Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 73
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Ужилването е полезно в малки дози. Като бях начинаещ в пчеларството се подувах от едно ужилване. Сега няма такова явление. 40 метра е достатъчно отстояние като за толкова малко кошери. Като цъфне акацията, пчелите ще се успокоят. Поне при моите, така става.

  2. #52
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Имам подобен проблем - три от кошерите влязоха в роево състояние и ги нацепих, вече имам 8 кошера и 12 отводки и стана чудо на чудесата... От една седмица в двора не може да се ходи без було, а и един от комшиите взе да се оплаква че и него гонят - дворът му е на 30 метра от пчелина. Освен това друг комшия пчелар като видя че мойте вървят добре реши да си премести пчелин от другия край на селото в парцелчето му до мен, та си донесе четирите негови кошера на 65 метра разстояние от моите пчели. За капак жената като копала градината събирала тревата в кофа и зарязала кофата под пчелина, от страната на прелките на има няма 3 метра разстояние от кошерите (кошерите са на плоча, а градината е плътно до сградата), дъждовете напълнили кофата и след няколко дни в нея имаше такава смрад... Като и казах да си го разкара тя решила че това е перфектната био тор и я изсипала в градинтата... неам думи... Прекопах наново мястото поръсих с пепел и полях и вече не усещам миризма, ама де да ги знам дали те не надушват все още нещо. Та в момента се чудя какво провокира агресията, няма излизане на терасата, а за двора да не говорим - гонят до откат, даже като вляза вътре влизат след мен и жилят на поразия. Та въпросчетата: 1. Единия кошер си беше лют и преди но само ден два след като го ровя, той разрои и го нацепих, може ли да е от него или да считам че всички са разярени, включително и отводките? 2.Как мога да позная от кой кошер идват нападателите за да го пратя в изгнание в овошната градина извън селото? Възможно ли е в някоя от отводките да не се е излюпил маточика или майката да е дала фира при опложданите и от там да идват проблемите? 3.Мога ли да виня съседските пчели за спречкване с мойте или да си търся кусурите при мене? 4. При разфасоването рязах излишните маточници, слагах ги в кутиики и ги мушнах сред магазинните пити на нероил кошер на хотел за да си имам запас от майки - може ли това да ги провокира да стават зли? Дайте ми съвет щото съм в чудо, ако това продължи още десет дни ще ми се наложи да местя целия пчелин в овощната гради, а ми се ще да ми е у дома пред очите...

    PS: Знам че Дончев отново ще каже "не правете като Mladenoff ", но ми трябва съвет как да се справя с проблема...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  3. #53
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    PS: Знам че Дончев отново ще каже "не правете като Mladenoff ", но ми трябва съвет как да се справя с проблема...
    Няма бре. Прави каквото искаш.

  4. #54
    Автор
    Регистриран
    05.05.2019
    Мнения
    122
    Пчеларски район
    Кюстендил
    Кажи отде иде проблема, а не си трай както обикновено...
    Да развиваш кошер не е занаят, а стратегия!

  5. #55
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    429
    Пчеларски район
    Carpati
    Цитат Първоначално публикувано от Mladenoff Виж публикацията
    ... 2.Как мога да позная от кой кошер идват нападателите ...
    Прочети последното включване на scutellator.

  6. #56
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Здравейте, пак
    до колкото разбирам, от поста на "scutellator" мръсен вълнен парцал ще ги отблъсква от двора ми ?

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Здравейте, пак
    до колкото разбирам, от поста на "scutellator" мръсен вълнен парцал ще ги отблъсква от двора ми ?
    Не,това ще покаже степента на дразнимост на даден кошер.Това може да помогне на пчеларя но не и на вас.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от tan4eto Виж публикацията
    Един друг въпрос има ли разлика в отровата на пчелите? До сега никога не съм имала такава силна реакция 4ти ден се мажа с крем с кортикостериод за да ми мине отока, а досега винаги ми е минало без нищо да мажа за 1-2 часа. И с какво е най-ефективно да се маже/пие/инжектира човек- Аз ползвах бемаметазон (бетноват-с), защото това имах налично в неделя. Мисля,че и метилпреднизолон имам някъде, а и псилобалсам по прицип имам, но още тази година не съм купувала.
    Ракия вътрешно и оцет външно.В началото на сезона отоците са малко по-големи .В края почти няма такива.Разликата е в реакцията на организма, а не в състава на отровата на пчелата. А и бързото махане на жилото е от значение.За лекарствата ... Докторите знаят най-добре.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Махни саксиите с лаванадула.....
    Шегувам се. Говори със собственика ако може максимално да ги отдалучи от оградата, например в другия край на имота му.
    Същия проблем имах и аз. Бях сложил кошерите до оградата откъм съседа и постоянно го атакуваха и накрая ги преместих 20 тина метра напред и проблемите спряха. Е, ако ги разбъзикам в неподходящо време, пак някоя пчела започва да ги тормози, но 1-2 буркана мед оправят положието.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #60
    Наблюдател
    Регистриран
    05.05.2021
    Мнения
    21
    Здравейте, пак през този месец. Пчелите на съседа пак са като бястни кучета. Но ги проброих кошерите и се оказаха 16 :Д Тази година имаме пълно бойно облекло (пчеларско) и е... ем през панталона ме захапа ... Добрата новина е, че доматите няма да останат не опрашени :Д

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •