Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 20
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    11.10.2020
    Мнения
    15
    Пчеларски район
    общ.Луковит

    Избор на кошер дадан блат с или без первази

    Здравейте,
    Какви са плюсовете и минусите на конструкцията на кошер с первази, добре ли е да има или не?
    И моля за разсъждения коя конструкция е по-добра?
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20201031_015619.jpg
Прегледи:      264
Размер:	92.0 KB
ID:	10599
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	IMG_20201031_014130.png
Прегледи:      264
Размер:	219.5 KB
ID:	10600

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Забелязва се, че си се постарал върху тези хралупи, ти или дърводелеца. Но да си знаеш, че пчелите няма изобщо да се интересуват дали кошера прилича на хралупа, а още по-малко че е с первази.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от ndm Виж публикацията
    Забелязва се, че си се постарал върху тези хралупи, ти или дърводелеца. Но да си знаеш, че пчелите няма изобщо да се интересуват дали кошера прилича на хралупа, а още по-малко че е с первази.
    Къде ги видя тези хралупи?
    Това са изрязани изгледи от кошери.

  4. #4
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Имал съм и двете. Като преглеждам и като стигна до кошер с первази направо ми се присира. То пада едно блъскане, едно трошене, пращене, усукване. Чудя се къде да завра рамкоповдигача, всичко заклеяно с прополис няма разлепване. Пък с тези без первази досега никакви проблеми не съм имал.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Между другото преди много години в Бургас гледах един пчелар как отваря кошер с первази. Отваря отгоре, маха две рамки и с повдигача отвътре го разлепва.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Йонко Виж публикацията
    Между другото преди много години в Бургас гледах един пчелар как отваря кошер с первази. Отваря отгоре, маха две рамки и с повдигача отвътре го разлепва.
    Гледай след 57м. и 20с.
    https://www.youtube.com/watch?v=MJ5LMtqw6Rs

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Моите са без первази.
    П.п. Колкото и да е тъпо.

  8. #8
    Потребител
    Регистриран
    13.01.2013
    Мнения
    53
    Пчеларски район
    Русе
    Както каза Костадин Якофов, най-важното е всички те ти кошери да са еднакви. Но ако си начинаещ е точно обратното. Хубаво е да имаш много различни сандъци, за да опознаеш повече начина на работа и да избереш най удобния за теб.

  9. #9
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.07.2016
    Мнения
    207
    Пчеларски район
    Любимец
    Ми то хралупа без перваз, е...ти и хралупата....

  10. #10
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Йонко Виж публикацията
    Имал съм и двете. Като преглеждам и като стигна до кошер с первази направо ми се присира. То пада едно блъскане, едно трошене, пращене, усукване. Чудя се къде да завра рамкоповдигача, всичко заклеяно с прополис няма разлепване. Пък с тези без первази досега никакви проблеми не съм имал.
    Колега, первазите ти са скапани. Такива са и первазите на снимката в началото на темата, при първия напън ще се разковат и усучат. Моите первази са с размери 20мм на 25мм. Горната външна страна е с фаска а долната вътрешна е с длаб/зъб/, около 5 на 5-6 мм. Захванати са към страниците с лепило и минимум 4 видии с дължина 40мм. като двете са задължително най близко до ъглите. Поставен правилно, от всички страни имаш каналче около 5/5 мм, но и да е мръднал на някъде, винаги има къде да бутнеш повдигача. Хващаш повдигача със скосената част нагоре, буташ докато опре и...повдигаш с лекота и най упорито залепналия корпус.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •