Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 16
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241

    "Бързия кошер"

    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...ако колегата Бърз /или някой друг колега/ успее да отговори на тези въпроси/конкретни...
    Здравейте!
    Не бих искал да коментирам отговорите на колегите, по какъв то и е начин, да не смятат за "раздаване на акъл" от моята страна. Обаче ако Ви искате отговорите по конкретни въпроси - ще опитам.
    1. Не откривам "топлата вода" с идеята за 6-рамков кошер. Основното от тук https://www.youtube.com/channel/UCCm...UqhJ3C6E1x6qmQ взел информация за успешен практичен опит.
    2. Практично използвал тоя начин за най удобен за мен тип кошера (на Гърдев, само 6-ак ДБ с един плодник + магазини) https://pchelari.com/forum/showthrea...l=1#post167576
    3. Резултат от първия(пробен) сезон. Настанените, в тези шестаци, рано на пролет пч. семействата - изградиха три (от нула) три магазина и напълниха с мед (~28 кг)
    4. Грижи, за тях, били три пъти по малко от основните - само слагал магазините отгоре, след акация взел от тях (за сборна отводка) 2 рамки (пило + мед), три пъти за сезон третира с ОК (с накапване), след слънчоглед допълниха медени запаси с 4 литра инверт. Приключих всички работи с тях до 15 септември. Спекулативно подхранване, подреждане на пити, стесняване - не правил. Пчелите покриват всички 6 рамки, около 70% с запечатан мед, магазини отдолу. Това е - другото, до "овошките", за тях няма.

    Относно конкретни въпроси. Всички подробни отговорите има в тези клипчета. С две думи следващо:
    1. 6-ет рамки ДБ напълно достатъчно за плодник, само не трябва да закъснявам със слагане на магазините, кадето и живеят нашите пчели. Плодник не задръстват с мед и прашец и там основното пило. Прашец, в активния сезон, носят за толкова, колкото трябва за изхранване на лаврите.
    2. Ханемановите решетки не използвам - майка разхожда по цял кошер (осеща обема и не рои) а пчелите нямат проблем с усвояване и носене мед в магазини. Обаче магазини имат 5 широки рамки, кадето майка не може снася. https://pchelari.com/forum/showthrea...l=1#post167595
    В комплекта имам по 6 магазини за всеки кошер, обаче за тези майки които сега използвам (кръстоски от Карника) достатъчно 3 магазина.
    3. Основната цел на тази технология - едното ефективно (без помощни) пч. семейството участващо во всички паши през активния сезон. Без (не задръстен с мед и прашец )плодник, който винаги пълен с пило - не става. Освен това значително намалени грижи/прегледи.

    Радвам, ако бил с нещо полезно за Вас.
    **Извинявайте за моя развален български.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Мисля че Бързия залага на дългоживи пчели много умен ход теоретично е възможно , практично също. Разбирасе това не значи че аз го правя за Бръз не знам но не е невъзможно...
    Здравейте Георги!
    Моя подход комплексен. Аз не залагам за едно нещо, защото това не сигурен очакван резултат. Поленов анализ на мед, който аз направих тази година, след първото центрифигурирането до слънчоглед (овошки + акация + липа), показа че пчелите намерили някъде и рапица. Обаче в радиус на около 3 км. от пчелина, такива блокове нямало. Това (косвено) подтвърждава извод на практика от още един колега, който практикува 6 рамков ДБ. https://youtu.be/YN3xDvf0bwE

    А "дългоживи" те по скоро могат да станат:
    *не само от постоянно голямата армия летящи но и вътрешни/приемачки(1/3)
    *ако не разхождат сто пъти през ханеманова решетка (късат крилата)
    *които отиват в зима - бъдат изхранени на естествена паша (с мед и прашец, а не подбудителни подхранване с липсва на прашец (като този есен)
    * и основно - навреме бъдат профилактично третирани (да не ухапаните от кърлежа излезат от последно пило)

    Симеон Тодоров в своята лекция https://youtu.be/wdEnWPBJsds обръща особено внимание на зазимяване. Има опит от укр. пчелар Хмара, който изолира майки в клетки през зима - да не снасят (смята това за голяма грешка ) https://youtu.be/5cGFAs21mmU
    Тодоров поддържа тоя поглед, обаче казва - "Ние можем направим това още по добре - ако захраним ("до дупка") веднага след последната паша и лишим майка място за снасене." Затова и не трябва нито място, в плодника, за прашец на зимуващи пчели, ни то запаси от самия прсшец (ако майка не снася). То и при нашия топли зими, те винаги минимално количеството намерят прашец. Само трябва да излюпи здраво последно пило и с доста количеството.

    Точно това аз и смятам за най слабото място в моя работа - нямам такива майки които след слънчогледа имат достатъчно запечатано пило. Уж вече работя с "официални български" (не своите кръстоски ), уж от професионален лицензиран производител...а не става. Вече поръчах на Дони (за пълна подмяна на линия) за нова пчеларска година - ще видим, как се представят.

    Между другото - тази година при мен най успешна, от всичките предишни. Вече имам надежда, че и аз някога стана пчелар.
    Успех!

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Тема за 6-рамков ДБ (като пълноценен кошер) и начини за работа с него. Ще бъда признателен на колегите за споделени мнения.

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Тема за 6-рамков ДБ (като пълноценен кошер) и начини за работа с него. Ще бъда признателен на колегите за споделени мнения.
    Аз работя с няколко/7/. Използвам ги по различен начин. Най вече за отводки, но когато няма празни кошери, остават в тях и ги ползвам с магазин, но дванадесет рамков/по - точно единадесет/. При добра паша са наравно с другите. Е, малкоооо....но добре. Друго което е при тях, че са малко по - дълбоки и отдолу при нужда започват да строят и се получава 9-10-ак.

  5. #5
    Заслужил Автор
    Регистриран
    27.06.2018
    Мнения
    235
    Пчеларски район
    Тунджа-Марица
    Колега,след слънчогледа няма да имаш запечатано пило ( освен ако нямаш някаква паша,от къде през август ? ).
    Това че си закупил майка от лицензиран производител не е гаранция че ще получиш работна пчела в кошера. Найвно е да смяташ че ще получиш някакво качество.
    Ако гониш ранна паша на Дони пчелите няма да ти я осигурят. При мен закъсняват със около 2 седмици в сравнение със местната пчела. И със тия малки плодници червени пчели/жълти пчели няма да можеш да ги удържиш,освен ако правиш отводки след слънчогледа.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от FreeBSD Виж публикацията
    ...Ако гониш ранна паша...
    Тази "ранна паша", голямо тото при наша хладна пролет в Варненско. Това е поленов анализ, за който казал на Георги - нямам думи, как да направя "мед от бяла акация". Тези 33% не смятат като монофлорен мед, само като "букет".

    с.розоцветни - ябълки и череши.
    с.бобови - жълта/черна/бяла акация, див рожков, комунига, детелина.
    с.кръстоцветни - рапица.
    липа - основно отделя мана.
    други- какво ли не, от тази горичка кадето пчеларствам.


  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Тази "ранна паша", голямо тото при наша хладна пролет в Варненско. Това е поленов анализ, за който казал на Георги - нямам думи, как да направя "мед от бяла акация". Тези 33% не смятат като монофлорен мед, само като "букет".

    с.розоцветни - ябълки и череши.
    с.бобови - жълта/черна/бяла акация, див рожков, комунига, детелина.
    с.кръстоцветни - рапица.
    липа - основно отделя мана.
    други- какво ли не, от тази горичка кадето пчеларствам.

    Здравей колега.
    Преди 4 години, в края на сезона, комшиите пчелари ми казаха същото- " голямо тото е да изкараш мед тука, по-добре ги премести някъде". Повярвах им. 4 слабички семейства, в края на юли разделих и направих 8 още по слаби. Оцеляха. Слагах им питки през зимата, почти не ги пипнаха. От страх да не умрат от глад, още някъде февруари започнах да им давам сироп. Април и май хубаво време и приток и градеж още от април. Плодниците ги напълниха с изградени основи и даже извадих 24 рамки с мед и прашец за резерва. В средата на май нямаше какво да извадя, десетте рамки имаха пило. До края на май от овошки и акация, от 8 сем. 8 тенекии мед. Целия юни дъждовен а накрая и градушка. Преместването естественно отпадна.
    Следваща година. 10 семейства. Подхранване от 8 март до към 10 април. Времето до края на май с температура под 18 гр. Пчелите нервни, прегледите невъзможни, поне за мене защото комшията на 50 м от мен си ги бъркаше когато си иска. До края на май, 2 изостанали с по един магазин, две с 4 и останалите на 3 магазина, не успях да направя четвърти. От началото на юни времето се оправи, непосредствено над пчелина драка може би над хиляда декара. Резултата: от двете слабички общо 10 кг. от останалите 8 -14 тенекии. Без прегледи, без ротиране на магазини. Юли проверени, всички майки налице, роене няма. Майките са маркирани. А иначе рояци минаваха почти всеки ден, даже и хванах един.
    Тази година. 11 семейства, 1 със слаба майка и едно с натровени в началото на април летящи пчели, отписано от мен. Времето средна хубост, семействата в края на април с поставен втори магазин. И....следва интересното. На 1 май се завръща специалиста пчелар т.е. сина ми. Още при първия преглед констатира, че семействата са много силни и....да не направели беля, от трите най-силни взе по една рамка с пило и ги сложи на натровената. Не успях да го спра. На втория преглед намери захранени маточници и реши да махне майката като направи ново семейство. Пак не можах да го спра. След десетина дена аз му предложих да сменим майката на слабото семейство, като сложим запечатан маточник. И там не успяхме. Резултата- 5 не бърникани семейства- 5 тенекии с мед, от останалите 5 една тенекия.
    Така пчеларствах за кратко. За догодина не знам как ще е, не ми хареса зазимяването но сина каза, че било "научно" и нямало да има проблем. Аз си се съмнявам ама не споря щото няма полза.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Здравей колега.
    Преди 4 години, в края на сезона...
    Т.е. пак опираме до старата истина, дето се пренебрегва масово от пчеларите, че колкото по-малко се правиш на майстор и човъркаш, толкова по-добре за пчелите, а и за теб самият

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    , че колкото по-малко се правиш на майстор и човъркаш, толкова по-добре за пчелите, а и за теб самият
    Всъщност,точно това е майсторлъка!С минимална намеса-добри резлтати.

  10. #10
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG-363f43d35761d17ab4a02ec578d4cde6-V.jpg
Прегледи:      136
Размер:	170.3 KB
ID:	10746
    На това му викам/казвам аз, Бърз кошер.
    Отивам аз днес да вземам жената от работа и завивайки към портала гледам много пчели около един бор, но не гледам в страни да не чукна някоя кола. Спирам до бора и излизайки, вече картинката се изясни, защото самия рой все още идваше. С подръчни материали за час и половина го облизах до пчела и още 15 мин. за вкарване в кошер 11-так. Едва го заврях/вкарах.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •