Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 121 до 130 от общо 280
  1. #121
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.

  2. #122
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.
    Ако имаме опасения от попадане на разтвор върху майка, може да се ползва аржентинската рецепта. Лентите са многократно по-скъпи, но нали има вариант и да си ги правим сами.

  3. #123
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Точно флуметринът се натрупва в питите, и ако се изследва стара пита от третирано семейство с флуметрин, ще се установи многократно завишаване на стойностите от това вещество. Както на всички ни е ясно, такъв восък не е годен за консумация, но също има данни, че може да влияе негативно на пчелите и по-важно на майката. Същото се отнася и за другите вещества от този тип. При оксаловата и мравчената киселина го няма това натрупване, но трябва да се внимава с дозите, според силата на семейството и външната температура, за да няма странични ефекти. За млечната киселина, трябва да чета допълнително, че не съм запознат.
    Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Като чета за спазване на дозите на ОК. Малко трудно ще се спазват, че трудно се определя количеството на пчелите в семейството. Мисля си, че по важното е да не попада разтвор в/у майката. Ако се случи това я пиши бегала. А оттук и загубата на цялото семейство, но се дава илюзия, че е от количеството разтвор, което пък от своя страна води до некачествено третиране от страх за предозиране.
    То майките бягат от кошерите и по време на вадене на мед. Рецептата на Скутелатор е перфектна. Вече няколко години, при годишно трикратно третиране на семействата с ОК не ми е избягала нито една майка и нито едно семейство не е имало наченки да излиза масово през прелката. Въпросът е да се използва пулверизатор, а не да се прилага "нормалното" накапване. Сега, за да не питаш, на кого по колко, ще се повторя, че съм писал за това и преди. На най-силните, по рецепта на Скутелатор, по 25 милилитра, на по слабите /нуклеуси/ от 15 до 20 милилитра според количеството пчели, като на трирамковите нуклеуси, директно, без да се замислям, изпръсквам по 15 милилитра, без никакви вредни последствия. Но под 15 милилитра ОК няма никакъв ефект.

  4. #124
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...



    То майките бягат от кошерите и по време на вадене на мед. Рецептата на Скутелатор е перфектна. Вече няколко години, при годишно трикратно третиране на семействата с ОК не ми е избягала нито една майка и нито едно семейство не е имало наченки да излиза масово през прелката. Въпросът е да се използва пулверизатор, а не да се прилага "нормалното" накапване. Сега, за да не питаш, на кого по колко, ще се повторя, че съм писал за това и преди. На най-силните, по рецепта на Скутелатор, по 25 милилитра, на по слабите /нуклеуси/ от 15 до 20 милилитра според количеството пчели, като на трирамковите нуклеуси, директно, без да се замислям, изпръсквам по 15 милилитра, без никакви вредни последствия. Но под 15 милилитра ОК няма никакъв ефект.
    Няма значение чак толкова количеството, защото рецептата е сравнително занижена. Та, затова питам на кого и по колко? Могат да се ползват и по - силни разтвори. Майката за да се предпази се изважда и поставя в клетка докато трае манипулацията. И рецептата на Скутелатор изобщо не е на Скутелатор. Защо му се преписва, като негова?

  5. #125
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Нещо не вдявам, не съм в час, или пък ми бяга логиката, която пък може въобще да я няма. В случай на натрупване на противоакарни химикали във восъка не би ли следвало дълго време в кошерите да не присъстват акари, защото акарите не могат да се развиват в среда, в която има присъствие на отравящите ги вещества? Обаче, в реалната действителност не наблюдаваме такова явление. От което следва извода, че акарите доста бързо се приспособяват към дадения химикал и придобиват резистентност, или пък, че за ефективното действие на химическия препарат, е просто необходимо присъствие на химикала във въздушната среда на кошера за някакво кратко време, в което препарата действа на акарите, а не натрупан във восъка за дълго време. А сега де?...

    Струва ми се, че по пътя на логиката сам си си отговорил на въпросите.

  6. #126
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Няма значение чак толкова количеството, защото рецептата е сравнително занижена. Та, затова питам на кого и по колко? Могат да се ползват и по - силни разтвори. Майката за да се предпази се изважда и поставя в клетка докато трае манипулацията. И рецептата на Скутелатор изобщо не е на Скутелатор. Защо му се преписва, като негова?
    Ако са 5 -10 кошера става да се извади майката и да се третира с ОК.,ама като са повече от това си е много време и е трудоемко.По-добрият вариянт е 2% разствор на ОК. и пръскане с пулверизатор при всяко отваряне на кошера в/у рамките и м/у тях по- Кемеровската с/ма на Кашковски.

  7. #127
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от M.Milkov Виж публикацията
    Ако са 5 -10 кошера става да се извади майката и да се третира с ОК.,ама като са повече от това си е много време и е трудоемко.По-добрият вариянт е 2% разствор на ОК. и пръскане с пулверизатор при всяко отваряне на кошера в/у рамките и м/у тях по- Кемеровската с/ма на Кашковски.
    И с пулверизатора също отнема време, а си мисля и друго. Дали пилото не страда от пръскането? Накапването донякъде го щади.

  8. #128
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.03.2014
    Мнения
    295
    Пчеларски район
    Ямболски
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    И с пулверизатора също отнема време, а си мисля и друго. Дали пилото не страда от пръскането? Накапването донякъде го щади.
    Не по-рамките ,а м/у тях и в/у тях.Иначе ще вреди естествено ако е директно.От двете злини избирам аз лично по-малката.Иначе поне частично свалям акара,и ноември използвам 3,5% разтвор чрез накапване за последно за сезона когато вече няма почти пило.Използвам тази която всички я наричат че е на Скутелатора,или Немската рецепта.

  9. #129
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    Скъп е защото се води биологично средство, т.е. може да се използва при биопчеларството. Аз също го използвам като основно средство, не съм правил контроли колко акар пада.......
    Винаги следя колко акар пада след третиранията и на някои семейства броят ме плаши, други контроли не правиме, защото не смятаме да използваме други средства. Тук също има около 200 семейства в радиус до 1,5 километра, поне толкова са ни известни и третиранията доста ни се разминават. С тези с които съм говорила третират края на август, началото на септември. Всяка година се оплакват от голяма смъртност.От 2014 г. работим така, дори се надявам един ден да имаме смелостта да преминем напълно без купешките препарати, по примера на Майстора, иначе използвам билки, когато слагам сироп по някакъв повод всякакви билки които бера за лична употреба, в това число и пелин и борови връхчета, нищо не е 100 процента ефективно, но от всичко по-малко поддържа баланса, СР напролет. Единственият много голям плюс на района ни е, че наяма земеделие. Във поилките също винаги слагам от есента до ранна пролет йод, а лятото тимол. Пак се увлякох, съжалявам за дългия пост.
    Този пост е редактиран от Трендафил Дончев; 21.02.2021 в 00:54.

  10. #130
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,242
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Я, "странна работа " , на вън "пак " навалял 1 см. сняг!

 

 
Страница 13 от 28 ПърваПърва ... 3111213141523 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •