Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678
Резултати от 71 до 79 от общо 79
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,561
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Зравейте отново, една година по късно. Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността. Някой има ли опит от едната или другата страна на барикадата? От кметстово не ми дават отговор дали е регистриран (т.е. правят си оглушки), но е на 87м от училището т.е. трябва да са 100% незаконни тези пчелини. Кой орган/институция трябва да издаде предписание за преместването им? И някой има ли опит, ако човека реши да не изпълни предписанието какво следва?
    Мисля, че трябва да се обърнеш към официалния ветеринарен лекар който отговаря за дадената територия.Седалището му трябва да е в районната БАБХ.Там трябва да подадеш жалба тоест към държавните ветеринарни лекари изрично подчертай отстояние от училището.

  2. #72
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Зравейте отново, една година по късно. Обмислям да заведа дело срещу този съсед на основание на Закона за собствеността. Някой има ли опит от едната или другата страна на барикадата? От кметстово не ми дават отговор дали е регистриран (т.е. правят си оглушки), но е на 87м от училището т.е. трябва да са 100% незаконни тези пчелини. Кой орган/институция трябва да издаде предписание за преместването им? И някой има ли опит, ако човека реши да не изпълни предписанието какво следва?
    Всяка една институция би трябвало да се раздвижи по въпроса. Било кметство, полиция, съд, БАБХ.....пчелина трябва да е на повече от 100 метра от училището. Напълно незаконно е там. Но всъщност не ви трябва да водите дело, а органите трябва да се заемат за отстраняване, които УЖ държат за изпълнението на закона.
    Тежко се говори с глухи!
    Трудно се показва истината на слепи! Ужасно се спори с идиоти!

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    А училището в селото действуващо ли е или е само сградата ?

  4. #74
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    104
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	0-02-05-3a8850a9d96b940b94906e6278c8bae14ac248fff5c10b0a83a09c7dc4ba770f_c47465a6f5e4947f.jpg
Прегледи:      36
Размер:	198.1 KB
ID:	12356
    Здравейте пчелари, при мен се появи проблем с комшиите, появиха се миналата година и решиха да си построят постройката в дясно на снимката в урегулирания им имот, оплакват се от жилене на пчелите ми, опитвам се да сменя майките с кротки, ама трябва време, аз съм регистриран пчелар и от към документи съм изряден, пчелина ми е на имот извън регулация, около мен всички други имоти са така ( освен тяхния ), рових сега закона за пчеларството, не искам да се карам с хората, но те ми звънят и ме молят да ги преместя на друг техен имот, само и само да не са до тях, тази мрежа може ли да се брой за плътна ограта ( понеже два от кошерите ми нямат три метра отстояние от оградата, не че това ще реши проблема ), надявам се с новите майки, пчелите да са кротки, но ще трябва да измре старата пчела ( имам няколко по-агресивни кошера, избих майките им, махнах всичкото им пило и прехвърлих пило от кротък кошер, това го направих преди три седмици, тази събота като ги отварям, се надявам да намеря нови майки, дано след това упражнение да снасят по-кротки пчели ), останалите са по-малко агресивни, имам и един много кротък, но не знам дали ще може да смогне с пило, за да подавам от него на другите за да ги окротя.
    Този пост е редактиран от gln; 23.04.2024 в 21:47.

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,241
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	0-02-05-3a8850a9d96b940b94906e6278c8bae14ac248fff5c10b0a83a09c7dc4ba770f_c47465a6f5e4947f.jpg
Прегледи:      36
Размер:	198.1 KB
ID:	12356
    Здравейте пчелари, при мен се появи проблем с комшиите, появиха се миналата година и решиха да си построят постройката в дясно на снимката в урегулирания им имот, оплакват се от жилене на пчелите ми, опитвам се да сменя майките с кротки, ама трябва време, аз съм регистриран пчелар и от към документи съм изряден, пчелина ми е на имот извън регулация, около мен всички други имоти са така ( освен тяхния ), рових сега закона за пчеларството, не искам да се карам с хората, но те ми звънят и ме молят да ги преместя на друг техен имот, само и само да не са до тях, тази мрежа може ли да се брой за плътна ограта ( понеже два от кошерите ми нямат три метра отстояние от оградата, не че това ще реши проблема ), надявам се с новите майки, пчелите да са кротки, но ще трябва да измре старата пчела ( имам няколко по-агресивни кошера, избих майките им, махнах всичкото им пило и прехвърлих пило от кротък кошер, това го направих преди три седмици, тази събота като ги отварям, се надявам да намеря нови майки, дано след това упражнение да снасят по-кротки пчели ), останалите са по-малко агресивни, имам и един много кротък, но не знам дали ще може да смогне с пило, за да подавам от него на другите за да ги окротя.
    Най-добрия вариант е, да ги преместиш. И си спестяваш всички главоболия.
    Че, да не вземат съвет от някой, който знае "начини за унищожение на пчелно семейство, дори от разстояние".

  6. #76
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    104
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Най-добрия вариант е, да ги преместиш. И си спестяваш всички главоболия.
    Че, да не вземат съвет от някой, който знае "начини за унищожение на пчелно семейство, дори от разстояние".
    Проблема е, че трябва да търся ново място да купувам, да пререгистрирам пчелин, да ограждам на ново, да местя целия катун, две години вече залесявам раьона с какво ли не, а най лошото е, че не е май сега момента да ги местя на няколко стотин метра, няма ли да се връщат на сегашното място и да стане още по-зле, след като не си намерят кошера

  7. #77
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от gln Виж публикацията
    Проблема е, че трябва да търся ново място да купувам, да пререгистрирам пчелин, да ограждам на ново, да местя целия катун, две години вече залесявам раьона с какво ли не, а най лошото е, че не е май сега момента да ги местя на няколко стотин метра, няма ли да се връщат на сегашното място и да стане още по-зле, след като не си намерят кошера
    Добре си вдигнал висока мрежа, но преди да търсиш други решения я направи както трябва, за да стане невъзможно преминаването на пчелите под нея. Щото така все едно я няма. Дори по-лошо, вместо да ги насочиш нагоре, принуждаваш пчелите да летят ниско до земята когато навлизат в съседния двор (и когато се връщат). Така в пъти увеличаваш шансовете на пътя им да се изпречи някой от съседите и да ги раздразни...
    Може да има и други причини, но според мен тази е основната.

  8. #78
    Потребител
    Регистриран
    31.03.2023
    Мнения
    72
    Каквото и да правиш, ако в тази пристройка се вдига шум и има привличащи ги миризми - няма как да ги спреш. Инак пробвай и да ги преместиш на отсрещния край, като им обърнеш входовете в съответната посока .... макар, че баш сега не е добра идея да ги местиш и стотина метра са близко, даже ще стане още по- голяма беля, защото със сигурност летящата пчела ще се върне на старото място. Задължително и пчелите не трябва да са гладни, имали паша или в хранилките, или в питите, са доста по- спокойни.

  9. #79
    Автор
    Регистриран
    11.02.2018
    Мнения
    104
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Добре си вдигнал висока мрежа, но преди да търсиш други решения я направи както трябва, за да стане невъзможно преминаването на пчелите под нея. Щото така все едно я няма. Дори по-лошо, вместо да ги насочиш нагоре, принуждаваш пчелите да летят ниско до земята когато навлизат в съседния двор (и когато се връщат). Така в пъти увеличаваш шансовете на пътя им да се изпречи някой от съседите и да ги раздразни...
    Може да има и други причини, но според мен тази е основната.
    Добро утро, не знам дали там е проблема, тази зима падна оградата при силните ветрове в края на ноември 2023, вдигнах нова ограда и отъпках тревата, по-принцим там расте висока трева и на двадесет см от оградате не я кося и става естествена преграда, сега още не е пораснала, за гладни не са, понеже имат по-три-четири пити с мед, подхранвам ги в момента, а и забелязах, че на километър от мен има голям масив с рапица, ако ги местя на няколко стотин метра от там, по-скоро това трябва да стане ранно на пролет догодина, докато все още не са се вдигнали температурите и не са започнали да се облитат, за сега не знам какво друго мога да направя, благодаря предварително за съветите.

 

 
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •