Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 76
  1. #51
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Най-доброто лечение за всички видове гнилец е шише с бензин и клечка кибрит. Трябва обаче да се действа светкавично.

    Най-добрия диагностичен метод е носа на пчеларя. Замирише ли му около кошера, дори не си прави труда да го отваря. Изчаква стъмняване, за да се приберат старите пчели, след това затваря прелката и мести кошера в най-близкия дол или някъде по-далече от пчелина. След това заливане с бензин или нафта и изгаряне на целия кошер. Всеки опит да се спаси нещо ще доведе до заразяване и на други семейства.



    В моята история два пъти е замирисвало около даден кошер. Така и не разбрах дали това е гнилец или не, защото бяха унищожени на секундата (същата вечер). Впоследствие никой друг кошер не замириса, така че явно метода ми е правилен. Препоръчвам го и на всички останали - никакво двуомене и светкавични действия по 100% унищожаване на кошера, заедно с всичко вътре в него.
    Никога не съм имал гнилец, но не знаех, че миризмата е толкова силна, че да се усеща извън кошера. Щом е така, диагностиката ще е много лесна!

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Диагностиката може и да се окаже лесна, но терапията от своя страна доста често се оказва непосилна.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #53
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    И аз не съм имал,но дано да не се случва на никого,но съм чувал и чел по-книгите че пилото се почело като бръкнеш в килийката и миришело на тоткал с изразен кафеникав цвят.Дано ни опази Господ от тази напаст.

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Интересна работа! Всеки пчелин за да се регистрира е представен договор с ветеринар.Е, тоя ветеринар за чий фигурира в схемата? Ако някой крие заболяване и може да се оправдае с "незнание", ветеринарят с какво да се оправдава , че не си върши работата? Или може би пчелин с 90 кошера не е регистриран и никой не го е видял?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #55
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Нищо бе брадчет. Спокоен съм, нали имате вода вече.
    Имах пред вид да не ти "замирише врата на изгорел гуменяк".Тогава бая оцет ще ти иде за компреси!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  6. #56
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Интересна работа! Всеки пчелин за да се регистрира е представен договор с ветеринар.Е, тоя ветеринар за чий фигурира в схемата? Ако някой крие заболяване и може да се оправдае с "незнание", ветеринарят с какво да се оправдава , че не си върши работата? Или може би пчелин с 90 кошера не е регистриран и никой не го е видял?
    Моя в един момент беше ”много” регистриран, но едва успявах да хвана доктора да ми даде лист с проверка, а каква е проверката - няма да говорим. А защо да не говорим? Никаква. Каквото му кажа, това пише. Само един неканен самозван проверител беше идвал зад гърба ми и беше ”направил” проверка. Проверка в която описал, че е отварял кошери, а не беше. И добре, че без мое присъствие си е противозаконно. Та с проверките си е толкова мътна и кървава, че думи нямам. Само за субсидии и де минимис се говори, а опазването на пчелите е тема ТАБУ или, ако се говори, то пак е свързано със схеми.

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    И аз не съм имал,но дано да не се случва на никого,но съм чувал и чел по-книгите че пилото се почело като бръкнеш в килийката и миришело на тоткал с изразен кафеникав цвят.Дано ни опази Господ от тази напаст.
    Дядо ми имаше такова семейство преди близо 40 години. Въпреки, че бях малък ме викна специално да ми го покаже. Да, точи се - като бръкна с една клечка в такава килийка и започна да я вади, залепеното за клечката се проточи като лепило около половин метър (няма как да се сбърка). Миризма също имаше, но не съм сигурен дали се усеща край кошера (може би не винаги), защото ме накара да се наведа над отворения кошер, за да я усетя...
    А кошера го изгориха в двора (встрани от пчелите), в присъствието на проверителя.

  8. #58
    Наблюдател
    Регистриран
    03.01.2021
    Мнения
    16
    Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
    Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.

  9. #59
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Чучулига Виж публикацията
    Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
    Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.
    Кой би казал, че ги няма, а пак всичко е на дъното? Трябва да си има наредби и закони, които да се спазват, двустранно, тристранно, а не да се заобикалят. Тогава за какви закони говорим? А тези горе изброени качества човека трябва да ги има в главата от малък.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Чучулига Виж публикацията
    Наистина ветеринаря не стъпва в пчелините. “ проверките” се извършват в кабинета набързо.
    Ако има виновни в такива ситуации, най-вероятно са всички заинтересовани страни. Можеби повече дисциплина, добронамереност, професионализъм, съвест, не знам какво още. Биха допринесли за развитието на този сектор.
    Ветеринаря няма и да стъпи на пчелина извън регулярните проверки, ако някой не го уведоми и повика. Той няма ясновидски способности, за да знае къде и кога има такъв случай. И защо трябва трябва да се противопоставят съвест и професионализъм? Тук въобще не става дума за професионализъм, а за професионална етика.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •