Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 10 от общо 10
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2020
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ.Луковит

    Импрегниране вътрешни страни на кошер с разтопен пчелен восък

    Здравейте,
    Полезно или обратно би било импрегнирането на вътрешните повърхности на дървен кошер с разтопен пчелен восък?

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Според описанието на процеса е доста трудоемка операция. Дори и полезно, има ли стопански смисъл?
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  3. #3
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2020
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ.Луковит
    За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от MartinC Виж публикацията
    За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.
    С пистолета можеш да прегориш восъка.Добре е восъка да е стопен и да го нанасяш върху нагорещеното дърво.Без да грееш с пистолета в тоя момент.Миризмата на прегорял восък 100% няма да е комфортна за пчелите.А количеството трябва да е толкова , че да не се налага да го стържеш когато изстине.Пчелите на по-късен етап ще довършат работата като обмажат стените с прополис.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2020
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ.Луковит
    Восъкът да е предварително стопен на водна баня или?

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    За предпочитане.Да не го загориш.Пробвай първо на място, което можеш да си разрешиш да омажеш.Восъкът стине доста бързо.
    Успех!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от MartinC Виж публикацията
    За стопански смисъл в никакъв случай. В частния случай, мераклийски си подготвям нещата като хоби. За дървесината със сигурност ще е полезно. Въпросът е, да не наруши по някаква причина вътрешната атмосфера и хармония? Аз съм си наумил да обработя така дъното, което е 50 % дърво: пистолет за горещ въздух, чист пчелен восък и четка.
    Добре, имаш го като идея да го направиш. Ама защо?След като заселиш пчелите в кошера те ще го направят вместо теб с прополис. Ако искаш да увеличиш живота на кошера не си струва хамалогията която те чака.Имах и 30 годишни кошери които подмених 2019 г.Добре си стояха,нямаха цепнатини и изгнило шокиращо.Обгаряни са с бензинова лампа многократно.
    Ако имаш свободно време излишно–направи го.
    Но ми се струва за излишно.Успех и лека работа.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравеѝте,

    До сега само веднъж съм мазал така кошер. Тънко парче восък, натрошено, и с пистолета за горещият въздух, и размазвам с четката. Това го правих защато кошера беше нов, но дървесината „липа „ не ми харесваше. Правих го есента от страх през зимата да не поеме влага. Щях да го заселвам пролетта.
    Това преди три години, засега всичо е наред.
    Може би си струва за малко бройки.

    Поздрави, Г. Георгиев

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    20.02.2016
    Мнения
    19

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    02.05.2015
    Мнения
    7
    Пчеларски район
    Перник
    Не мисля че идеята да се импрегнира с восък въобще е разумна, по инстинкт пчелите ще започнат да градят килийки на всякъде, да не говорим за резултатите от силна горещина и след това студовете зимата.
    Пчелата ползва клей, противо-бактерийно средство, мама природа отдавна е решила проблема. Освен това, импрегнирания отвътре кошер ще ти създаде трудност с регулирането на влагата и ще имаш лоши резултати, от гледна точка на нелетящите пчели натоварени с още не леки задачи. . .

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •