Здравейте!
Като любопитен любител от 2019г. започнах да гледам 12бр пчелни семейства за хоби… и мед

Системата на която съм се спрял е 8 рамков Фарар, като считам че тя е подходяща за моя район - планинска паша (760 м. надмордска височкина), основно акация и ливада. Акацията започва да цъфти около 5 Юни, има много дрян, леска, върба и другите пчелополезни дървета типични за гористи местности.

Моля за разяснения и съвети относно следното:
В края на лятото през 2020 г. реших да сменя майките на 6 от кошерите си, като впоследствие се разубедих и направих сборни отводки – по 6 рамки пило и 10 рамки мед, към който придадох оплодените майки и зазимих с разделително дъно над основното семейство. Всички отводки презимуваха успешно и пролетта се развиха бързо – до 29.05.2021 г. достигнаха три корпуса. Така. На 29.05.2021 г. преместих три от отводките на нови места, като по този начин им отнех летящата пчела, а другите три обединих с по-слаби семейства, като по този начин им смених майките.

Въпросите са ми следните:

  1. Искам да направя още три отводки, мога ли от 9 кошера да взема по 4 рамки с пило (искам отводките да са на два корпуса)? С това много ли ще отслабя основните семейства?
  2. За създаване на майка мога ли да използвам рамка с маточник, която да поставя в средата?
  3. Може ли върху рамката да има повече от един маточник и проблем ли е ако са два или повече? Как да разпозная кой маточник е добър и кой не?
  4. Кога е най-удачно да формирам отводки – по време на акациевата паша или непосредствено след нея?
  5. Ако нямам рамка с маточник, мога ли да разчитам, че осиротелите пчели в отводката ще създадат такъв и ще го отгледат пълноценно?
  6. Ако може и вие да споделите как работите със система Фарар при сходни условия на място на пчелин или как бихте работили при такива условия.

П.С Тази година времето в района е необичайно студено (вчера – 03.06.2021) температурата сутринта беше 3 градуса. Въпреки това вече имам един избягал рояк…

Благодаря за вниманието и отделеното време. Надявам се тази тема и Вашите отговори да са полезни и за друг на моето ниво.