Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 280
  1. #111
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Всичко, което правиш е екстра ! Изключи оксалиса, че тази зима чух много неприятни резултати следствие на него от мои приятели-пчелари.

    Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.

    Правили ли сте проби преди и след като сте третирали с оксалис и ОК?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Правили ли сте проби преди и след като сте третирали с оксалис и ОК?
    Проба с алкохол-преди Оксалис 6 бр.акар на 100, -седем дни след третиране 1 бр. акар на 100. Доколкото съм запознат, 100% ефект - мухозол или нещо от този род.

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от Кразз Виж публикацията
    Проба с алкохол-преди Оксалис 6 бр.акар на 100, -седем дни след третиране 1 бр. акар на 100. Доколкото съм запознат, 100% ефект - мухозол или нещо от този род.

    Спазваш циклите,но да ли знаеш инвазията кога ще е от комшията?По нашия край няма по болен от мен челяк по болен по тема акарь.Аз не харесвам тежката химия които колегите практикуват.
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Спазваш циклите,но да ли знаеш инвазията кога ще е от комшията?По нашия край няма по болен от мен челяк по болен по тема акарь.Аз не харесвам тежката химия които колегите практикуват.
    Лошото при мен е,че имам комшии , на които понятието ОК е смутна работа?! Тя струва жълти стотинки и аз им предлагам от моята, ама не се получават нещата.

  6. #116
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.

    Не е ефективен като основно средство срещу борбата с акара.Не съм чувал за странични ефекти. Не разчитайте на него според мен като единствено средство срещу акара а само за намаляване на инвазията на акара. Успех!

  7. #117
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Не е ефективен като основно средство срещу борбата с акара.Не съм чувал за странични ефекти. Не разчитайте на него според мен като единствено средство срещу акара а само за намаляване на инвазията на акара. Успех!
    Така е. Общо взето всички препарати и други методи за борба с акара, ги ползваме за максимално ограничаване на популацията му. Хубаво е по всяко време на годината, да има нещо, което да го чисти.

  8. #118
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Цитат Първоначално публикувано от Silvia Виж публикацията
    Може ли инфо за оксалиса, не е ефективен или някакви странични ефекти, че и ние го използвахме 2 години като единствен препарат. Миналата година пуснаха пак австрийския хайв клийн, но тази година може да го няма. Общо взето тези препарати стимулират естествените функций за хигиена при пчелите, а не морят акара и са неоправдано скъпи за състава си, но ние караме само с тях за сега, не сме имали странични ефекти, както и пълно ликвидиране на акара.
    Скъп е защото се води биологично средство, т.е. може да се използва при биопчеларството. Аз също го използвам като основно средство, не съм правил контроли колко акар пада, но не съм и имал досега загуби вследствие на акара. Ползвам го от две години, имам само три кошера и извадката не е особено голяма, но все пак да споделя и моя опит с Оксалис. Да, препаратите за конвенционално пчеларство може да имат по-голяма ефективност на момента, но активните вещества които остават в питите след това, не са за подценяване.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Filyov Виж публикацията
    ... но активните вещества които остават в питите след това, не са за подценяване.
    Нещо по конкретно за остатъците в кошера на ОК (оксалова киселина), мравчена киселина, млечна киселина, флуметрин ?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #120
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    Точно флуметринът се натрупва в питите, и ако се изследва стара пита от третирано семейство с флуметрин, ще се установи многократно завишаване на стойностите от това вещество. Както на всички ни е ясно, такъв восък не е годен за консумация, но също има данни, че може да влияе негативно на пчелите и по-важно на майката. Същото се отнася и за другите вещества от този тип. При оксаловата и мравчената киселина го няма това натрупване, но трябва да се внимава с дозите, според силата на семейството и външната температура, за да няма странични ефекти. За млечната киселина, трябва да чета допълнително, че не съм запознат.

 

 
Страница 12 от 28 ПърваПърва ... 2101112131422 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •