Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 18 ПърваПърва ... 8161718
Резултати от 171 до 174 от общо 174
  1. #171
    Почетен Автор
    Регистриран
    14.06.2021
    Мнения
    650
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    Книгите са хубаво нещо, но те могат да ти дадат насока как се работи с пчели като цяло. От тук на татък ти трябва да си изучиш района и да си създадеш метод на работа. За мен това се прави с опити, взимаш групи от по 10 кошра и пробваш, така ще разбереш кое работи. И според теб какво ще стане когато останат по малко пчели и не могат да покриват рамките? Сами ще се свият много по добре от твоето свиване. Пчеларите и 2 живота да учим пак ще разбираме по малко от пчелите!
    Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

    П.С аз имам 6 кошера не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.

  2. #172
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

    П.С аз имам 6 кошера не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.
    В книгите пише, но не всичко е задължително да се случи. Възможно е. Моите никога не са стеснявани и до сега такива раздвоявания не съм имал. Всеки обаче си изработва някакъв план на база прочетено или споделено и те така действа.

  3. #173
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    В книгите пише, но не всичко е задължително да се случи. Възможно е. Моите никога не са стеснявани и до сега такива раздвоявания не съм имал. Всеки обаче си изработва някакъв план на база прочетено или споделено и те така действа.
    Всеки си гледа пчелите, според условията, възможностите, знанията.Но е добре ,че те в повечето случаи се оправят сами,въпреки нашата всеотдайна ,,помощ". Изглежда,по лесно е да не се стеснява,но аз стеснявам.Защото съм със малко кошери и мога да си играя . Защото съм в беден район,но подхранвам малко и избирателно(играя си на руска рулетка с късната мана и каква ще е зимата).Оставям около 15 кг.и за пчелите не знам, но за мое спокойствие,предпочитам меда да е на ,до 7-8 ,а не на 12 пити на г-н Блат.Питите които мисля да останат ,ги подреждам в края на Август.Другите разпечатвам (1-2 за пролетта). А тогава с половин кошер ми е по лесно с ВО. Ама аз, само си споделям, не ме слушайте.Не, че не берем ядове.

  4. #174
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от kaloyanv Виж публикацията
    Добре де, съгласен съм. Обаче това значи ли че трябва почти да не се мешим в дейноста им ? Особено като вече сме го направили и сме ги завряли в кошери ? Нали там пише че зимата ако питите не са както трябва, може да се раздели кълбото и тн .. и тн ..

    П.С аз имам 6 кошера не съм пчелар. Едната зима зазимих кошер на 4-ри рамки без да го сдружавам, а имаше пчели за 3 рамки. Аз си мислех че ще умре, ама му нямаше нищо даже се разви на другата година. Обаче беше много топла зима. Мисля преди 2 години беше това в плевенски регион.
    Аз гледам да се меся колкото може по малко. Дори и 1 рамка да покриват пчелите зимуват на 9 рамки, никаво стесняване и разширяване. Разцепва се кълбо ако има късна самосяна и 2 майки. Старата майка отцепва част от старите пчели предимно и зимата умират от старост. Дали е топла или студена зима ако семейството е здраво с малди пчели и храна няма да има проблеми.

 

 
Страница 18 от 18 ПърваПърва ... 8161718

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •