Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 33
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18

    Избор на кошерна система

    Здравейте.
    Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
    Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
    Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
    И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
    Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
    Благодаря!

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Здравейте.
    Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
    Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
    Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
    И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
    Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
    Благодаря!
    В пчеларството си напълно начинаещ, а в дърводелството как си?

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18
    Там не съм напълно начинаещ, имам машини, както и човек готов да помага, ако нещо не ми е ясно.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Здравейте.
    Мисля да се занимавам с пчеларство и заедно с мой приятел ще правим кошерите.
    Имам два основни въпроса, каква система да избера при положение, че съм напълно начинаещ ?
    Кошерите ще са в планината на 1200 метра надморска височина, някои хора ме съветват за Фарар, други казват, че за нашия планински район ДБ е най-добре.
    И втория ми въпрос, освен кошери за мен, мисля да правя и да продавам, но преди да пусна обява искам да направим няколко десетки кошери, кой тип кошер ще се продаде най-лесно според вас ?
    Извинявам се, ако съм сбъркал някъде, но съм нов във форума.
    Благодаря!
    Има една система де си няма име прави се в БГ мойте са такива три в едно става фарар ама тоя с магазините + надставка става ЛР а ЛР с тази надставка става ДБ.
    Ама няма леб вече ни в пчелите ни в кошерите те мпя дърводелец сега прави гардероби.
    А на тия 1200м/ някой около теб има ли пчели и колко му е средния добив да не е някой бутиков.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18
    Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система.
    Иначе и аз съм чувал, че има хибридни.
    Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
    Каква е изкупната цена на меда при вас ?
    И някой може ли да ме ориентира колко е средната цена на ДБ 10 рамков например, както и на Лангстрот-Рут и Фарар ?
    Има пчелини при мен, но за добив не съм питал.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Споко бе, дори и да те побъзикаме малко- то ще е за добро! Сега за добивите не се интересувай много, много. Там нещата са по-скоро пожелателни. Обаче с времето и това ще научиш. Във връзка с твоите намерения, бих те посъветвал да започнеш с по пет кошера ЛР, ДБ(10), и фарар. Нека всичките да са десет рамкови. А относно дърводелството ще ти се наложи да изработваш всякакви модели. Успех ти пожелавам и започни с малкото, а сетне надграждай. Не всеки може да спечели от пчеларството, но всеки, който се е захванал е търпял загуби.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    07.05.2021
    Мнения
    18
    Благодаря!
    Така и ще направя.
    Ще взема по 10 от трите и ще видим кой ще ми допадне най-много на мен.
    Ами идеята е точно такава, да започна с малко и да надграждам, както за пчеларството, така и за дърводелството.
    Кой вид кошер според вас ще се продава най-лесно ?
    Дали ще има пазар за ДБ 10 рамков ?
    Поздрави!

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    ДБ 10 е универсална и най-евтина система - цена за нов кошер с мрежесто дъно с прашецоулавител, два магазина и таван с дебелина 2-2.5 см е около 75 лв. Ако не държиш на хубавото дъно и втория магазин цената става около 50-55 лв. Това е система идеална за начинаещ пчелар. Втория ти вариант е ЛР 10 хибрид т.е. долу имаш корпус ЛР, а над него магазин ДБ. Третия и най-удачен вариант за планинско пчеларство е Роже-Делон, но тук вече говорим за изцяло копрусна система, която се ползва нависоко в Алпите и е предназначена за безпроблемно иззимуване на пчелите в планината - там самият корпус е доста по-малък, проектиран за по-ефективно поддържане на темпуратурата в кълбото. Технологията е копусна, рядко се ползва у нас и обиквонено през настоящия сезон кошерчето достига до 4-5 копруса. При студ проблемът на ДБ е големия обем, при ЛР на един корпус обемът може да се окаже малък за презимуване на силно семейство, а добвянено на втори копрус крие риск от границата/междината на смъртта която се образува между двата корпуса(разрови във форума има доста изписано по въпроса). При РД проблемът ти ще е от липсата на опит с копусните манипулации и неуцелване на подходящия момент за стесняване/разширяване, резултатът от което е гонене на рояците по околните дървета, както аз правя в момента, или пък населване на околните хралупи, при положение че си далеч от пчелина. Чети, мисли, пробвай и сам ще си намериш идеалната система. Ако ползваш чиста система ЛР проблемът ти ще дойде от есенния манов мед, който не можеш да изчистиш от долните копруси и ще си принуден да ги оставиш да зимуват с части от него, което си е сериозен риск - затова ти препоръчвам магазина отгоре.
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система.
    Иначе и аз съм чувал, че има хибридни.
    Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
    Каква е изкупната цена на меда при вас ?
    И някой може ли да ме ориентира колко е средната цена на ДБ 10 рамков например, както и на Лангстрот-Рут и Фарар ?
    Има пчелини при мен, но за добив не съм питал.
    И ако наистина нама хляб в пчеларството какво? Това не трябва да е първата мисъл, според мен. Познавам много колеги, които го правят, просто защото това им е начина на живот. И благодарение на такива хора пчеларството продължава да съществува, криво-ляво в България.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kurtov Виж публикацията
    Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система.
    Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
    Надявам се, не ми се подигравате за кошерната система.
    Не.

    Дали е хибрид нямам идея ма не ти пречи да го хибридосаш за това ти говорех ако не бъркам чертежите май са на Димитър Бонев преди години пишеше и тук ма от години не съм го засичал тук.
    Източник:
    КАК ДА СИ НАПРАВИМ 10-РАМКОВ КОШЕР СИСТЕМА "ЛАНГСТРОТ РУТ, ДАДАН БЛАТ, ФАРАР" - ПЧЕЛАРСТВО
    Прочетете повече на: https://www.agro-consultant.net/zhiv...#ixzz6uOs9ryH8
    Вашият приятел на полето, във фермата и на пчелина - Agro-CONSULTANT.net



    ...........................





    Защо мислите, че няма хляб в пчеларството и в производството на кошери ?
    Изкупуваме Пчелен мед от Рапица Нови и Стари реколти

    https://pchelari.com/forum/showthread.php?t=4810

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •