Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 72
  1. #41
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Моите са на двора над къщата и понеже съм на 45 градусов наклон, сутрин като си пия кафето на терасата на втория етаж, идеално се вижда летежа им. От 50-60 метра, като стрелички и...право на прелката. Когато летят в обратно на прелката страна, вдигат се на 2-3 метра и излитат. Когато се прибират, обратното, пристигат точно над кошера на 2-3 метра височина и се спускат на прелката. Това само с феромони няма как да стане. На какво растояние действат феромоните? Измествам по-слабо семейство на 6 метра встрани и всичката летяща пчела отива в съседния кошер. Кошерите ми са по два на стойка. Местил съм ги в активния сезон на 5-6 метра но на етапи, не повече от два метра. Тогава няма проблем с летящата пчела. На един път, има. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.
    Чел съм че много добре се ориентират за ляво и дясно, т.е. щом са на групи по 2 няма проблем даже и да са с еднакви цветове двойката кошери, но към коя двойка да се насочат се ориентират по околните предмети. Ако няма такива, тогава идват цвета и формата, според мен де

  2. #42
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    В моя район, деретата са превзети от акации. При това положение, няма какво повече да им се облагородява. Акацията е инвазивен вид и не би допуснала други растения да я изместят.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    Не ще да са само феромоните, има и други неща сигурно. Аз мисля, че феромоните играят роля но чак на прелката, за другото има и други ориентири, но не и боята на кошера. При два абсолютно еднакви, поне за мене кошера, поставени един до друг, като че ли всяка пчела знае със сигурност къде да влиза, ама това пак за мене може така да изглежда, нали пчелите са еднакви, може и да бъркат а ние да не забелязваме.
    Ами правилни са наблюденията ти. Не се заблуждаваш че всяка си знае прелката.Така си е. Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им. Основното си мислех,че е слънцето. Но след толкова години съвместен живот с тях и наблюдения които правех волю–неволю се запитах веднъж в един тъмен,облачен ден. Облаците ниско до земята,черни и стана тъмно като свечеряване.А те фъркат та се късат,паша богата от кориандър само на 800м от тях. 38 кошера през 50–60 см. един от друг, на две редици ,като растоянието между редиците е 2,50–3 м. Седя пред тях на един пън и им се радвам.Отвън на прелката около 5–7 войника охраняваха, като понякога много енергично се засилваха към някоя пчела. След подушването я пущаха и тя влизаше. МНОГО РЯДКО ,НО ГО ИМАШЕ. Няма слънце,а как тогава си намират мястото.Като стигнат над двора трингулират запаметеното място на кошера и си влизат .Ама до тук как се ориентират без слънце? Питах се,питах се ,а не намирах нищо което да ме задоволи като отговор. След време къде прочел,къде поспорил с други колеги но започнах да предполагам, че и магнитното поле на Земята им помага и то много.

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Ами правилни са наблюденията ти. Не се заблуждаваш че всяка си знае прелката.Така си е. Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им. Основното си мислех,че е слънцето. Но след толкова години съвместен живот с тях и наблюдения които правех волю–неволю се запитах веднъж в един тъмен,облачен ден. Облаците ниско до земята,черни и стана тъмно като свечеряване.А те фъркат та се късат,паша богата от кориандър само на 800м от тях. 38 кошера през 50–60 см. един от друг, на две редици ,като растоянието между редиците е 2,50–3 м. Седя пред тях на един пън и им се радвам.Отвън на прелката около 5–7 войника охраняваха, като понякога много енергично се засилваха към някоя пчела. След подушването я пущаха и тя влизаше. МНОГО РЯДКО ,НО ГО ИМАШЕ. Няма слънце,а как тогава си намират мястото.Като стигнат над двора трингулират запаметеното място на кошера и си влизат .Ама до тук как се ориентират без слънце? Питах се,питах се ,а не намирах нищо което да ме задоволи като отговор. След време къде прочел,къде поспорил с други колеги но започнах да предполагам, че и магнитното поле на Земята им помага и то много.
    богата паша, пък охрана на прелката

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    75
    Пчеларски район
    Северно от София
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Няма ли? Нали трябва да се ориентират по нещо, не всеки има дървета и храсталаци покрай кошерите
    Ясно е ,че пчелите се ориентират по различни признаци.Облитането е обучение за тях,макар че преместени на ново място много бързо започват да носят прашец и медЕто и един цитат за може би основният признак,въпреки че при отворен цял вход ,само една малка летвичка поставена на мястото където влизат масово,ги кара бая да се лутат Цитирам.:
    ;Съпоставяйки гореописаните факти, стигнах до извода, че пчелите се ориентират не по заобикалящите обекти и Слънцето, а по магнитното поле на Земята, тъй като линиите на магнитното поле на Земята не се местят спрямо земната повърхност, а се въртят заедно със земното кълбо, докато видимото месторазположение на Слънцето спрямо Земята равномерно се променя. Затова при разполагане на кошери в градината, ги поставям с входове и равнина на рамките точно на юг, а през лятото, на ремарке в полето – точно на север. При такава ориентация, производителността на пчелина се увеличава от 30 до 40%, а пчелите губят по-малко време и усилия в търсене на път към дома и трудът им става все по-продуктивен.

    Източник: http://apiary.su/
    Б. Д. Артемье,

  6. #46
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    591
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ... Цвета на кошера е деветата дупка на кавала за ориентирането им...
    Защо не приемем, че за ориентирането си пчелите използват всичко, което могат, според конкретната обстановка, а степента на важност е в зависимост от това доколко е полезно или не, в даден момент? Веднъж смених отдавна набелязан, амортизиран ДБ корпус на един кошер, който служеше за плодник на семейството. Корпусът беше жълт, но нямах друг, с такъв цвят и му сложих син. Само тази смяна на цвета накара голяма част от пристигащите пчели да се спират на 1-1,5 м от него, "проучвайки го" допълнително почти през целия остатък от деня. И макар, че знаеха "наизуст" пътя до него (слънце, магнитни линии, предметни ориентири...), те се спираха и не бързаха да влязат в него. Дали биха го направили, ако не отдават никакво значение на цвета?!

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    И облаците и цветовете пчелите възприемат доста по-различно от нас.Виждат и в ултравиолетовата част на спектъра.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  8. #48
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от dvd111 Виж публикацията
    Защо не приемем, че за ориентирането си пчелите използват всичко, което могат, според конкретната обстановка, а степента на важност е в зависимост от това доколко е полезно или не, в даден момент? Веднъж смених отдавна набелязан, амортизиран ДБ корпус на един кошер, който служеше за плодник на семейството. Корпусът беше жълт, но нямах друг, с такъв цвят и му сложих син. Само тази смяна на цвета накара голяма част от пристигащите пчели да се спират на 1-1,5 м от него, "проучвайки го" допълнително почти през целия остатък от деня. И макар, че знаеха "наизуст" пътя до него (слънце, магнитни линии, предметни ориентири...), те се спираха и не бързаха да влязат в него. Дали биха го направили, ако не отдават никакво значение на цвета?!
    Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    24.07.2019
    Мнения
    591
    Пчеларски район
    Харманли
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.
    Съгласен съм, но когато кошер се замени с кошер в същия цвят (и вид), няма такова "стълпотворение". А в случая дори не смених целия кошер...

  10. #50
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Трендафил Дончев Виж публикацията
    Смяната на кошера е и смяна на миризмата/няма я силата/.
    Миризмата е на последно място според мен, чак когато кацнат на прелката
    Вземи и сложи нещо пред кошера или по-важното - премахни ако има някакъв предмет и гледай шоу

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •