Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 12 от 21 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 111 до 120 от общо 204
  1. #111
    Super Moderator
    Регистриран
    17.08.2016
    Мнения
    6,027
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от jdrumev Виж публикацията
    Ако те е заинтригувала и теб цестерната от 1300кг звънни ще дам номера на фирмата.
    Както каза и Майстора, аз сироп и питки си правя сам. Не, че не мога да си го позволя, но не искам да имам нишесте в меда. А, това за нишестето ти ли го разправяше/казваше?

  2. #112
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Филтриране на меда се прави за да се махне полена от него. Иде реч за големите вериги на Запад. Използват се специални промишлени филтри. Мисля, че процеса се извършва под налягане. Аз го филтрирам с много фин филтър. За да премахна ризичките, които са леки и остават най-отгоре. Другия ефект от филтрирането е, че меда кристализира много по трудно зимата.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #113
    VIP Автор
    Регистриран
    25.05.2015
    Мнения
    7,997
    Пчеларски район
    София,Златарица,Елена
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Филтриране на меда се прави за да се махне полена от него. Иде реч за големите вериги на Запад. Използват се специални промишлени филтри. Мисля, че процеса се извършва под налягане. Аз го филтрирам с много фин филтър. За да премахна ризичките, които са леки и остават най-отгоре. Другия ефект от филтрирането е, че меда кристализира много по трудно зимата.

    А подгряваш ли го на пале с газова горелка?
    Кой разбрал разбрал, кой не е, да пита брата..

  4. #114
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ... Относно хоби пчеларите искам да ти кажа, че не е редно хора неспазващи елементарни хигиенни норми да продават хранителен продукт...
    Обидно обобщение.Само да напомня, че практиката на поцинкованите тенекии за мед не е широко използвана от хоби пчеларите. Био мед изкупуван в такива съдове ...?
    Това само малко за хигиената.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #115
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от зуница Виж публикацията
    Обидно обобщение.Само да напомня, че практиката на поцинкованите тенекии за мед не е широко използвана от хоби пчеларите. Био мед изкупуван в такива съдове ...?
    Това само малко за хигиената.
    Понякога така се получава с истината. За някой е болка, а за други не. Но когато има правила, нека те да са валидни за всички. Не искам да обидя никой, но няма как един да инвестира хиляди в помещения за добив и пакетаж, а друг да върти центрофугата в салмата. Сетне двамата дремят един до друг на пазара. Съвсем нормално е двете дейности да бъдат разграничени. Като ти е кеф да гледаш пет кошера си ги отглеждай за кеф, и за собствена консумация. Ама когато ще продаваш хранителен продукт в Европата си требе пръч. И един билюк бюрокращина. Това няма да оправи хала на никого, но това е личното ми мнение.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #116
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Понякога така се получава с истината. За някой е болка, а за други не. Но когато има правила, нека те да са валидни за всички. Не искам да обидя никой, но няма как един да инвестира хиляди в помещения за добив и пакетаж, а друг да върти центрофугата в салмата. Сетне двамата дремят един до друг на пазара. Съвсем нормално е двете дейности да бъдат разграничени. Като ти е кеф да гледаш пет кошера си ги отглеждай за кеф, и за собствена консумация. Ама когато ще продаваш хранителен продукт в Европата си требе пръч. И един билюк бюрокращина. Това няма да оправи хала на никого, но това е личното ми мнение.
    Е за това има фермерски пазари.И там "профитата" нямат място. Да продават на едро и да търсят клиенти във веригите. А да ме извиняват това във веригите и най-заблудените вече знаят, че е сурогат.
    Защо ли в България фермерските пазари ги няма. Апропо.Кое е по хигиенично тенекията или стъкления буркан? Аз мога да съхранявам 100-200 кг. в буркани.1-2 тона без калайдисана тенекия с окиси и т.н. дали става?
    Всяка жаба да си знае гьола.Да не пиша кой по-чисто си гледа пчелите!
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  7. #117
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    892
    Пчеларски район
    планета Земя
    Хигиената не зависи от това дали някой е хоби или профи, а от това дали си мърляч или не.
    А след филтрирането на меда(изкарването на прашеца), това което се получава може ли да се нарича "мед" или по-скоро се превръща в "меден продукт"?

  8. #118
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Цитат Първоначално публикувано от Pero Melifero Виж публикацията
    Хигиената не зависи от това дали някой е хоби или профи, а от това дали си мърляч или не.
    А след филтрирането на меда(изкарването на прашеца), това което се получава може ли да се нарича "мед" или по-скоро се превръща в "меден продукт"?
    Естествено, че е така. Но тук иде реч, че който е решил да продава мед трябва да инвестира в това начинание. Нещо, което не е цел за любителя. В този смисъл искам да кажа, че вместо да хабим ресурс за съмнителни каузи и системи. Най- добре е да работим в посока организиране на пчеларите. Как да стане? Ами много е просто. Към закона за пчеларството да се приложи нов основополагащ член. А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! И когато си подава заявлението за това просто да отбележи вътре каква е целта му. Ще продава ли пчелни продукти(профи), или няма да продава(хоби). Като ще е хоби да си гледа примерно 5 кошерчета за кеф и наслада на сетивата! По сетне местните организации да прерастнат в национални такива. Може да се върнат и пчеларите проверители, защото така всяка организация ще помага на своите членове. Това според мен би имало смисъл. Това съм видял по Европата и хората имат ред като мед.
    Относно филтрирането искам да кажа, че се налага защото по този начин се снижава възможноста от алергични прояви у консуматорите.
    Поздрави на всички! Не искам да обидя никой, но за мен това е начина да вървим напред. Заедно с една цел. Да произвеждаме най-качествения мед, най-хубавите пчелни продукти и да сме номер едно.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #119
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Естествено, че е така. Но тук иде реч, че който е решил да продава мед трябва да инвестира в това начинание. Нещо, което не е цел за любителя. В този смисъл искам да кажа, че вместо да хабим ресурс за съмнителни каузи и системи. Най- добре е да работим в посока организиране на пчеларите. Как да стане? Ами много е просто. Към закона за пчеларството да се приложи нов основополагащ член. А именно всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително! И когато си подава заявлението за това просто да отбележи вътре каква е целта му. Ще продава ли пчелни продукти(профи), или няма да продава(хоби). Като ще е хоби да си гледа примерно 5 кошерчета за кеф и наслада на сетивата! По сетне местните организации да прерастнат в национални такива. Може да се върнат и пчеларите проверители, защото така всяка организация ще помага на своите членове. Това според мен би имало смисъл. Това съм видял по Европата и хората имат ред като мед.
    Относно филтрирането искам да кажа, че се налага защото по този начин се снижава възможноста от алергични прояви у консуматорите.
    Поздрави на всички! Не искам да обидя никой, но за мен това е начина да вървим напред. Заедно с една цел. Да произвеждаме най-качествения мед, най-хубавите пчелни продукти и да сме номер едно.

    Добре, че е само за ТЕБ. -- начина.

  10. #120
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    ...всеки, който иска да отглежда пчелни семейства в България да бъде член на пчеларска организация. Задължително!...
    Бих казал, всеки, който иска да си продава меда на други хора. За останалите, които ще си гледат в двора пчели за мед собствена консумация, това не бива да е приложимо. Защото в един момент всеки, който отглежда каквото и да е животно /може и растения - домати например/ ще попадне в обхвата на подобна мярка - Оруел "1984". Всичко прекалено е вредно.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 12 от 21 ПърваПърва ... 21011121314 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •