Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 20 от общо 20
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    kirchoo, явно не си слушал какво казва Якофов за лоста, щом съм успял да те обидя.

  2. #12
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Колега, первазите ти са скапани. Такива са и первазите на снимката в началото на темата, при първия напън ще се разковат и усучат. Моите первази са с размери 20мм на 25мм. Горната външна страна е с фаска а долната вътрешна е с длаб/зъб/, около 5 на 5-6 мм. Захванати са към страниците с лепило и минимум 4 видии с дължина 40мм. като двете са задължително най близко до ъглите. Поставен правилно, от всички страни имаш каналче около 5/5 мм, но и да е мръднал на някъде, винаги има къде да бутнеш повдигача. Хващаш повдигача със скосената част нагоре, буташ докато опре и...повдигаш с лекота и най упорито залепналия корпус.
    Да такива са первазите на всички продавани в магазина кошери,защото не са правени за тях,а за продан.Стиснаха се стипците за 1см по дълбока таванка и капак,за да побират питката.

  3. #13
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Покривам плодника с найлон, а над него - магазин със затоплящи материали и капак. Така мога да сложа каквато си пожелая питка. Дори апифонда от 2.5 кг. Като вдигна затоплящите материали, през найлона виждам докъде са изяли питката. Покривна табла ползвам само когато искам да ползвам хранилка.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    588
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от MartinC Виж публикацията
    Здравейте,
    Какви са плюсовете и минусите на конструкцията на кошер с первази, добре ли е да има или не?
    И моля за разсъждения коя конструкция е по-добра?
    Прикачен файл 10599
    Прикачен файл 10600
    Всяко мнение за това, коя конструкция е по-добра е ясно, че ще бъде мого субективно, в зависимост от личния опит на всеки един от нас, така че ще споделя моето, без каквито и да е претенции, че именно то е правилното. Когато започнах отначало да се занимавам имах кошери ДБ с магазини и корпуси само с первази. Тогава аз също не ги харесвах (още повече, че въобще не бяха нови и някои падаха при отварянето), особено предния перваз, който доста пречеше, ако искаш да сложиш корпуса върху едно най-просто направено дъно, или пък да повдигнеш магазина лятото, с летвички отстрани за по-добра вентилация (минус)...Впоследствиe обаче, се оказа, че на повечето кошери без перваз, твябва да мисля допълнителни начини как да запуша процепите, които рано или късно се появяват между магазините за да не влиза вода и най-вече вятърът (минус). А при кошерите с перваз такива проблеми зимата няма. А това специално на мен ми е достатъчно за да ги предпочета (още повече, че съвпада с мнението на колеги, в чиято компетентност, не съм имал повод да се съмнявам), въпреки допълнителния труд и материали за первазите (допълнителния труд и марериали - минус). Разбира се, ако продължава да пречи по някакъв начин, предния перваз може би ще трябва да е малко по-различен от останалите...Когато первазите са добре направени и фиксирани (не са сложени само за присъствие), няма никакви проблеми с отварянето. Също така смятам, че е доста добър вариантът(макар реално да не съм го пробвал), при който посредством жлебове, магазините влизат един в друг, но сега сам правя кошерите си и все още не смея да опитам, поради невъзможността да намеря дървен материал, с нужното за целта качество.
    Надявам се, да съм ти бил полезен.

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Мнения
    315
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Предимството на первазите е само едно при транспорт на кошерите не се разместват корпусите, недостатъците са трудното разлепяне на корпусите и събирането на вода под перваза от което кошера гние,аз лично не ползвам первази

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Мнения
    601
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    В крайния юг духат такива Беломорски ветрове,че някой път,бетонни блокчета от 10-ина кг не са гаранция за спокойствие,особено в края на зимата.Затова и первазите са задължителни.

  7. #17
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Йонко Виж публикацията
    Между другото преди много години в Бургас гледах един пчелар как отваря кошер с первази. Отваря отгоре, маха две рамки и с повдигача отвътре го разлепва.
    Аз точно така ги разлепвам. Но често пъти, вместо да се отлепи магазина, поддава релсата, върху която лягат рамките.

  8. #18
    Наблюдател
    Регистриран
    18.08.2020
    Мнения
    11
    Пчеларски район
    Стара Загора - с. Горно Ботево
    Здравейте колеги

    Понеже ми се намират различни по вид, размери и най-вече години кошери - ето моето мнение:

    По-добре е да има перваз, отколкото да няма. И веднага пояснявам по-подробно.

    Имам нови купени кошери (всичко ми е Дадан) с первази. Тези от магазина имат няколко главни недостатъка:
    - самите первази са неадекватно закрепени (с един-два такерни телбода примерно)
    - Горната част на перваза е перпендикулярна на стената - това води до задържане на влага през зимата, перваза се надува и разковава. И като го разлепим веднъж-дваж и пада.
    - Тук-там някой е боднал по две види в краищата на перваза и толкоз. В този вариант по-издържат .

    И понеже съм си правил и сам магазини за гореспоменатите кошери и за други - самосглобки на не се знае кой 'майстор' дърводелец, ни в стандарт ни в размери... Миналата година спешно правих 15 магазина, че без первази ги слагах. Стават. Тази година им слагам первазите ;-)

    Това , което споменавате нагоре, че не се разлепяли ... си е ваш проблем. И той иде ей оттук: Като ви мързи да си стържете клея от магазините, като ги разлепите два - три пъти Ви се насъбира много и после ще ги разлепяте с автомобилна щанга. Моя татко така ми помагаше веднъж. После двамата магазин дигаме, ама заедно с целия кошер ;-)
    Когато нямат перваз се чудя къде да забия рамкоповдигача като клин, че да разлепя магазина от плодника.
    Иначе, с перваз, все от някъде има луфт да се мушне и натисне. Изпуква на разлепено и се вдига.

    Като се поопърпат новите кошери, понадуят, напукат и разместят, тогава иде на помощ перваза. Къде ще обере някой луфт, къде някоя цепнатина между магазина дето оттам влизат мравки и молци. Те пчелите ще го залепят да не им вее вятъра...
    Няма ли перваз, вътрешните пчели лепят с клей, а външните (от другите кошери) го разлепят и носят у тях си. Съм се чудил какви клечки и парцалчета да напъхам, че догодина ще минават на ремонт.

    МартинСки. Ако сам ще си правиш первазите ето ти от мен акъл :

    Летвичката (по-точно гредичката) на перваза ти да е (височина х дебелина ) 3х2 см. Горната ти част да е с 10 градуса наклон надолу (да не задържа вода). Жлеба отдолу да е дълбок поне 1 см и широк 5-6 мм.
    Когато ги монтираш по магазини или корпуси: По една вида в двата края. Обикновени пирони, забити с чук (не такерни) - два на късата страна и три на дългата, разпределени равномерно между видите (може да се полакомиш да сложиш и види, ама няма смисъл). Ако още не са боядисани магазините - и малко лепило Д3б няма да навреди да капнеш. Старай се отгоре да не ти остават пролуки между перваза и стената на магазина.
    Ако си купил с готови первази (долната картинка) сложи само видите и пироните. Да не береш поне ядове после.

    Колкото до вятър ... досега магазин не ми е падал. Нито с перваз, нито без.. Няколко капака обаче, да. Една тухла отгоре решава проблема (за момента).

    Поздрави.

  9. #19
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.06.2014
    Мнения
    277
    Пчеларски район
    с. Черни осъм, общ. Троян
    Аз съм на мнение, че едно време кошерите са правени с первази за да не се получава течение докато ги заклеят пчелите. Днес, който ги прави с первази, ги прави за да скрие, че това не му е професия, а просто хоби и го прави 5 за 6 просто за още някой лев. Луфтове по 2-3 дори и 5 мм. които са недопустими, няма как да се скрият освен с перваз.

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз съм без первази, ама измятат се корпусите с времето и луфтове се появяват. От сух чам са правени, с лепило, фаска и винтове, ама пак измятат. Затова не чистя прополиса, служи като лепило и уплътнител. Е, малко тегаво с повдигача, ама не чак страшно.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •