Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 163

Тема: Троптина

  1. #1
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740

    Троптина

    Понеже не можах да си намеря къде из форума си зададох въпроса, ще го задам пак с нова тема. Знае ли някой къде да прочета какво представлява като химичен състав троптината след извличане на восъка? Вероятно има подробни изследвания по въпроса, но не знам къде да ги търся.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Понеже не можах да си намеря къде из форума си зададох въпроса, ще го задам пак с нова тема. Знае ли някой къде да прочета какво представлява като химичен състав троптината след извличане на восъка? Вероятно има подробни изследвания по въпроса, но не знам къде да ги търся.
    Това можеш да го намериш само в някое специализирано научно издание или дисертация. Иначе навсякъде пише нещо такова:
    Троптина

    При преработката на вощината се извлича само част от восъка. Остатъкът след тази преработка се нарича троптина и съдържа до 40% восък. Троптина също се дели на две качества. Първо качество троптина се получава, когато вощината се преработва без разтваряне във вода и пресуване. Такава троптина трябва да бъде суха, без примеси от мед и прашец, да има светлокафяв до кафяв цвят. При стисване в ръка трябва да образува топка, която не се разпада. Второ качество е тази троптина, която се получава след варенето и пресоването на вощината и първокачествената троптина. Тя не трябва да съдържа прашец и други примеси. Има кафяв до тъмнокафяв цвят и при стисване в ръка не се слепва поради по-ниското съдържание на восък. Восъкът от нея се извлича чрез екстрахиране с бензин и се използва само за технически цели.
    Основното съдържание е пак восък 40-50%
    https://biomedyt.blog.bg/drugi/2011/...t-vosyk.823195
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Като че ли единственият ни шанс за изчерпателна и надежна информация по въпроса е да се допитаме до знанията на ДиДжейРумев, обаче като знам, че все още си чака амнистията, шансовете за която са около една идея под нулата, не съм хич оптимист

    п.п. Сега като се замисля, може и Георги1974 да има информация по въпроса, много чете този младеж, а и смея да твърдя, че информационната му база по размери, успешно съперничи с необятността на сибирската степ, ако се сещате какво имам предвид

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Като че ли единственият ни шанс за изчерпателна и надежна информация по въпроса е да се допитаме до знанията на ДиДжейРумев, обаче като знам, че все още си чака амнистията, шансовете за която са около една идея под нулата, не съм хич оптимист

    п.п. Сега като се замисля, може и Георги1974 да има информация по въпроса, много чете този младеж, а и смея да твърдя, че информационната му база по размери, успешно съперничи с необятността на сибирската степ, ако се сещате какво имам предвид
    То и се предполага, че знанията по въпроса ще дойдат именно от там - сибирските пасекмени.

  5. #5
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    То и се предполага, че знанията по въпроса ще дойдат именно от там - сибирските пасекмени.
    Има една особеност. Като се копае там трябва да се ползва yandex.ru , а не Google.com
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Понеже не можах да си намеря къде из форума си зададох въпроса, ще го задам пак с нова тема. Знае ли някой къде да прочета какво представлява като химичен състав троптината след извличане на восъка? Вероятно има подробни изследвания по въпроса, но не знам къде да ги търся.
    https://mirpchely.ru/produkty-pchelo...primenenie#i-8
    Все е нещо като информация.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Има една особеност. Като се копае там трябва да се ползва yandex.ru , а не Google.com
    Аха и после няма отърване от него. Това преди време, сега защитните среди, може и да са по-добри.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Това можеш да го намериш само в някое специализирано научно издание или дисертация. Иначе навсякъде пише нещо такова:

    Основното съдържание е пак восък 40-50%
    https://biomedyt.blog.bg/drugi/2011/...t-vosyk.823195
    Казано е до 50%- който има троптина с 50% восък, значи е неефективен в процеса на восъкодобиване. Моята троптина със сигурност не е 50% восък. Това нещо има структура, останала от обвивките на ларвите и какавидите. Кое е веществото, което придава структурата, се чудя. Да е хитин - малко вероятно. Известно е, че насекомите при всяка метаморфоза извличат хитина от отпадащите обвивки, защото е ценен за структурата им, природата не търпи разхищение на ценни за организма материали. Да е прашец и мед, както се твърди в горецитирания руски източник - пак не ми се вярва, те няма да дадат структура. Твърди се, че има приложение, но не съм чул някой да търси подобен продукт, освен за да доизвлече восъка, пропуснат от нестарателния пчелар. Ще търся още сведения. Нищо не бива да става зян, ако може да му се намери приложение.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Не съм изследвал състава на троптината, но се опитвам да разсъждавам логически по въпроса. Троптината е отпадъчен продукт, получен от цветния прашец, така както оборския тор е отпадъчен продукт, получен от трева. Логично е да е добър органичен тор за растенията, който има едно съществено предимство пред оборския тор - не съдържа семена на плевели. Аз го използвам за наторяване на градината.

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Не съм изследвал състава на троптината, но се опитвам да разсъждавам логически по въпроса. Троптината е отпадъчен продукт, получен от цветния прашец, така както оборския тор е отпадъчен продукт, получен от трева. Логично е да е добър органичен тор за растенията, който има едно съществено предимство пред оборския тор - не съдържа семена на плевели. Аз го използвам за наторяване на градината.
    А какво се случва с останалия все пак в троптината восък? Не се ли натрупва в почвата?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

 

 
Страница 1 от 17 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •