Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 13
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    21.08.2020
    Мнения
    1

    Кошери в двора гр.Банкя

    Здравейте на всички, така първо да разкажа малко. Никога не съм живял в къща но имах голям мерак и от скоро съм собственик на такава в гр.Банкя. Нямам нито един познат който да гледа пчели или баба дядо чичо стринка и т.н. да отглежда. Аз от доста време се каня да ми е като хоби да си ги гледам и да се грижа за тях. Нито мисля да продавам мед нито да го складирам. От доста време чета за проблема с пчелите в световен мащаб и просто искам да участвам и помогна. Скоро видях кошерите на FlowHive и съм се навил да взема 2 да ми украсяват двора и ако изкарам 2 буркана мед годишно ще ми е супер другото да си го ядът пчеличките и да се развиват растат и множат. Аз си чета всеки ден но все пак може ли някой да ми филтрира и поднесе на готово следната информация.
    1. Имам кошерите от къде мога да си закупя пчелно семейство без кошер или със но да ми го доставят за региона.
    2. Спрямо горе описаното какви са ми задълженията да направя всичко това легално в днешната 2020 година. Позиционирането на кошера спрямо съседа и ограда го прочетох. Питам за община разрешителни ветеринари и т.н.
    Благодаря много на отзовалите се.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Намираш си ветеринар и подаваш в БАБХ заявление за регистриране на животновъден обект. Обаче да знаеш, че разполагането на пчелни семейства в населено място може да те вкара в беля.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #3
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Намираш си ветеринар и подаваш в БАБХ заявление за регистриране на животновъден обект. Обаче да знаеш, че разполагането на пчелни семейства в населено място може да те вкара в беля.
    Каква беля бе, оня нашия чиляк-Друмев в Бояна ги гледа, ти го плашиш.
    Сега, виждам, че си мераклия, но послушай Тянко, що касае връзката с ветеринар, който би следвало да е запознат, тъй като освен общите изисквания по Закона, има и специфични правила, които са залегнати във всяка община. Инак пчели със и без къщурки, можеш да си купиш от всякъде, за което ще ти е необходим познат, местен консултант.

  4. #4
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Ами аз например щях да уморя едната комшийка. Появи се някаква агресия у моите пчели. А тя се оказа алергична....
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    За регистрацията на пчелина е необходимо съгласието на съседите. С този документ, кметството трябва да ти издаде становище. след това подаваш документи в БАБХ. Имам непоносимост към подобни занимания и моят пчелин е нерегистриран.

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    За регистрацията на пчелина е необходимо съгласието на съседите. С този документ, кметството трябва да ти издаде становище. след това подаваш документи в БАБХ. Имам непоносимост към подобни занимания и моят пчелин е нерегистриран.
    Това за съгласието на съседите от кой нормативен документ идва? Закона определя само отстоянията.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Това лято, когато заради коронавируса не ме пускаха да напускам София, опитах да регистрирам пчелина. За подаване на документи в БАБХ се иска становище за допустимост, което кметството трябва да издаде. А кметството от своя страна иска декларация за съгласие от съседите и нотариален акт на имота. В закона за пчеларството не описват подробно процедурата по регистрацията.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Това лято, когато заради коронавируса не ме пускаха да напускам София, опитах да регистрирам пчелина. За подаване на документи в БАБХ се иска становище за допустимост, което кметството трябва да издаде. А кметството от своя страна иска декларация за съгласие от съседите и нотариален акт на имота. В закона за пчеларството не описват подробно процедурата по регистрацията.
    Така де, във всяка община си има правила, които са узаконени с наредба, приета от общински съвет. Закона за пчеларство оформя "рамката", а останалото е работа на общината. Няма как закон да описва всички детайли, поради което има подзаконови нормативни документи (правилник за прилагане на закон - няма за пчеларския, наредби, инструкции, правила и т.н.)

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Така де, във всяка община си има правила, които са узаконени с наредба, приета от общински съвет. Закона за пчеларство оформя "рамката", а останалото е работа на общината. Няма как закон да описва всички детайли, поради което има подзаконови нормативни документи (правилник за прилагане на закон - няма за пчеларския, наредби, инструкции, правила и т.н.)
    Все ми се струва , че няма законно основание съседите да определят с какво ще се занимава собственика на имота. При спазени законови изисквания всички ограничения наложени от местни "неграмотници" са невалидни.Интересно когато една наредба на местен велможа противоречи на закона на какво основание ще налага санкции местния тарикат?
    Апропо. В това село дали не искат съгласие от съседите за отглеждане на добитък и домашни любимци? Ако и това са измислили, явно работата на кмета не е чиста.(Къщи за тъщи?!) Пчелите може да пречат на нечий бизнес!?
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,027
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Все ми се струва , че няма законно основание съседите да определят с какво ще се занимава собственика на имота. При спазени законови изисквания всички ограничения наложени от местни "неграмотници" са невалидни.Интересно когато една наредба на местен велможа противоречи на закона на какво основание ще налага санкции местния тарикат?
    Апропо. В това село дали не искат съгласие от съседите за отглеждане на добитък и домашни любимци? Ако и това са измислили, явно работата на кмета не е чиста.(Къщи за тъщи?!) Пчелите може да пречат на нечий бизнес!?
    Ето пример.
    https://youtu.be/FxsV2RWty3k

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •