Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 163

Тема: Троптина

  1. #31
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Понеже днес пусках парната топилка, загледах се в троптината. В парата тя омеква, но секунди след охлаждане отново се втвърдява. Не се разтваря забележимо в горещата вода. Държи се като полимерна структура, подобно на целулоза и хитин, тъй като белтъците при сваряване се променят.Единственият структурен белтък, устойчив като целулоза и хитин, за който се сещам е кератинът.
    От друга страна накисната вощина смърди на мърша. Тъй като хитинът е инертно вещество и не взаимодейства с водата, а само със силни киселини и основи, остава умирисващата се част да е белтък.
    Ларвата на восъчния молец не търси да яде чист восък - не напада бели пити, основи и калъпи восък. Любими са и черните пити, значи търси и нещо друго, а не само восък. Едва ли яде хитин, той е несмилаем. Остава да търси белтъчна субстанция. Забелязал съм, че почва питите най-напред от местата със складиран прашец. Чудя се, ако има троптина с напълно отстранен восък, дали и нея ще напада.
    Ей такива противоречиви факти ме объркват и затова търся изследване за състава на троптината.
    Изтегли восъка от няколко пити и ги остави за проба. Ще ти кажа и нещо друго. Понякога оставени пити за съхранение се нападат яко от молеца, а в други не. В момента имам пити извадени по миналата година и не са мръднали.

  2. #32
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Изтегли восъка от няколко пити...
    Пълно отстраняване на восъка ще стане само с екстракция чрез разтворител. Може и да пробвам. Иначе троптината от парната топилка е любимо място за молеца - явно не знае, че съм махнал восъка.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Пълно отстраняване на восъка ще стане само с екстракция чрез разтворител. Може и да пробвам. Иначе троптината от парната топилка е любимо място за молеца - явно не знае, че съм махнал восъка.
    Това, че е восъчен молец, значи ли, че се храни с восък?

  4. #34
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Това, че е восъчен молец, значи ли, че се храни с восък?
    Не знам. Из пчеларските книжки даже изчисляват колко грама восък изяждал и какви страшни ензими имал, че да разгражда нещо толкова устойчиво, като восъка.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не знам. Из пчеларските книжки даже изчисляват колко грама восък изяждал и какви страшни ензими имал, че да разгражда нещо толкова устойчиво, като восъка.
    Според мен, восъка му е като за разядка или иначе казано, като няма друго. По-скоро пергата и ципите от излюпени пчелни насекоми са предпочитани. За първи път миналата година ми се случи да видя следи от молци в претопени пити(калъпи) и то защото бях забравил чувал с троптина доста време при претопения восък.

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не знам. Из пчеларските книжки даже изчисляват колко грама восък изяждал и какви страшни ензими имал, че да разгражда нещо толкова устойчиво, като восъка.
    Восъка го яде както кокошките пясъка който приемат заедно с храната си.

  7. #37
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Според мен, восъка му е като за разядка или иначе казано, като няма друго. По-скоро пергата и ципите от излюпени пчелни насекоми са предпочитани. За първи път миналата година ми се случи да видя следи от молци в претопени пити(калъпи) и то защото бях забравил чувал с троптина доста време при претопения восък.
    Миризмата на восъка привлича пеперудата и тя тъй като и е опряло яйцето до г..а и снася върху него. При определени условия се излюпват и молците, които се опитват да оцелеят и временно папкат и восък, но до там. Сами виждате, че следите са нищожни.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    592
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Не знам. Из пчеларските книжки даже изчисляват колко грама восък изяждал и какви страшни ензими имал, че да разгражда нещо толкова устойчиво, като восъка.
    Това лято оставих едни изрезки от пити в метален съд, покрит с найлон. Наесен видях, че восъка беше нападнат от молци. Където найлонът опираше във восъка, беше целият надупчен от тях, а беше чисто нов... Та, ензимите наистина си ги бива!

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    ...По-скоро пергата и ципите от излюпени пчелни насекоми са предпочитани...
    Така де, нали и аз това казвам - услаждат му се стари пити и участъци с прашец /перга/. На белите пити им се мръщи. Едва ли яде хитин /трудна работа/, следователно в ципите има нещо друго хранително, вероятно протеиново. Умирисването във вода го потвърждава. Но запазената при извлечен восък структура на троптината едва ли е протеинова - сварена при 100 градуса остава здрава. Какъв компонент определя структурата не ми е ясно. Дали е хитин, дали е кератин и какъв процент от масата е...
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Така де, нали и аз това казвам - услаждат му се стари пити и участъци с прашец /перга/. На белите пити им се мръщи. Едва ли яде хитин /трудна работа/, следователно в ципите има нещо друго хранително, вероятно протеиново. Умирисването във вода го потвърждава. Но запазената при извлечен восък структура на троптината едва ли е протеинова - сварена при 100 градуса остава здрава. Какъв компонент определя структурата не ми е ясно. Дали е хитин, дали е кератин и какъв процент от масата е...
    Честно казано, никога такъв въпрос не е стоял на вниманието ми. Четейки за дрешния молец, разбрах че напада такива места по дрехите, по които има мазни и потни петна. Изхождайки от факта, че са рода, може би трябва да се търси разковничето в това.

    Накара ме да се зачета в това:
    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%...82%D1%8A%D0%BA
    и това:
    https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%...BE%D0%B8%D0%BD

 

 
Страница 4 от 17 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •