Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 72
  1. #31
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Цвета дали има значение за пчелите?
    Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите

  2. #32
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Гъдю Виж публикацията
    И що тоя гаден цвят ?
    Здравейте колега!
    1. За пчели голямя разлика няма.
    2. Не превличат внимание за "специално обучени хора".
    3. По рядко отивам на автомивка, след поройни дъждове. ))
    Успех!

    Този пост е редактиран от Бърз; 20.10.2020 в 09:11.

  3. #33
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Здравейте колега!
    1. За пчели голямя разлика няма.
    2. Не превличат внимание за "специално обучени хора".
    3. По рядко отивам на автомивка, след поройни дъждове. ))
    Успех!

    Аз имам друг въпрос: тези 6 рамкови плодници, макар и с 3 магазина, не им ли идват малко? Аз съм с ДБ 10, всички имат по 3 магазина и поне на 30% се налага да слагам четвърти. Това заради пчелите, не заради меда. Към края на май обикновенно като вдигна подкапачната рамка, рамките не се виждат от пчели, та магазините не ги добавям случайно. Това което правя е: около 5-10 март започвам подбудително подхранване, до към средата на април. Това което не правя е: не местя рамки от силно на слабо семейсво и не правя отводки преди пашите, които в най-добрия случай завършват до края на юни. При мене това носи успех, другаде може да е друго.

  4. #34
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.01.2016
    Мнения
    338
    Пчеларски район
    Павликени
    В Крумовград нямате липа и слънчоглед,затова приключва рано пашата.Аз имам 6 рамкови нуклеуси в които правя отводки и разни магии с пилото,подсилване и др.Когато имам наблизо слънчоглед съм им слагал по 3 магазинчета и ги пълнят за нула време.Нормално семейство в 6 рамков,няма начин да не се рои.

  5. #35
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Когато има паша и 14-к им е малко. Когато няма, както тази година и 6-ците останаха кухи в плодниците, да не говорим за магазин, че и три.

  6. #36
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите
    Направи опит. Постави кошер в един обширен терен. Пробвай с различни цветове и ще разбереш, че цвета е без значение. А по какво се ориентират да казвам ли веднага или да оставя малко време, че да си почешем езиците или каквото там ни сърби.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Направи опит. Постави кошер в един обширен терен. Пробвай с различни цветове и ще разбереш, че цвета е без значение.
    За един нямам нищо напротив! Даже, въпреки че тука са кой от кого по най, едва ли някой по-добре от мен знае какво е да отглеждаш само 1 семейство
    Аз имах предвид, че се бъркат и налитат в чужди кошери когато са без ориентир и са подредени в дълги редици с еднакви цветове, още повече ако са такива които и не различават.

    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    А по какво се ориентират да казвам ли веднага или да оставя малко време, че да си почешем езиците или каквото там ни сърби.
    Е, ние не утепеме ли поне ден-два за да развием и изчерпаме темата, при това достигайки до консенсус относно важността на цвета, за чий писахме досега? Аз съм сигурен, че има привърженици и от двете страни. Въпроса е кой е прав и кой се заблуждава?

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Аз имам друг въпрос: тези 6 рамкови плодници, макар и с 3 магазина, не им ли идват малко? ...
    По принцип, като казва "дядо борю" , за нормални семейства е малко. Обаче това е отделна голяма тема за 6 рамков ДБ. Тука е един куп "тънки неща" в предвид това, кое по точно иска пчелар: удоволствие от работа, рекордни добиви на десетина семейства, голяма бройка, рентабилно пчеларство ... и т.н.т.
    P.S.
    Като пример. Каво точно има в магазини?
    Пет (не 6!) рамки. (ширина 30 мм. горна и долна летви и 40 мм. странични. Височена 160 мм.)
    Ханеманова решетка не исползваме. Магазини слагаме само отгоре (с брой според качеството на майка). Обаче горния трябва (винаги)! бъде, ако не празен, то полупразен през целия активния сезон.




    Този пост е редактиран от Бърз; 19.10.2020 в 17:24.

  9. #39
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    За един нямам нищо напротив! Даже, въпреки че тука са кой от кого по най, едва ли някой по-добре от мен знае какво е да отглеждаш само 1 семейство
    Аз имах предвид, че се бъркат и налитат в чужди кошери когато са без ориентир и са подредени в дълги редици с еднакви цветове, още повече ако са такива които и не различават.


    Е, ние не утепеме ли поне ден-два за да развием и изчерпаме темата, при това достигайки до консенсус относно важността на цвета, за чий писахме досега? Аз съм сигурен, че има привърженици и от двете страни. Въпроса е кой е прав и кой се заблуждава?
    Моите са бели всичките и са през 80 см. до метър. Не съм забелязвал да има грешки. А и да има не му отдавам значение, но мисля, че няма такова чудо. Все едно да си объркаме вратата, етажа когато са еднакви. Вярно, в общежитието при много врати, еднакъв цвят се получава някакво объркване, но намираме някакъв начин за да не нахълтваме при комшийката. Един от начините при пчелите е излъчването на феромони, което е основното, а всичко друго е второстепенно. В случая цвета.

  10. #40
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Моите са бели всичките и са през 80 см. до метър. Не съм забелязвал да има грешки. А и да има не му отдавам значение, но мисля, че няма такова чудо. Все едно да си объркаме вратата, етажа когато са еднакви. Вярно, в общежитието при много врати, еднакъв цвят се получава някакво объркване, но намираме някакъв начин за да не нахълтваме при комшийката. Един от начините при пчелите е излъчването на феромони, което е основното, а всичко друго е второстепенно. В случая цвета.
    Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Моите са на двора над къщата и понеже съм на 45 градусов наклон, сутрин като си пия кафето на терасата на втория етаж, идеално се вижда летежа им. От 50-60 метра, като стрелички и...право на прелката. Когато летят в обратно на прелката страна, вдигат се на 2-3 метра и излитат. Когато се прибират, обратното, пристигат точно над кошера на 2-3 метра височина и се спускат на прелката. Това само с феромони няма как да стане. На какво растояние действат феромоните? Измествам по-слабо семейство на 6 метра встрани и всичката летяща пчела отива в съседния кошер. Кошерите ми са по два на стойка. Местил съм ги в активния сезон на 5-6 метра но на етапи, не повече от два метра. Тогава няма проблем с летящата пчела. На един път, има. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.

 

 
Страница 4 от 8 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •