Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 16 от общо 16
  1. #11
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Прикачен файл 10746
    На това му викам/казвам аз, Бърз кошер.
    Отивам аз днес да вземам жената от работа и завивайки към портала гледам много пчели около един бор, но не гледам в страни да не чукна някоя кола. Спирам до бора и излизайки, вече картинката се изясни, защото самия рой все още идваше. С подръчни материали за час и половина го облизах до пчела и още 15 мин. за вкарване в кошер 11-так. Едва го заврях/вкарах.
    Откъде ги вадите тия тлъсти ройчета бре? Аз все на по 3-3,5 рамчета средно попадам. Явно съм мега карък...

  2. #12
    Заслужил Автор
    Регистриран
    02.09.2016
    Мнения
    361
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Прикачен файл 10746
    На това му викам/казвам аз, Бърз кошер.
    Отивам аз днес да вземам жената от работа и завивайки към портала гледам много пчели около един бор, но не гледам в страни да не чукна някоя кола. Спирам до бора и излизайки, вече картинката се изясни, защото самия рой все още идваше. С подръчни материали за час и половина го облизах до пчела и още 15 мин. за вкарване в кошер 11-так. Едва го заврях/вкарах.
    Дончев,

    Да не се фукам, ама в неделя един от моите избяга в четири след обед и беше в горе-долу такава големина. Мамицата му... Забута се на една джанка на четири метра височина между други дървета и директно над циментовия кол на мрежеста ограда и мноо-о-о-о-го трева висока по един метър. Нито да сложиш стълба отдолу, нито да се качи някой на джанката, че клоните й тънки, въобще самоубийство.

    Накрая кутията отдолу върху тревата и яко тръскане с помощни средства. Една трета от роя падна в кутията. Отказахме се след час продължаващо тръскане на клоните. Оставих кутията отдолу и изпсувах, че роя беше голям и от моите. По-голямата част остана на клона. Ние тръскаме, те политат и пак на него.

    На другия ден по обяд, в понеделник, вече съм сам и пак съм отдолу. Как бе, от моите пчели, дет съм ги гледал и са ме жилили? Пак тръскане и "бърсане" на клона от роя с дълъг прът, още поне час. И разгеле... 80 % от роя дойде в преносния сандък по обяд. Оставих кутията на тревата отворена. След два часа отидох, затворих я, тъй като пчелите въобще не искаха да се връщат горе на клона, пренесох я на постоянното местообитание на пчелина, а остатъка от роя си стои горе и не мърда.

    Стана сряда. Отварям преносния сандък и естествено нито градеж, нито има майка, тя си е остана на клона, заедно с остатъка от роя до три часа след обяд в сряда, чак след което от него вече нямаше нищо. Сложих прясно пило и маточник, който се излюпи в ръцете ми, и щях да отърва майката, но й се размина, и, слава на Господа, отиде при пчелите. Чак тогава погледнах клона и остатъка от роя вече го нямаше. Ама нали си напълних пет рамки с ново семейство! При старото семейство вече имаше нови майки в магазина, за него нямам грижи!

  3. #13
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Откъде ги вадите тия тлъсти ройчета бре? Аз все на по 3-3,5 рамчета средно попадам. Явно съм мега карък...
    Аз съм описал по - горе, но да добавя. В района няма пчелин и си мисля, че рояка е излязъл от някоя сграда в който има някаква кухина.

  4. #14
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от smsi-h Виж публикацията
    Дончев,

    Да не се фукам, ама в неделя един от моите избяха в четири след обед и беше в горе-долу такава големина. Мамицата му... Забута се на една джанка на четири метра височина между други дървета и директно на циментовия кол на мрежеста ограда и мноо-о-о-о-го трева, висока по един метър. Вино да сложиш стълба отдолу, нито да се качи някой на джанката, че клоните й тънки, въобще самоубийство.

    Накрая кутията отдолу върху тревата и яко трскане с помощни средства. Една трета от роя падна в кутията. Отказахме се след час продължаващо тръскане на клоните. Оставих кутията отдолу и изпсувах, че роя беше голям и от моите. По-голямата част остана на клона. Ние тръскаме, те политат и пак на него.

    На другия ден по обяд, в понеделник, вече съм сам и пак съм отдолу. Как бе, от моите пчели, дет съм ги гледал и са ме жилили? Пак тръскане и "бърсане" на на клона от рояс дълъг прът още поне час. И разгеле... 80 % от роя дойде в преносния саднък по обяд. Оставих я на тревата отворена. След два часа отидох, затворих я, тъй като пмелите въобще не искаха да се връщат горе наклона, пренесъх си я на постоянното местообитание на пчелина, а остатъка от роя си стои горе и не мърда.

    Стана сряда. Отварям преносния сандък и естествено нито гради, нито има майка, тя си е остана на клона, заедно с остатък от роя до три часа след обяд в сряда, чак след което от него вече нямаше никого. Сложиш прясно пило, маточник, който се излюпи в ръцете ми и щях да отърва майката, но й се размина и, слава на Господа, отиде при пчелите. Чак тогава погледнах клона и остатъка от роя вече го нямаше. Ала си напълних пет рамки с ново семейство! При старото семейство вече имаше нови майки в магазина, за него нямам грижи!
    Викайте бре, викайте. Поне акъл да ви давам.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    28.01.2021
    Мнения
    1,219
    Пчеларски район
    общ.Севлиево, обл.Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Откъде ги вадите тия тлъсти ройчета бре? Аз все на по 3-3,5 рамчета средно попадам. Явно съм мега карък...
    А,...... аз даже във въздуха не съм виждал тази година. Не че сам хукнал да ги търся де, ама......

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    124
    Пчеларски район
    Град Правец
    Оспамихме темата, ама само да кажа, аз как си прибрах с-вата, които видях че излитат , докато още не са напуснали двора. Излитайки от кошера за известно време са над него високо, аз поднасям празен корпус или нуклеус в зависимост от размера, много често с голи рамки, че всичко се изчерпа, мажа с етерично масло от лимонова трева и те моментално започват да се спускат надолу и се заселват. Случи се объркване при някои и част от рая се връщаше в стария кошер. Даже ме обикалят и кацат по мен и като кученца ме следват пак до стария си кошер. Два свалихме и от голяма височина, бяха големи и си струваше, с рязане на клони. Но е имало и такива, които са се измъкнали, когато не са били под надзор. Мисля, а се и надявам, че вече се кротнаха.

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •