Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678
Резултати от 71 до 79 от общо 79
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от GoldLight Виж публикацията
    ...Това достатъчно ли е като обяснение "какво търся"...
    Не е достатъчно. Например:"Търся восък, в който отсъства дори минимално количество прополис" е неопределено изискване. Никой не слага нарочно прополис във восъка, той си е по рамките и питите / и по ръцете, и по съдовете/ по начало и няма как да се гарантира отсъствието му. Още повече при такова императивно изискване като цитираното. Колко да го няма - милионни от грама на килограм, хилядни ли, десети ли и кой пчелар ще е наясно със стоката си при неясно изискване. Той да не е аналитична лаборатория. Купешка основа няма как да не попадне някъде из питите, дори и при тези, които носят восъка си на ишлеме за направа на основи. При липса на количествен или качествен критерий пак никой няма да е сигурен за следи от парафини или церезин в продукцията си. Аз работя с неръждаеми съдове - не пластмасови и не емайлирани. Смятам, че така е по-добре, но допускам, че може да не съм наясно с някакви специфични подробности, които се крият зад подобно изискване.
    Ако не е бизнес тайна, по-добре кажи кое от изискванията доколко е допустимо да не е спазено. Като се знае целта, ще се знае и на какво да се наблегне. Не подценявай аудиторията, и аморалните могат да мислят. Пък това, че някъде по пътя като народ сме изгубили онзи морал, заради който баба ми навремето за всяко нещо казваше "какво ще кажат хората" е факт. Други народи не са го изгубили и сега ходим да им работим, но това е друг въпрос.
    P.S. Дописвам си - ако не е нещо шменти-капели цялата работа, за мен изводът е, че търсиш коректен пчелар, на който безусловно да вярваш, качеството на восък в случая ще се окаже второстепенно изискване. Когато намериш въпросния човек, останалите ти изисквания ще се наредят от само себе си.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от дядо борю Виж публикацията
    Ако някой има нужното количество и качество да пише на лични.няма нужда от всичко да правим цирк.
    Аааа не е така. В тези смутни за изкуството пандемични времена, и цирка има нужда от подкрепа. И за да не се отклонявам от темата, която си иде баш навреме. Въпросния неин инициатор първо търсеше извънземен восък, после честен пчелар. А можеше само да напише в обявата- търся честен пчелар, който да ми продаде истински восък.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Чудя се какво толкова "умувате". Човекът иска восък, който да е преобладаващо натурален - произведен от пчелите. Все пак, той, не е пчелар и доста от детайлите при добив, не са му ясни. Ако имате - предлагайте, ако не, просто сменете темата от форума.

  4. #74
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не е достатъчно. Например:"Търся восък, в който отсъства дори минимално количество прополис" е неопределено изискване. Никой не слага нарочно прополис във восъка, той си е по рамките и питите / и по ръцете, и по съдовете/ по начало и няма как да се гарантира отсъствието му. Още повече при такова императивно изискване като цитираното. Колко да го няма - милионни от грама на килограм, хилядни ли, десети ли и кой пчелар ще е наясно със стоката си при неясно изискване. Той да не е аналитична лаборатория. Купешка основа няма как да не попадне някъде из питите, дори и при тези, които носят восъка си на ишлеме за направа на основи. При липса на количествен или качествен критерий пак никой няма да е сигурен за следи от парафини или церезин в продукцията си. Аз работя с неръждаеми съдове - не пластмасови и не емайлирани. Смятам, че така е по-добре, но допускам, че може да не съм наясно с някакви специфични подробности, които се крият зад подобно изискване.
    Ако не е бизнес тайна, по-добре кажи кое от изискванията доколко е допустимо да не е спазено. Като се знае целта, ще се знае и на какво да се наблегне. Не подценявай аудиторията, и аморалните могат да мислят. Пък това, че някъде по пътя като народ сме изгубили онзи морал, заради който баба ми навремето за всяко нещо казваше "какво ще кажат хората" е факт. Други народи не са го изгубили и сега ходим да им работим, но това е друг въпрос.
    P.S. Дописвам си - ако не е нещо шменти-капели цялата работа, за мен изводът е, че търсиш коректен пчелар, на който безусловно да вярваш, качеството на восък в случая ще се окаже второстепенно изискване. Когато намериш въпросния човек, останалите ти изисквания ще се наредят от само себе си.
    Мисля, че по принцип е погрешно да се залагат критерии, за които няма еднакво приложима и призната методика за проверката им както от продавача, така и от купувача.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #75
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Аз имам малко кошери и добивам такъв восък, но в малки количества, около 20 кг. Купува ми го една жена, която прави някакво мазило за изгаряне. Плаща го 23 лв. на кг.

  6. #76
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    При горенето на свещта не изгарят ли всички биологично активни вещества?
    Изгаря ги. Давай и другото, което те човърка.

  7. #77
    Наблюдател
    Регистриран
    12.08.2011
    Мнения
    7
    Имам това което търсите - 0899163506

  8. #78
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Цитат Първоначално публикувано от P4elar Виж публикацията
    Имам това което търсите
    Какъв е цвета, топло слънчев или слънчогледово жълт? По това време слънчевото не е много топло. И нали е слънчогледово жълт от липова паша? Иначе богомолците ща изловят веднага.

    Цитат Първоначално публикувано от GoldLight Виж публикацията
    • цветът следва да е изразено топло слънчево или слънчогледово жълт по естествен път, приоритетно восък, получен от липова паша!

  9. #79
    Наблюдател
    Регистриран
    25.02.2021
    Мнения
    15
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Какъв е цвета, топло слънчев или слънчогледово жълт? По това време слънчевото не е много топло. И нали е слънчогледово жълт от липова паша? Иначе богомолците ща изловят веднага.
    Обнадеждаващо е, че пчеларството в България има бъдеще след като дори в този форум има 17-годишни пчелари

    Колкото до темата.
    Пожелах си пчелар, а не еднорог и иронично се появи "P4elar" По-буквално едва ли може да бъде.
    В заключение, търсеното количество (и отгоре) бе набавено. Изкупната цена бе 20 лв., което макар и да е много, бе дадено, просто защото в случая не ставаше дума за пари, а за качество (споменавам го за неверниците).
    Темата вече е излишна и ако има такава практика бих помолил администратора да заключи темата.

    Успех на всички

 

 
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •