Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 72
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    03.02.2019
    Мнения
    191
    Пчеларски район
    с. Варвара, обл. Пазарджик
    От една, две снимки е трудно да преценим местоположението дали е добро. Ако наистина целогодишно е сухо и дори при проливни дъждове не се образува някаква река там, ок. От друга страна, прецени дали не се събира много влага зимата, ако е по-високо от самото дере, няма да е проблем.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Май не сте наясно със стогодишната приливна вълна, която вече може да се нарече и с по-малко години

  3. #13
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.08.2018
    Мнения
    208
    2,5 декара място, на 25 м. от къщата им. Къде го видяхте това дере освен в поста му? Че, дори да има дере, няма цялото място да е в дерето я. Аз като гледам снимките, идеално си е и за пчелин и за много други работи. И аз знам за порои и отнесени кошери и не само, но това си е Божа работа, късмет, затова и да се притесняваме, полза йок. Е, ако пък някой знае предварително, че идва вода и сложи кошери там..язък за пчелите ще кажем.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от Алексиев Виж публикацията
    2,5 декара място, на 25 м. от къщата им. Къде го видяхте това дере освен в поста му? Че, дори да има дере, няма цялото място да е в дерето я. Аз като гледам снимките, идеално си е и за пчелин и за много други работи. И аз знам за порои и отнесени кошери и не само, но това си е Божа работа, късмет, затова и да се притесняваме, полза йок. Е, ако пък някой знае предварително, че идва вода и сложи кошери там..язък за пчелите ще кажем.
    Питащия каза "сухо дере"! Когато е на дневен ред формиране на пчелина е логично пчеларя да направи преценка на всички фактори, които биха оказали негативно влияние върху функционирането му. Дали разстоянието от къщата ще компенсира местонахождението на кошерите, нека сам си прецени. Моите са на 15 километра от дома ми, но не са в ниска част. Та за стогодишната вълна, аналогия може да се направи с празната пушка. За това кошерите не би следвало да се позиционират в ниска част, а по склона е неудачно, от гледна точка на усилията, които трябва да прилага, обслужвайки семействата.
    Ние просто нахвърляме предложения, нека той си прецени.

  5. #15
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	viber_изображение_2020-10-10_09-55-33.jpg
Прегледи:      138
Размер:	56.9 KB
ID:	10578Дерето наистина е сухо дори и след дъжда през последните дни тази сутрин слезнах до долу и няма следи от река.Има чешма(каптажче от което постоянно течеше) която пресъхна след като прокараха водопровода за Перник .До миналата година имаше влажна ивица в най ниската част но сега няма. Това което ме притеснява е има доста високи дървета които хвърлят сянка сутрин ,маи ще трябва да играе резачката.
    колега от форума ми обеща бял маргарит и кариоптерис които мисля да засадя вместо ограда пролетта

  6. #16
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    Щракнете върху изображението за по-голям размер

Име:	viber_изображение_2020-10-10_09-55-33.jpg
Прегледи:      138
Размер:	56.9 KB
ID:	10578Дерето наистина е сухо дори и след дъжда през последните дни тази сутрин слезнах до долу и няма следи от река.Има чешма(каптажче от което постоянно течеше) която пресъхна след като прокараха водопровода за Перник .До миналата година имаше влажна ивица в най ниската част но сега няма. Това което ме притеснява е има доста високи дървета които хвърлят сянка сутрин ,маи ще трябва да играе резачката.
    колега от форума ми обеща бял маргарит и кариоптерис които мисля да засадя вместо ограда пролетта
    От една от снимките, се ориентирах приблизително. Действай разумно. Не е голям водосбора над теб. Люлин планина точно там не смятам, че ще отнесе кошерите, а и къщите покрай тях. Склоновете ѝ отиват към други, чувствително по-голями и дълбоки дерета. Избери по-полегатия склон на мястото, а той е и с по-подходящото изложение. Не бързай да кастриш дървета. Настани се и за един сезон ще разбереш, кои точно пречат. Аз бих обърнал внимание на тези, които в сутрешните часове ми засенчват, особенно в месеците Март-Май. Мисля, че ще извадиш хубав мед там. Може да си далеч от грандиозни добиви, но ще имаш продължителна паша, вкусен мед и още няколко плюсове, липсващи в полето. Дали ще се възползваш, зависи от технологията ти. Успех.

  7. #17
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    Досега никои от по опитните не даде предложение за това което е темета .Имам идея да направя 2 платформи за по 24 кошера , само че самата платформа да може да се повдига на 4 крика и ремаркето да излиза. Не знам дали е удачно кошерите да стоят винаги на тези платформи

  8. #18
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    Досега никои от по опитните не даде предложение за това което е темета .Имам идея да направя 2 платформи за по 24 кошера , само че самата платформа да може да се повдига на 4 крика и ремаркето да излиза. Не знам дали е удачно кошерите да стоят винаги на тези платформи
    Платформи има смисъл, ако си решил, че подвижното е твое бъдеще. Аз нямам личен опит. Ходил съм с приятел на подвижно(помагах). Искаш две платформи с един колесар. Гледай да има читава регистрация, че има едни..., а не се знае кога ще ти я поискат. Все пак влагаш едни парички... Ти хубаво ще изравниш платформите с криковете, но колесара ще влиза под наклон и всяка операция с него, може да е проблем. Досадно. Равната локация е много по-приятна за целта. За зимуване на платформа, да кажат колеги на подвижно. Чул съм, че е по-добре да се свалят за зимата.

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    14.05.2020
    Мнения
    46
    Пчеларски район
    Мало Бучино 804м
    Имам идея за подвижно но сега съм с 11 семейства другата година ако успея да ги 40 50 за 2022 може би
    имам две 6 метрови ремаркета от лодки и едно 3 метрово с което си теглех шейната и атевето които много лесно могат да се преработят
    искам да благодаря на колеги от форума които ми изпратиха семена с които да направя жив плет
    това което ме притеснява е времето,багера когато е хубаво времето не може да дойде

  10. #20
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от sunnysunny Виж публикацията
    Имам идея за подвижно но сега съм с 11 семейства другата година ако успея да ги 40 50 за 2022 може би
    имам две 6 метрови ремаркета от лодки и едно 3 метрово с което си теглех шейната и атевето които много лесно могат да се преработят
    искам да благодаря на колеги от форума които ми изпратиха семена с които да направя жив плет
    това което ме притеснява е времето,багера когато е хубаво времето не може да дойде
    Предварително мисли, как ще вдигаш и сваляш пълни/празни корпуси/кошери и със какъв кошер ще си.

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •