Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 33
  1. #11
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    И ако наистина нама хляб в пчеларството какво? Това не трябва да е първата мисъл, според мен. Познавам много колеги, които го правят, просто защото това им е начина на живот. И благодарение на такива хора пчеларството продължава да съществува, криво-ляво в България.
    Благодаря ви за мненията и съветите.
    Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка година.
    Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Благодаря ви за мненията и съветите.
    Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка година.
    Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.
    Няма лошо, човек да превърне пчеларството в бизнес. Просто много малко хора могат да го направят. Има много странични фактори, които могат да повлияят и да превърнат начинанието в неуспешно. Ако успееш да го развиеш, е хубаво да имаш друг основен източник на доходи. Успех.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Здравейте.
    Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
    Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
    Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
    И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
    Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
    Благодаря!
    Виж темата, "Кошери ДБ 12 рамкови", свържете се, може да направите нещо.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Благодаря!
    Така и ще направя.
    Ще взема по 10 от трите и ще видим кой ще ми допадне най-много на мен.
    Ами идеята е точно такава, да започна с малко и да надграждам, както за пчеларството, така и за дърводелството.
    Кой вид кошер според вас ще се продава най-лесно ?
    Дали ще има пазар за ДБ 10 рамков ?
    Поздрави!
    От мен да знаеш, и аз такъв мерак като тебе имах преди 13 години.....и минах през всичките системи и през производството на кошери и сега положението е следното....
    Имам 35 кошера от които 28 бр хибридни - 1 ЛР 10 рамков и 2 магазина ДБ отгоре. Имам и 5-6 ДБ 10 рамкови, но не са ми на сърцето, държа ги за направата на отводки, ако някой иска да му направя.
    Произвеждам си и майки по метода с пренасяне на личинки, както го прави Якофов от Пловдивско, един кошер и за донор и за отглеждач. Сега съм подготвил и един фарар за проба. Производството на кошери го зарязах, защото това което правехме с колегата дърводелец беше с много добро качество и на доста по високи цени , няма как да се конкурираме с големите производители. Колега пчелар си купи от Търновско перфектни кошери ДБ 10 рамкови с по два магазина и дъно за прашец - х 90 лв бройката.
    Ако започнеш с по 10 кошера от трите системи, ще се оплетеш като пиле в калчища и догодина няма и да си помислиш повече за отглеждане на пчели.....моя съвет е почни с 2-3 кошера, дали ще са ДБ или ЛР , няма значение, но да са 10 рамкови и чети и питай и чети и питай и практикувай и така 2-3 години и сам ще разбереш коя е по-подходяща система за теб. При мен и ЛР и ДБ дават еднакво мед, каквато система ти е удобна, на нея наблегни. Аз до хибридната система стигнах сам преди 6-7 години, още преди Светослав и Софрон Софроениеви да заговорят за нея.
    УСПЕХ.
    Този пост е редактиран от evgeni.filimonov; 14.05.2021 в 13:45.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #15
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Благодаря ви за мненията и съветите.
    Според мен няма човек, който да гледа 300 кошера, защото това му е начина на живот, нищо че е на минус всяка годин.
    Не искам да влизам в спорове, всеки си преценява какво да прави, но нали за това е форума, за да си помагаме.
    Пожелавам ти успех и късмет.Ще са нужни.Пчеларството само на пръв поглед е просто. Само математически подход към него не става.Например -100×30×8=? Трябват много знания.Но пчеларството е и Болест.Заразна болест.И Любов.И не се чуди ,че колегите работят с пчели,нищо ,че може и да са на загуба.Когато разбереш защо го правят,с гордост може да се наречеш Пчелар.Бъди упорит и успех.

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18
    Благодаря много за съветите!
    Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
    Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Благодаря много за съветите!
    Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
    Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.
    Пак ще сбъркаш ако вземеш само едно семейство. Трябват ти поне две семейства, за да можеш да правиш сравнения и да помагаш от едното на другото, ако се наложи.

    Малко е странно, първо искаше по 10 от трите системи, сега само един кошер.....явно още не си наясно що е то пчелар и пчелно семейство.
    Предлагам ти да си купиш КАЛЕНДАРЕН СПРАВОЧНИК НА ПЧЕЛАРЯ на Любен Радоев и да го разучиш добре и тогава да вземеш пчели.

    Но все пак успех...
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Абе, човека иска да вземе един кошер за мостра, а не да гледа едно пч. семейство!?

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Абе, човека иска да вземе един кошер за мостра, а не да гледа едно пч. семейство!?
    Само да не е фарар че не знам някой де е пробвал аир да е видял освен Янчо.
    Ма и не познавам чак толкова много пчелари де.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Благодаря много за съветите!
    Плана е да купя 1 кошер, но не знам какъв, дали ДБ, или ЛР, за да гледаме по него, като разбира се, имам приятели, които се занимават с производство на кошери и ще помагат. Ще направим няколко бройки, ако има търсене ще ги продадем, ако ли не, ще си ги заредя и ще опитам да ги гледам.
    Ще пиша тук в тази тема как са се развили нещата, ако не е проблем.
    Рядък екземпляр . Приятел, ти и бизнес план без пари търсиш, шики-мики, някой да те отвори ей така от въздуха. Ама грижовни хора,не само пчелар ще те направят, ами и дърводелец.

 

 
Страница 2 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •