Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 163

Тема: Троптина

  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    ...Троптината е отпадъчен продукт, получен от цветния прашец...
    Аз не мисля, че запазената структура, копираща восъчните килийки, може да е изградена от цветен прашец. Оборският тор, даден за пример, е резултат от преработката на трева, но се знае, че структурата му е целулоза, а пълнежа е лайноподобната част. Да, в троптината ще има прашец, особено ако е имало килийки, пълни с такъв преди претопяването. Но не прашеца ще придава на троптината килийкова структура. Знае се, че това е резултат от линеенето на ларвите и "ризите", оставащи прилепени към стените на килийката, които постепенно я стесняват и ни карат да сменяме питите. Дали това е белтък, целулоза, хитин или друг някой органичен полимер ми е интересно.
    Дописвам си - който е забравял троптина, накисната във вода, споделя, че смърди ужасно. Аз не съм го правил, но този факт ме навежда на мисълта за разлагаща се белтъчна структура - т.е. мърша. Ако един от компонентите е протеин /белтък/ с подходящ аминокиселинен състав, може да се окаже, че става за животинска храна.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  2. #12
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Аз не мисля, че запазената структура, копираща восъчните килийки, може да е изградена от цветен прашец. Оборският тор, даден за пример, е резултат от преработката на трева, но се знае, че структурата му е целулоза, а пълнежа е лайноподобната част. Да, в троптината ще има прашец, особено ако е имало килийки, пълни с такъв преди претопяването. Но не прашеца ще придава на троптината килийкова структура. Знае се, че това е резултат от линеенето на ларвите и "ризите", оставащи прилепени към стените на килийката, които постепенно я стесняват и ни карат да сменяме питите. Дали това е белтък, целулоза, хитин или друг някой органичен полимер ми е интересно.
    Дописвам си - който е забравял троптина, накисната във вода, споделя, че смърди ужасно. Аз не съм го правил, но този факт ме навежда на мисълта за разлагаща се белтъчна структура - т.е. мърша. Ако един от компонентите е протеин /белтък/ с подходящ аминокиселинен състав, може да се окаже, че става за животинска храна.
    На прав път си в разгадаване структурата на троптината. Та в троптината има най - вече хитин, белтъци, киселини, ензими, които се намират в слюнката с която изпридат пашкула, прашец, млечице, екскременти и восък.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Хитина сложен на първо място, така ли? Такова беше първоначалното ми предположение. Веднъж четох, че отглеждат разни насекоми за извличане на хитин от телата им с цел продажба /бизнес някакъв/. От там се замислих дали троптината не е подходящ източник на хитин. После прочетох, че при превръщането на ларвите хитина се всмуква обратно от старата обвивка към ларвата и започнах да се чудя какво остава. Ако все пак се окаже хитин, дали не изхвърляме суровина, която други търсят? Малко вероятно е, но ще ми е интересно да прочета изследване за действителния състав на троптината.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ако има пазар, а има и троптина, що ти е от що е? Попаднал си на нещо комай?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Ако има пазар, а има и троптина, що ти е от що е? Попаднал си на нещо комай?
    Пазар определено има! Фейсбук групите непрекъснато се пълнят с обяви за изкупуване на стари восъчни основи и троптина. Какво се извлича от тях не зная, но едва ли е заради восъка само....
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Това ми е известно, както и какво се прави троптината също. Но, Агро говори за нещо друго, което е новост за мен.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Това ми е известно, както и какво се прави троптината също. Но, Агро говори за нещо друго, което е новост за мен.
    Би ли дал малко повече детайли какво точно се прави с троптината и какво СЕГА се извлича от нея?
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  8. #18
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Явно се търси само хитина. Оказва положително въздействие на храносмилателната система и както винаги на холестерола. Цените на добавките в които има хитин са доста високи. В питите има големи количества и е логично да се търси.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Явно се търси само хитина. Оказва положително въздействие на храносмилателната система и както винаги на холестерола. Цените на добавките в които има хитин са доста високи. В питите има големи количества и е логично да се търси.
    Дали? Ако ми трябва хитин ще отлеждам хлебарки - непретенциозни, ядат всичко и бързо се размножава тая гад! А за хитина да не говорим - толкова са здрави, че не можеш да я размажеш!
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  10. #20
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Дали? Ако ми трябва хитин ще отлеждам хлебарки - непретенциозни, ядат всичко и бързо се размножава тая гад! А за хитина да не говорим - толкова са здрави, че не можеш да я размажеш!
    Тя, затова повечето храна е лайна. Извинявам се за израза. Вярно, че дадено вещество може да го има къде ли не, но все пак когато прочетеш, че е извлечено от пчели ще ти е едно, а когато е извлечено от хлебарки ще ти е друго. Дори в единия случай може и да ти подейства благоприятно на организма, а в другия не и защо?

 

 
Страница 2 от 17 ПърваПърва 123412 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •