Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 2 ПърваПърва 12
Резултати от 11 до 15 от общо 15
    Почетен Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    kirchoo, явно не си слушал какво казва Якофов за лоста, щом съм успял да те обидя.

Почетен Автор
    Регистриран
    24.12.2017
    Пчеларски район
    Кирково .Кърджали
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Колега, первазите ти са скапани. Такива са и первазите на снимката в началото на темата, при първия напън ще се разковат и усучат. Моите первази са с размери 20мм на 25мм. Горната външна страна е с фаска а долната вътрешна е с длаб/зъб/, около 5 на 5-6 мм. Захванати са към страниците с лепило и минимум 4 видии с дължина 40мм. като двете са задължително най близко до ъглите. Поставен правилно, от всички страни имаш каналче около 5/5 мм, но и да е мръднал на някъде, винаги има къде да бутнеш повдигача. Хващаш повдигача със скосената част нагоре, буташ докато опре и...повдигаш с лекота и най упорито залепналия корпус.
    Да такива са первазите на всички продавани в магазина кошери,защото не са правени за тях,а за продан.Стиснаха се стипците за 1см по дълбока таванка и капак,за да побират питката.

Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Покривам плодника с найлон, а над него - магазин със затоплящи материали и капак. Така мога да сложа каквато си пожелая питка. Дори апифонда от 2.5 кг. Като вдигна затоплящите материали, през найлона виждам докъде са изяли питката. Покривна табла ползвам само когато искам да ползвам хранилка.

Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от MartinC Виж публикацията
    Здравейте,
    Какви са плюсовете и минусите на конструкцията на кошер с первази, добре ли е да има или не?
    И моля за разсъждения коя конструкция е по-добра?
    Прикачен файл 10599
    Прикачен файл 10600
    Всяко мнение за това, коя конструкция е по-добра е ясно, че ще бъде мого субективно, в зависимост от личния опит на всеки един от нас, така че ще споделя моето, без каквито и да е претенции, че именно то е правилното. Когато започнах отначало да се занимавам имах кошери ДБ с магазини и корпуси само с первази. Тогава аз също не ги харесвах (още повече, че въобще не бяха нови и някои падаха при отварянето), особено предния перваз, който доста пречеше, ако искаш да сложиш корпуса върху едно най-просто направено дъно, или пък да повдигнеш магазина лятото, с летвички отстрани за по-добра вентилация (минус)...Впоследствиe обаче, се оказа, че на повечето кошери без перваз, твябва да мисля допълнителни начини как да запуша процепите, които рано или късно се появяват между магазините за да не влиза вода и най-вече вятърът (минус). А при кошерите с перваз такива проблеми зимата няма. А това специално на мен ми е достатъчно за да ги предпочета (още повече, че съвпада с мнението на колеги, в чиято компетентност, не съм имал повод да се съмнявам), въпреки допълнителния труд и материали за первазите (допълнителния труд и марериали - минус). Разбира се, ако продължава да пречи по някакъв начин, предния перваз може би ще трябва да е малко по-различен от останалите...Когато первазите са добре направени и фиксирани (не са сложени само за присъствие), няма никакви проблеми с отварянето. Също така смятам, че е доста добър вариантът(макар реално да не съм го пробвал), при който посредством жлебове, магазините влизат един в друг, но сега сам правя кошерите си и все още не смея да опитам, поради невъзможността да намеря дървен материал, с нужното за целта качество.
    Надявам се, да съм ти бил полезен.

Заслужил Автор
    Регистриран
    03.09.2016
    Пчеларски район
    Стара Загора,Чирпан
    Предимството на первазите е само едно при транспорт на кошерите не се разместват корпусите, недостатъците са трудното разлепяне на корпусите и събирането на вода под перваза от което кошера гние,аз лично не ползвам первази

Страница 2 от 2 ПърваПърва 12

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

• Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •