Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна
Резултати от 151 до 160 от общо 163

Тема: Троптина

  1. #151
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Та восъка се извлича с извличане, викаш ("извлича с екстракция") ?
    Веуик си!
    Преди да продължиш с глупостите, опитай се да вникнеш в същността на нещата и съпътстващата ги терминология.
    "Извличането" е поредица от технологични процеси, с които от някякъв изходен продукт се добива друг чрез тяхното разделяне. Това става чрез някакъв технологичен метод или последователност от такива методи. "Екстракцията" е именно такъв метод.
    Пример: Добив на метал от съответната руда - извличаме ценния за нас метал, съдържащ се в рудата, която е изходна суровина. Използваме технологичния метод "топене".
    Едното е процес, а другото - метод за неговата реализация.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  2. #152
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Колко восък излиза горе-долу от троптината по твоя метод? Имат ли нещо общо с реалността процентите който е дал jd или отново си говори наизуст?
    Среден добив на восък от стара ЛР пита - 120 грама, а от стара плодникова ДБ пита - 170 до 180 грама. От троптина не съм смятал, защото в зависимост от метода, по който е добита, ще има големи отклонения на количеството восък, който се съдържа в нея.

  3. #153
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    895
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ...
    Моята чуденка е какво остава, след като се извлече напълно восъка. Прополис че ще има е ясно. Прашец също ясно. Ама това са неща, които не запазват формата на питата. А всички знаем какво представлява троптината - копира напълно килийките на восъчната пита. Само дето восъка вече го няма. Кое точно вещество или набор от вещества поддържа подобна структура се чудя.
    Е така като ти влезе нещо в главата и не те оставя да си починеш, а празници идват
    Аз ако не бях пчелар, щях да кажа целулоза, но тя е малко с растителен произход. Та ще трябва да е хитин, втория най-разпространен полизахарид след целулозата
    Весели празници!

  4. #154
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Среден добив на восък от стара ЛР пита - 120 грама, а от стара плодникова ДБ пита - 170 до 180 грама. От троптина не съм смятал, защото в зависимост от метода, по който е добита, ще има големи отклонения на количеството восък, който се съдържа в нея.

    Може ли някоя фотография на тая восакотопка?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  5. #155
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Преди да продължиш с глупостите, опитай се да вникнеш в същността на нещата и съпътстващата ги терминология.
    "Извличането" е поредица от технологични процеси, с които от някякъв изходен продукт се добива друг чрез тяхното разделяне. Това става чрез някакъв технологичен метод или последователност от такива методи. "Екстракцията" е именно такъв метод.
    Пример: Добив на метал от съответната руда - извличаме ценния за нас метал, съдържащ се в рудата, която е изходна суровина. Използваме технологичния метод "топене".
    Едното е процес, а другото - метод за неговата реализация.
    Сега, значи извличането не е процес, то е се едно да гледаш и да си свиркаш, а екстракцията пак е извличане, само че е процес!?
    Сега се чудя, дали не си козата?

  6. #156
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Сега, извличането не е процес, то е се едно да гледаш и да си свиркаш, а екстракцията пак е извличане, само че е процес!?
    Сега се чудя, дали не си козата?
    Всяко нещо е процес, а не еднократен акт.
    Но щом така мислиш, продължавай в същия дух! Очевидно "дупката" в познанията ти е твърде дълбока, за да бъде запълнена лесно.
    Помисли извличането на всички продукти от една рамка с мед какво е.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  7. #157
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    ...Помисли извличането на всички продукти от една рамка с мед какво е.
    От мен запомни едно: И шикалкавенето е процес!

  8. #158
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Може ли някоя фотография на тая восакотопка?
    Публикувам снимка
    Прикачени миниатюри Прикачени миниатюри IMG_20200125_082959964.jpg‎   IMG_20200125_084501442.jpg‎  

  9. #159
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Ехааааа, много хубава восъкотопка ...
    ... и парите и ще да са много хубави ... преси, термостати и т.н. екстри. Супер

    ...

    а аз си разтапям първо питите в казана и после троптината я прекарвам през една соковарка с пара. За филтър - дамски чорапогащник :-)
    Крайния ми продукт на троптината ми, като изсъхне се разпада на гранулки. Значи доволно изваждам восъка.

    Оня ден, едни прекупвачи на мед ми казаха, че изкупуват ' и черното'. Т.Е. и самата претопена троптина. Правели 'био пелети' от нея.
    Цена - 0,50 лв./кг.

    Ама кой ще си играе да въди молци за тая цена. Аз троптината от предната топилка си я изгарям на следващата ...

    П.С.
    Има едни парни восъкотопилки, в които се нареждат целите пити и се топят така. После си ги вадиш, изсушаваш и пак ползваш. Няма късане на телове и т.н. Такава ще си купувам, ама не се знае кога....

    Айде със здраве, колеги.

  10. #160
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от stnmr Виж публикацията
    ...После си ги вадиш, изсушаваш и пак ползваш. Няма късане на телове и т.н...
    И е така, и не е баш. Ама става, моята е такава за 33 бр. рамки с уширители. Загрявам я с пропан-бутан и една газова бутилка стига за около три зареждания. Разход си е. Освен това се налага да съм бърз при свалянето на троптината от рамката с теловете. Става бързо и лесно само докато е гореща, иначе се късат телове и става трудно и пипкаво. Следващата парна восъкотопилка, ако отново правя такава, ще е със зареждане от едната страна, съпроводено с избутване на стопените рамки от другата страна. Една по една с темпото, с което ги почиствам. Може би с носещи вериги или нещо такова, не съм мислил по въпроса, но едва ли ще е трудно. Оказва се, че изолацията на такава камера е важна. Разходът на газ ще падне значително. Моята няма изолация, защото не ми стига време да се заема с нея.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 16 от 17 ПърваПърва ... 614151617 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •