Цитат Първоначално публикувано от GoldLight Виж публикацията
...Това достатъчно ли е като обяснение "какво търся"...
Не е достатъчно. Например:"Търся восък, в който отсъства дори минимално количество прополис" е неопределено изискване. Никой не слага нарочно прополис във восъка, той си е по рамките и питите / и по ръцете, и по съдовете/ по начало и няма как да се гарантира отсъствието му. Още повече при такова императивно изискване като цитираното. Колко да го няма - милионни от грама на килограм, хилядни ли, десети ли и кой пчелар ще е наясно със стоката си при неясно изискване. Той да не е аналитична лаборатория. Купешка основа няма как да не попадне някъде из питите, дори и при тези, които носят восъка си на ишлеме за направа на основи. При липса на количествен или качествен критерий пак никой няма да е сигурен за следи от парафини или церезин в продукцията си. Аз работя с неръждаеми съдове - не пластмасови и не емайлирани. Смятам, че така е по-добре, но допускам, че може да не съм наясно с някакви специфични подробности, които се крият зад подобно изискване.
Ако не е бизнес тайна, по-добре кажи кое от изискванията доколко е допустимо да не е спазено. Като се знае целта, ще се знае и на какво да се наблегне. Не подценявай аудиторията, и аморалните могат да мислят. Пък това, че някъде по пътя като народ сме изгубили онзи морал, заради който баба ми навремето за всяко нещо казваше "какво ще кажат хората" е факт. Други народи не са го изгубили и сега ходим да им работим, но това е друг въпрос.
P.S. Дописвам си - ако не е нещо шменти-капели цялата работа, за мен изводът е, че търсиш коректен пчелар, на който безусловно да вярваш, качеството на восък в случая ще се окаже второстепенно изискване. Когато намериш въпросния човек, останалите ти изисквания ще се наредят от само себе си.