Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 72
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    В момента с ДБ 10р
    Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
    От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финанси

  2. #22
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    В момента с ДБ 10р
    Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
    От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финанси
    Не си ме разбрал. Говоря за тегло и хамалогия. Ако си сам и с дървени кошери... Има пчеларски подемници на колела, но те работят добре на сравнително равен терен. Опитах с един такъв(не е мой). Има и измислени устройства към платформа(потърси по темите и в тубата). По-скъпо изпълнение, но по-работещо. Има и кошери от EPS. Помисли колко корпуси/магазини ще качваш и сваляш от две платформи по 24 семейства. От сега мисли и работи с перспектива. ЛР,ДБ,Фарар... това си е твой избор. Ако модифицираш съществуващи платформи, посъветвай се с опитен колега. Има конструктивни тънкости/удобства, свързани с подвижното пчеларство. При направата на кошери, също.
    Тръгваш със сериозни планове. Жалко, че не се включват опитните колеги. Решенията са си твои, но ги взимай информирано.

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    03.12.2014
    Мнения
    220
    Пчеларски район
    Врачанско
    Съни, моя съвет е да върнеш газта и даже и спирачка да натиснеш. Ако наистина се занимаваш с пчеларство от това лято е направо задължително да успокоиш топката. Пиша го с най-добри намерения. Ако можеш да си оставиш кошерите и за догодина където са ги остави и потърси колега или колеги от района да видят на място какво и що и конкретно да ти се кажат съвети. След това си преценяваш и действаш. Може и да си чел и на теория да са ти ясни нещата ама да знаеш, че без практика теоретичната подготовка е безмислена. От написаното оставам с впечатление, че много бързаш и най-полезно в момента ще е да се поспреш. Ако кошерите не могат да останат там където са директ ги метни като сопол някъде из парцела, без много да го мислиш, че така или иначе ще има да ги въртиш и разместваш и трудно ще нацелиш правилното място от първия път. Поработи с 10 кошера, а после ако искаш и 1000 ги направи. За платформите ти е рано.
    Медец

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    В момента с ДБ 10р
    Имам едно проучване което ми даде доц,Гургулова в която се сравняват ДБ 10 ДБ12 Фарар и ЛР и Роже Делон за района на Костинброд .
    От него съм се ориентирал към ЛР и ДБ 10р . Ще пробвам живот и здраве другата година по 20 кошера и ще видя с кои ще ми допаднат.мед ако извадя ще 10 буркана колкото да има за децата .Само ще увеличавам бройката ако има достатъчно финанси
    Вземи прочети още нещо за рзличните кошери. Има изследване от български " учен", че българската пчела снася до 3500 яйца в денонощие, като в ДБ 12 рамков било най силното семейство, а всички пишат, че фарара изпреварва ДБ в развитието си като куц кон, това при стандартна работа. Всеки може да брои, но малко разбират от пчели. Спри се по 5 кошера от различни видове и сам ще разбереш с кои ти е по удобно да работиш като хоби, но ако си решил да го развиваш като бизнес, тогава не трябва да падаш под 200 лв приходи от семейство, а това няма нищо общо със удобството на работа със вид кошер.

  5. #25
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    Цитат Първоначално публикувано от todor.mitkov Виж публикацията
    Съни, моя съвет е да върнеш газта и даже и спирачка да натиснеш. Ако наистина се занимаваш с пчеларство от това лято е направо задължително да успокоиш топката. Пиша го с най-добри намерения. Ако можеш да си оставиш кошерите и за догодина където са ги остави и потърси колега или колеги от района да видят на място какво и що и конкретно да ти се кажат съвети. След това си преценяваш и действаш. Може и да си чел и на теория да са ти ясни нещата ама да знаеш, че без практика теоретичната подготовка е безмислена. От написаното оставам с впечатление, че много бързаш и най-полезно в момента ще е да се поспреш. Ако кошерите не могат да останат там където са директ ги метни като сопол някъде из парцела, без много да го мислиш, че така или иначе ще има да ги въртиш и разместваш и трудно ще нацелиш правилното място от първия път. Поработи с 10 кошера, а после ако искаш и 1000 ги направи. За платформите ти е рано.
    Пчелари в нашето село няма има в Банкя и Иваняне, но не ги познавам . Няма кои да хвана практиката ми е от лятото купих 3 отводки на по 5 рамки поразвиха се и от тях направих още 7 отводки . В момента имам 8 семеиства напо 10 рамки ,едно на 8 рамки, едно на 6 рамки заради самосмяна и една запасна майка в фибранов нуклеус на 3 рамки.Прочел съм доста книги тази година и половина форум ,но нямам практика
    Относно положението на пчелина
    1 до гората съм на 50 метра от Люлин планина северно ми се пада
    2 14 хектара акация на 600 м пряка видимост югозапад между
    3 на 1 километър започва около 100 декара които садят обикновенно слънчоглед западно
    4 на 1 километър започва друг огромен масив обикновенно слънчоглед и царевица на юг
    5 около мен има доста ливади
    6 липа има в всеки двор в вилната зона без моя
    7 10 декара ябълкова градина на около 700 метра
    Този пост е редактиран от sunnysunny; 16.10.2020 в 21:32.

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Давай смело. Аз почнах 2017 с 20 отводки на по 8 рамки МК и нулеви познания. Като ходих да купувам отводките, за пръв път видях отворен кошер и ме нажилиха подобаващо. До есента отводките станаха почти 80 и почти всичките презимуваха. На печалба не се надявай, няма да има /скоро/. Аз отново съм на 20 броя след всички приключения /към 160 бр по едно време/, мед под 8 лв не съм продавал и въпреки това сметката не излиза, ако отчитам реално вложения ресурс. Но открай време играчките на порастналите момчета са скъпи.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    Цитат Първоначално публикувано от tarty Виж публикацията
    Вземи прочети още нещо за рзличните кошери. Има изследване от български " учен", че българската пчела снася до 3500 яйца в денонощие, като в ДБ 12 рамков било най силното семейство, а всички пишат, че фарара изпреварва ДБ в развитието си като куц кон, това при стандартна работа. Всеки може да брои, но малко разбират от пчели. Спри се по 5 кошера от различни видове и сам ще разбереш с кои ти е по удобно да работиш като хоби, но ако си решил да го развиваш като бизнес, тогава не трябва да падаш под 200 лв приходи от семейство, а това няма нищо общо със удобството на работа със вид кошер.
    Само казвам какво съм прочел за раиона на Костинброд
    проучване което е извършено опитно с тези кошери
    не искам да влизам в спрове кое по добре фарар или лр или дб

  8. #28
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    ...ориентирал към ЛР и ДБ 10р...
    Здравейте колега!
    Препоръчвам 6 рамков ДБ с 3 маг.















    Поздрави.

  9. #29
    Наблюдател
    Регистриран
    28.08.2020
    Мнения
    1
    Пчеларски район
    с. Вукан общ. Трън обл Пернишка
    И що тоя гаден цвят ?

  10. #30
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,024
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Гъдю Виж публикацията
    И що тоя гаден цвят ?
    Цвета дали има значение за пчелите?

 

 
Страница 3 от 8 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •