ако имат личинки. Ако има майка с много яки феромони роевото приключва.
    Само ще трябва да провери,роя с колко майки е..

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Пчелите ги преброяват и тестват за качество. Естествен отбор, ненужните се унищожават.
    За слабото семейство пашата винаги е слаба, за силното винаги е обилна.

 

 
Страница 2 от 18 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •